Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczny relaks na Bobrowej Polanie

Emilia Chanczewska [email protected]
Sobotnie Eko-Wakacje na Bobrowej Polanie. Na zdjęciu z organizatorami zdobywcy III miejsca w rajdzie Eco Race, który składał się z trzech dyscyplin, kajakarstwa, marszu i biegu na orientację
Sobotnie Eko-Wakacje na Bobrowej Polanie. Na zdjęciu z organizatorami zdobywcy III miejsca w rajdzie Eco Race, który składał się z trzech dyscyplin, kajakarstwa, marszu i biegu na orientację grzegorz drążek
Tuż za miastem jest miejsce, z którego można korzystać bez opłat

W małym lasku, za ulicą Reymonta, robi się coraz ciekawiej. W sobotę otwarto tam bazę edukacji ekologicznej Bobrowa Polana, gdzie już od piątku odbywają się warsztaty dla młodzieży ze szkół w Stargardzie, gminie Kobylanka i Starej Dąbrowie. W sumie weźmie w nich udział 120 uczniów.

- Baza jest wyposażona w wiatę z ławostołem, mównicę, oświetlenie solarne do prowadzenia zajęć, tablicę z mapą terenu i różą kierunków, tablice dydaktyczne i interaktywne, stojaki na rowery oraz Leśną Edukacyjną Ścieżkę Zdrowia - opowiada Kamila Denis ze stargardzkiego starostwa. - Jest ogólnodostępna i to przez cały rok. Daje możliwość prowadzenia przez szkoły powiatu zorganizowanych zajęć edukacji ekologicznej i turystycznej. Natomiast dla społeczności lokalnej jest to miejsce do rekreacji w otoczeniu przyrody.

Bawili się w leśne gry

Wszystko dzięki temu, że powiat stargardzki podpisał umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na dofinansowanie zadania ,,Bobrowa Polana - podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców powiatu star-gardzkiego".
W sobotę odbyły się tam gry leśne - rajdy na orientację "Eco Race", zorganizowane przez firmę Maglain. Wygrał Daniel Rotter z czasem 2 g. 25 min., drugi był tylko o 2 minuty wolniejszy Daniel Górka, trzecie miejsce zajęli Izabela Wysocka z synem Łukaszem (2 g. 55 min.). W nagrodę dostali akcesoria turystyczne. Tytuł wyrwidęba zdobył 10-letni Mikołaj Kober, który 123 razy podniósł sztangę. Można było strzelać w paintball, chodzić po taśmie do balansowania, wziąć udział w konkursach sprawnościowych, zjeść kiełbaskę z ogniska.

Nie wycinać i nie płoszyć

Bobrowa Polana to świetne miejsce do wypoczynku, pod warunkiem przestrzegania zasad regulaminu, który zabrania niszczenia wyposażenia bazy, śmiecenia, wycinania roślin oraz płoszenia zwierząt.

- Liczymy na to, że będą tu przychodzili tylko tacy ludzie jak dziś, na festyn Eko-Wakacje - mówi Grzegorz Krzewiński z Proeuropejskiego Centrum Ekologicznego, które zorganizowało imprezę. - Teraz chcielibyśmy połączyć polanę z drogą rowerową i ze szlakiem kolei wąskotorowej. Marzy nam się też uruchomienie drezyny zasilanej solarnie. To miałoby wymiar ekologiczny i promocyjny.

Polaną administruje Zespół Szkół nr 1, ale nie trzeba tam zgłaszać chęci skorzystania z tego terenu. Korzystanie z bazy na polanie jest bezpłatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński