Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Czystych Okien. Tak, jest takie "święto" w kalendarzu!

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Dzień Czystych Okien przypada w środę, 12 kwietnia. Jak umyć okna, aby szyby były bez smug i zacieków.

Czy to przypadek, że na parę dni przed świętami wielkanocnymi ogłoszono Dzień Czystych Okien? Czy ustanowiono go może po to, aby nas zmobilizować do porządków?

Jeśli chodzi o przygotowanie do świąt to właśnie mycie okien jest czynnością, która raczej nie należy do naszych ulubionych. Dlaczego? Bo to czynność wyjątkowo pracochłonna, często niewdzięczna (zostają smugi i zacieki) i wymagająca szczególnych przygotowań.

Co zrobić, aby mycie okien było jak najbardziej efektywne?

Ważna jest pogoda i wcale nie chodzi o to, aby świeciło piękne słońce i to bezpośrednio na szyby. Dlaczego? Bo jego promienie szybko wysuszają szyby pozostawiając trudne do usunięcia smugi. Lepiej więc na wykonanie tej czynności wybierz dzień mniej słoneczny, najlepiej kiedy pogoda jest pochmurna, ale sucha. Optymalna temperatura to 10-25 stopni.
Okien nie należy myć także przy mrozie, ponieważ wtedy szkło jest delikatniejsze, kruche i w kontakcie z ciepłą wodą może pękać.

Jeśli okna nie były dawno czyszczone i posiadają mocne zabrudzenia użyj wody z płynem do naczyń i uniwersalnej ściereczki, najlepiej z mikrofibry, która dobrze wchłania wilgoć. Do wody można dodać glicerynę lub płyn do zmiękczania tkanin, wówczas na szybach trudniej będą osadzały się zanieczyszczenia, a po deszczu pozostanie mniej smug. Jeśli wolisz bardziej ekologiczne rozwiązania, przygotuj płyn domowym sposobem jest tani i skuteczny.

Oto jego receptura:

Wystarczą 4 łyżki soku z cytryny, octu lub denaturatu wymieszać z 2,5 litrami zimnej wody. Alternatywnie można również użyć 1 łyżki amoniaku na 3 litry wody, wprawdzie zapach po takim myciu nie jest najprzyjemniejszy, ale szybko się ulotni. Kiedy już masz przygotowane środki czystości możesz dokładnie oczyścić szyby z warstwy kurzu i brudu.

Myjąc powierzchnie szklane pamiętaj, aby płyn rozprowadzać od góry do dołu, a osuszać je w odwrotnym kierunku.
Po umyciu szyb, kolejny krok to polerowanie zadanie najtrudniejsze i najbardziej pracochłonne. Dzięki tej czynności pozbędziesz się smug, a okna będą lśniły. Oczywiście pod warunkiem, że wykonasz je prawidłowo. Nasze babcie spektakularne efekty osiągały stosując do tego całe, szare gazety.

Jeśli chcemy wypróbować ten sposób, pamiętajmy, aby używać gazet z miękkiego papieru, który nie porysuje gładkiej tafli szkła. Załóżmy także rękawiczki, bo farba drukarska może bardzo pobrudzić dłonie. Dla większego komfortu pracy warto jednak porzucić analogowe sposoby i sięgnąć po profesjonalne akcesoria, które pomogą osiągnąć zamierzony efekt w prostszy i szybszy sposób.

Zobacz też: Jak w "Alternatywach 4". Lista prac dla lokatorów w szczecińskiej wspólnocie

Polecamy na gs24.pl:

Sanprobi Bieg Kobiet 2017 już za nami. Ależ to był bieg!

Przyznaliśmy Laur Piękna 2017 [zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński