Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzwi - funkcjonalne i ozdobne

URSZULA KIELLER
Drzwi mogą być ozdobą naszego mieszkania.
Drzwi mogą być ozdobą naszego mieszkania. Maciej Kaczanowski
Stanowią ważny element wystroju wnętrza. Ba, nie da się ich nie zauważyć! Ale źle dobrane zepsują najbardziej wysmakowaną przestrzeń.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

- Filongi - wypukłe wypełnienia ram drzwi sklejane z elementów pełnego drewna i ozdabiane frezem.
- Fornir - cienka warstwa naturalnego drewna stanowiąca wykończenie drzwi.
- Płycina - płaskie, cienkie wypełnienie ram drzwi. Może to być drewno, sklejka, tworzywo lub szkło.
- Płyta HDF - płyta pilśniowa o dużej gęstości, wytwarzana ze zrębów drewna, bardzo twarda.
- Płyta MDF - płyta pilśniowa, średniej gęstości, otrzymywana z włókien drewna świerkowego lub sosnowego.

Dlatego tak dużo uwagi należy poświęcić wyborowi drzwi wewnętrznych.

Architekci wnętrz podpowiadają, że najlepiej szukać odpowiednich drzwi, kiedy mamy wizję całego mieszkania lub domu. Ważny jest wygląd drzwi, czyli materiał z jakiego zostały wykonane, kolor, dekoracje, szyby, rodzaj okuć. Wszystko musi być komponowane w jedną, harmonijną całość. Tylko wtedy będziemy czuć się dobrze we wnętrzu.

Proste czy zdobione

Do każdego charakteru wnętrza można dobrać odpowiednie drzwi. W nowoczesnych sprawdzą się proste, o ciekawym designie. We wnętrzach mieszczańskich wypada stosować drzwi płycinowe lub filongowe, natomiast wnętrza eklektyczne ozdobią zarówno drzwi pełne, jak i zdobione, w zależności od tego, ilu akcentów stylowych potrzebujemy.

Kiedy jednak mieszkanie ma zdecydowany charakter, nie pozostaje nam nic innego, jak kupić drzwi w tym samym stylu. Drzwi można dekorować na różne sposoby. Na przykład w przypadku popularnych drzwi szklanych mogą to być ozdobne motywy, czy ornamenty na szkle albo witraże. Dekoracją może być także sam kształt przeszklenia. Takie cieszą się ostatnio sporym zainteresowaniem.

W drzwiach płycinowych spotkać można wstawki innego koloru lub materiału o kształcie trapezów po trójkąty czy koła. Drzwi fornirowane zdobi się poprzez naklejanie forniru w różnych kierunkach.

Białe czy w kolorze drewna

Najlepiej, kiedy kolor drzwi pasuje do wystroju całego wnętrza. Dlatego trzeba dokładnie obejrzeć kolor okien, podłóg, mebli i dopiero wtedy ustalić, jakie drzwi wybierzemy. Panuje opinia, że nie popełnia się błędu, kiedy do drewnianych okien dobiera się drewniane drzwi. Do białych okien - drzwi białe. Chociaż nowoczesne trendy w urządzaniu wnętrz dopuszczają także montowanie drewnianych drzwi choć okna są białe. Kiedy jednak zdecydujemy się na drzwi drewniane powinniśmy dobrze dobrać gatunek i odcień drewna.

Mamy do wyboru drewno jasne, średnie i ciemne. Do pierwszej grupy zalicza się klon, jesion i buk. Klon ma prawie biały, lekko złocisty kolor i delikatny rysunek słojów. Buk jest różowawy i ma bardzo niewyraźne słoje. Jesion natomiast ma kolor słomkowy i szare, wyraźne słoje. Drzwi z jasnego drewna pasują do prostych, nowoczesnych wnętrz. Ciemniejsze drewno to czereśnia, jasny orzech, dąb. Mogą mieć odcienie od oliwki do pomarańczowego. Drzwi z takiego drewna pasują zarówno do wnętrz stylowych jak i nowoczesnych. Ciemne gatunki drewna to między innymi mahoń, orzech czy palisander. Ciemne drzwi stosuje się przede wszystkim we wnętrzach stylowych, chociaż spotkać je można także w nowoczesnych pomieszczeniach.

Z szybką czy bez

Do małego i słabo doświetlonego pokoju warto wybrać drzwi wypełnione szkłem. Będzie przepuszczało światło i rozjaśni wnętrze. Może to być szkło przezroczyste, z przezroczystą fazą albo ornamentem. Drzwi przeszklone możemy zamontować do salonu, czy gabinetu. Do łazienki i sypialni lepsze są drzwi pełne.

Przeszklenia mogą mieć różną formę. Najczęściej spotykamy prostokątne pola podzielone poziomymi lub pionowymi szprosami. Grube szprosy nadają drzwiom solidny charaktery i sprawdzają się we wnętrzach rustykalnych.

Solidna konstrukcja

Fachowcy rozróżniają cztery rodzaje konstrukcji skrzydła drzwiowego. Po pierwsze drzwi mogą zostać wykonane z litego drewna. Ale ta metoda ma swoje wady. Drewno "pracuje" - kurczy się gdy jest sucho, gdy wilgotno rozszerza. Mogą wobec tego powstawać szpary i dlatego producenci zazwyczaj nie wykonują drewnianych drzwi płaskich. Tego typu drzwi zbudowane są najczęściej z ramy, w którą są wmontowane płyciny lub filongi. I im więcej jest podziałów, tym mniejsze ryzyko, że pojawią się jakieś widoczne szpary.

Drzwi mogą też powstać poprzez obustronne oklejenie drewnianej ramy stabilnymi płytami wiórowymi, kanałowymi albo stolarskimi, które potem pokrywa się naturalnym drewnianym fornirem, sklejką albo płytami HDF.

Przestrzeń między płytami wypełnia konstrukcja kartonowa (tak zwany plaster miodu), płyta wiórowa pełna lub otworowa albo paski płyty pilśniowej.
Następnym rodzajem są drzwi płycinowe. Pola pomiędzy elementami drewnianej ramy wypełnia się płycinami, które mogą być drewniane, ze sklejki, z tworzywa lub ze szkła.

Natomiast drzwi płytowo-płycinowe wykonane są tak, że wyglądają jak płycinowe, ale zbudowane są tak jak płytowe - czyli rama obłożona jest obustronnie płytami profilowanymi w kształcie płycin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński