MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Elektroniczny dziennik. Jak założyć? Poradnik dla rodziców i uczniów. Najważniejsze informacje o dzienniku elektronicznym

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Jak założyć konto na VULCAN, lub innym dzienniku i mieć wgląd w oceny dziecka?
Jak założyć konto na VULCAN, lub innym dzienniku i mieć wgląd w oceny dziecka? Unsplash
W dzisiejszych czasach technologia przenika niemalże każdy aspekt naszego życia, a szkolnictwo nie jest wyjątkiem. E-dziennik, czyli dziennik elektroniczny, to jeden z najlepszych przykładów, jak nowoczesne rozwiązania mogą zmienić tradycyjne praktyki edukacyjne. Czym jest e-dziennik i jakie korzyści niesie dla szkół, rodziców i uczniów? Jak założyć konto na VULCAN lub Librus? Czy można korzystać z e-dziennika w telefonie? Wyjaśniamy.

Spis treści

E-dziennik: wygoda dla szkoły, rodziców, uczniów

E-dziennik to platforma internetowa lub aplikacja mobilna, która umożliwia prowadzenie cyfrowego dziennika lekcyjnego. Dzięki e-dziennikowi nauczyciele mogą m.in. rejestrować obecność uczniów, wpisywać tematy lekcji i wystawiać oceny. Rodzice i uczniowie natychmiast mają dostęp do wprowadzonych informacji.

Najpopularniejsze e-dzienniki w Polsce to Dziennik Vulcan i Librus. Sporo szkół korzysta też z innych aplikacji, jak np. mobiDziennik. Te platformy są używane przez tysiące szkół i setki tysięcy uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

Dziennik VULCAN to nowoczesny system uczniowski, który obejmuje nie tylko e-dziennik, ale również sekretariat szkolny, świadectwa, zastępstwa oraz witrynę rodziców i uczniów. Łączy świat komunikacji, administracji oraz zarządzania w szkole, dzięki czemu stanowi wszechstronne narzędzie wspierające nauczyciela w prowadzeniu zajęć, a nawet w zbieraniu opinii – wyjaśniają eksperci z VULCAN.

Zdecydowana większość placówek, szczególnie dużych szkół, decyduje się na e-dziennik. Jest to w dzisiejszych czasach wygodne rozwiązanie. Po pierwsze, e-dziennik nie służy już tylko do sprawdzania ocen. To narzędzie komunikacji, które pozwala nauczycielom, ale także dyrekcji lub psychologowi szkolnemu na bieżący i sprawny kontakt z rodzicami.

Po drugie, e-dziennik jest ekologiczny i oszczędza miejsce. Nie trzeba gromadzić papierowej dokumentacji, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na miejsce do przechowywania. Po trzecie, e-dziennik zapewnia większe bezpieczeństwo danych. Nie ma ryzyka zniszczenia fizycznego dziennika, np. przez zalanie lub kradzież.

Niestety są obszary, na które trzeba zwrócić zdecydowanie większą uwagę, kiedy wdrażamy w placówce cyfrowe rozwiązania, służące m.in. do przechowywania danych osobowych. Cyfryzacja szkół wprowadza szereg udogodnień i oszczędność czasu, jednocześnie placówki mogą stać się celem cyberataków.

– Szkoły dysponują poufnymi danymi znajdującymi się w orbicie zainteresowań przestępców. Z tego względu cyberbezpieczeństwo pozostaje dla administratorów szkół jednym z głównych wyzwań. Dyrektor sprawujący nadzór nad działalnością placówki powinien mieć świadomość, że każda szkoła narażona jest na ryzyko, a zagrożenia, które musi brać pod uwagę, występują w różnych formach – zwraca uwagę Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa IT w ESET.

W kwestii oszustw e-dziennik ogranicza natomiast dokonywanie ich przez uczniów. Nie można podrabiać usprawiedliwień czy zmieniać ocen.

Jak założyć konto w e-dzienniku?

Dostęp do e-dziennika posiada nie tylko nauczyciel, ale także rodzic oraz uczeń. W zależności od dziennika, z którego korzysta placówka, warto udać się na stronę internetową danej firmy i postępować zgodnie z instrukcjami. Na przykład na stronie Librus znajduje się zakładka z poradnikiem, jak w łatwy i bezpieczny sposób założyć konto. Nie brakuje też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Do założenia konta na e-dzienniku przez rodzica lub ucznia potrzebne jest, aby szkoła dodała ich jako użytkowników w panelu administratora.

Utworzenie konta i korzystanie z dziennika VULCAN, z którego obecnie korzysta już 6 milionów uczniów i rodziców, jest proste i wymaga jedynie rejestracji z użyciem e-maila, którego szkoła użyła, aby wprowadzić ucznia i rodzica do systemu. Posłużymy się tym najbardziej popularnym dziennikiem elektronicznym, aby wyjaśnić logowanie krok po kroku.

Użytkownikami systemu VULCAN są pracownicy szkoły oraz uczniowie i ich opiekunowie. Aby mogli oni logować się do witryny systemu, muszą być zarejestrowani w bazie danych, w szczególności musi być wprowadzony ich adres e-mail, który jest loginem użytkownika. Hasło dostępu użytkownik tworzy sam podczas pierwszego logowania się do witryny systemu – wyjaśnia poradnik VULCAN.

Elektroniczny dziennik VULCAN. Jak się zalogować krok po kroku?

  • 1. Upewnij się, że szkoła korzysta z e-dziennika VULCAN i dodała już uczniów, oraz ich opiekunów jako użytkowników.
  • 2. Uruchom przeglądarkę stron internetowych i wejdź na stronę logowania do systemu link otrzymasz w szkole, może też widnieć na stronie internetowej placówki).
logowanie do VULCAN
zrzut ekranu
  • 3. Kliknij odnośnik Załóż konto.
  • 4. Wyświetli się kolejne okno. Wpisz adres e-mail.
Elektroniczny dziennik. Jak założyć? Poradnik dla rodziców i uczniów. Najważniejsze informacje o dzienniku elektronicznym
zrzut ekranu
  • 5. Odbierz e-maila z linkiem aktywacyjnym.
  • 6. Kliknij link i podążaj za instrukcją. W tym momencie będziesz mógł ustawić hasło i aktywować konto.
  • 7. Powinieneś mieć móc logować się za pomocą maila i ustalonego hasła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Elektroniczny dziennik. Jak założyć? Poradnik dla rodziców i uczniów. Najważniejsze informacje o dzienniku elektronicznym - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński