MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko samo w aucie? Reaguj! Sprawdź co zrobić, krok po kroku [wideo]

Anna Folkman
Anna Folkman
Akcja organizowana jest przez Wydział Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Plakaty i ulotki ze wskazówkami, jak postępować, kiedy już zauważymy dziecko pozostawione w rozgrzanym pojeździe będą rozdawane i eksponowane podczas całych wakacji. W przedsięwzięciu udział bierze portal „Dziecko siedzi z tyłu” oraz dyskonty sieci Netto.

Plakaty informacje zostaną rozdysponowane we wszystkich 65 sklepach Netto na terenie województwa zachodniopomorskiego i umieszczone przy głównych, wejściowych szybach dyskontów. Partnerem akcji jest także Głos Szczeciński z portalem gs24.pl

Plakaty w Netto

- W akcji „Dziecko w samochodzie”, inicjowanej przez Wydział Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, bierzemy udział po raz drugi z pełnym przekonaniem, że jest to bardzo potrzebna inicjatywa - zauważa Mariola Skolimowska z Netto sp. z.o. - Niestety, media latem, podczas upałów nadal dość często donoszą o dzieciach pozostawionych w samochodach przez rodziców, którzy robią zakupy. Dzięki kampaniom społecznym, właśnie takim, jak ta organizowana przez urząd marszałkowski, problem ten jest coraz częściej zauważany, a rodzice mają większą świadomość tego, że lekkomyślność może prowadzić do tragedii. Doskonałym miejscem dla tego typu kampanii jest właśnie sklep. Już na samym wejściu rodzic, który zobaczy plakat z przypomnieniem o zagrożeniu, ma szansę, aby uruchomić wyobraźnię i uświadomić sobie ewentualne konsekwencje swojego postępowania, a co za tym idzie - wrócić do samochodu i zabrać dziecko ze sobą. Ta kampania z całą pewnością ma wielki sens i jest skuteczna. Według naszych badań aż 80 procent klientów Netto to rodziny z dziećmi w różnym wieku, także z małymi. Rodzice mogą zabrać je ze sobą na zakupy. W naszych sklepach są szerokie alejki między półkami. Wózek zmieści się bez problemów, można też skorzystać z wózka zakupowego z siedziskiem. Oczywiście, sklep nie jest miejscem do zabawy. Jednak dziecko na pewno będzie bezpieczniejsze pod okiem dorosłego, niż pozostawione w samochodzie. Nasi pracownicy są bardzo dobrze przeszkoleni w zakresie reagowania na wszelkie sytuacje niebezpieczne dla zdrowia czy życia - niejednokrotnie to udowodnili, że wiedzą, co robić i nie tracą zimnej krwi, ale oczywiście nie mają możliwości, aby sprawdzać, czy w zaparkowanych na parkingu samochodach nie pozostawiono dzieci. Rozpoczynając każdą akcję w sklepach, informujemy naszych pracowników, czego będzie dotyczyć i z jakimi czynnościami z ich strony będzie się wiązała - w tym przypadku załogi również dostaną wszelkie niezbędne informacje na ten temat. Na pewno zwiększy to ich wrażliwość w tej sprawie.

Okres letni dopiero się rozpoczyna i jak na razie nie odnotowano takich przypadków. Należy podkreślić, że świadomość społeczeństwa wzrasta, co przekłada się w znacznym stopniu na skuteczność działania. Jeśli chodzi o obszar województwa zachodniopomorskiego, w roku ubiegłym nie odnotowano incydentów z pozostawionym dzieckiem w rozgrzanym samochodzie.

Jak postępować?

Kiedy zauważysz dziecko pozostawione w samochodzie po pierwsze zatelefonuj pod policyjny numer 997 lub alarmowy 112. Poproś świadka do pomocy.

Jeżeli wszystkie drzwi w samochodzie są zamknięte, a pozostawione dziecko w samochodzie jest osowiałe i nie reaguje na twój głos, ani stukanie - wybij szybę!

Wybij odpowiednią szybę

Pamiętaj jednak, by nigdy nie wybijać tej, która jest najbliżej dziecka! Szkło może spowodować dodatkowe obrażenia. Wybij tę, która jest od niego najdalej. Nigdy nie rzucaj przedmiotami w szybę samochodu. Jako narzędzie, wykorzystaj kamień, gaśnicę, klucz do kół samochodowych i uderzaj wyłącznie w najsłabsze miejsce - rogi szyby. Podczas, gdy ty uwalniasz dziecko, zleć wskazanej osobie wezwanie pogotowia ratunkowego.

Pierwsza pomoc

Jeżeli dziecko nie reaguje głośno wołaj o pomoc, udrożnij drogi oddechowe i sprawdź oddech. Kiedy nie oddycha prawidłowo wykonaj 5 oddechów ratowniczych. Jeśli nadal widzisz brak oznak życia u dziecka wykonaj 15 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze, 15 uciśnięć... Wykonuj czynność na płaskiej, twardej powierzchni.

Jeżeli dziecko oddycha rozbierz je, połóż płasko na ziemi z lekko uniesionymi nogami, nie tul go, spryskuj chłodną wodą. Jeżeli jest przytomne można schłodzić dziecko w chłodnej kąpieli. Jeżeli chce mu się pić podawaj zimną wodę lub klarowne płyny małymi łyczkami.

- Dziecku zamkniętemu w takim hermetycznym pomieszczeniu, jakim jest samochód, grozi przegrzanie. Objawia się ono tym, że gwałtownie wzrasta temperatura ciała. Dziecko się intensywnie poci, traci płyny i w efekcie odwadnia się, wtedy może dojść do udaru cieplnego - mówi Grzegorz Kozanecki, zastępca dyrektora ds. Lecznictwa Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Szczecinie. - To jak szybko do tego dojdzie zależy od temperatury powietrza, a także temperatury wewnątrz samochodu. Nawet lekko uchylone okno może zmienić tę temperaturę. Zależy to także od wieku dziecka, im mniejsze dziecko tym bardziej jest narażone na przegrzanie. Przegrzanie organizmu może prowadzić do charakterystycznych neurologicznych następstw do śmierci włącznie. Każdy wie, że temperatura ciała powyżej 41 stopni Celsjusza jest bardzo groźna. Może powodować zaburzenia centralnego układu nerwowego. Jeśli do tego dochodzi, należy szybko tę temperaturę obniżyć. Natychmiast takie dziecko należy wynieść z nagrzanego pomieszczenia i chłodzić, a także koniecznie wezwać fachową pomoc.

Asp.szt. Anna Gembala z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie:

Zgodnie przepisami karnymi rodzice/opiekunowie mają obowiązek sprawowania stałej opieki nad dzieckiem do lat 7, co oznacza, że nie można takiego dziecka zostawić samego nigdzie, tym bardziej w samochodzie. Za pozostawienie dziecka bez opieki i tym samym narażenie go na bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia, może grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Dzieci mają naprawdę różne pomysły, na które my dorośli często nie wpadniemy. Jeśli chodzi o wybicie szyby to osoba, która ratuje życie/zdrowie drugiej osoby, nie poniesie odpowiedzialności. Życie jest wartością nadrzędną i jeżeli przy tym dojdzie do uszkodzenia tylko mienia to w myśl przepisów prawa jest to stan wyższej konieczności. Apelujemy zatem rodziców/opiekunów o sprawowanie właściwej/odpowiedzialnej opieki nad swoimi pociechami. Nie zostawiajmy dzieci samych nigdzie, w aucie, na plaży, w domu.

Zobacz też:

Jak pomóc dziecku zamkniętemu w rozgrzanym aucie? Instrukcja krok po kroku

Polecamy na gs24.pl:

Woodstock 2016 na zdjęciach: Piękne dziewczyny, uczestnicy f...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński