MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś ostatni dzień na roczne rozliczenie składki zdrowotnej w ZUS

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Do 20 maja część płatników składek musi przekazać do ZUS rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok.
Do 20 maja część płatników składek musi przekazać do ZUS rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok. archiwum polskapress
Do 20 maja część płatników składek musi przekazać do ZUS rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok. Jeśli po rozliczeniu będzie nadpłata, to płatnikowi przysługuje jej zwrot. Warunkiem jest, aby nie miał zaległości składkowych, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Obowiązek rocznego rozliczenia składki zdrowotnej dotyczy osób, które prowadzą działalność i w 2023 r. podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu. A także jednej z trzech form podatku dochodowego: skali podatkowej, podatkowi liniowemu lub ryczałtowi ewidencjonowanemu.

Płatnik wypełnia roczne rozliczenie w dokumencie ZUS DRA lub RCA za kwiecień 2024 roku.

- Czas na to jest tylko do dzisiaj (20 maja) - przypomina Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

- To też termin na opłacenie należnych składek za kwiecień razem z ewentualną dopłatą składki zdrowotnej, jeśli taka wynika z rocznego rozliczenia.

Natomiast jeżeli po rocznym rozliczeniu okaże się, że składkę zdrowotną opłacono w kwocie wyższej niż należna za cały rok, a płatnik nie ma zaległości, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to będzie przysługiwał mu jej zwrot.

Jak złożyć wniosek o zwrot nadpłaty

Wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R), która wynika z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej, będzie automatycznie utworzony i dostępny na profilu płatnika na PUE ZUS następnego dnia po złożeniu dokumentu z rocznym rozliczeniem. Przedsiębiorca znajdzie go w widoku „Dokumenty i wiadomości”, w sekcji „Dokumenty robocze”.

Należy go sprawdzić, podpisać i odesłać przez PUE najpóźniej do 3 czerwca tego roku. ZUS ma czas na przekazanie środków na wskazany we wniosku rachunek do 1 sierpnia br. Jeśli płatnik nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.

Uwaga!

Jeżeli przedsiębiorca chce skorygować wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może złożyć korekty najpóźniej do dnia, w którym prześle wniosek o zwrot nadpłaty, a w pozostałych przypadkach do 1 lipca 2024 roku.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński