Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dojrzewanie posłanek

Krzysztof Flasiński, Maciej Janiak, 12 maja 2004 r.
- Teraz wreszcie pójdę studiować prawo i wprowadzę tu sprawiedliwość - powiedziała Danuta Hojarska.
- Teraz wreszcie pójdę studiować prawo i wprowadzę tu sprawiedliwość - powiedziała Danuta Hojarska. Andrzej Szkocki
Najpilniej strzeżonymi maturzystkami województwa zachodniopomorskiego były posłanki Samoobrony Renata Beger i Danuta Hojarska. Danuta Hojarska z woj. pomorskiego i Renata Beger z woj. wielkopolskiego zdawały wczoraj w Szczecinie.

Danuta Hojarska, na miejsce egzaminu dojrzałości, wybrała Liceum Ogólnokształcące nr 18 przy ul. Hożej w Szczecinie.

- Teraz wreszcie pójdę studiować prawo i wprowadzę tu sprawiedliwość - powiedziała Danuta Hojarska po wyjściu z sali.
Posłanka wybrała temat "Szczęście i nieszczęście". Określiła go jako "bardzo ciekawy". Wyszła z sali po czterech godzinach.

Stwierdziła, że jest zadowolona ze swojej pracy pisemnej.
Na plac przed szkołą, pod samo wejście do budynku podjechał po nią samochód z rodziną. Na pytanie, dlaczego wybrała szkołę w Szczecinie odpowiedziała: - Technikum kończyłam w swojej miejscowości, ale niebawem planuję tu się przeprowadzić.
Nie chciała jednak zdradzić więcej szczegółów - kiedy, ani po co przyjedzie do Szczecina.

Danuta Hojarska była spokojna i wyraźnie dumna.

- Powinniście się cieszyć, że Hojarska napisała maturę, a nie kupiła. Nie wiedziałam, że będę miała taką obstawę podczas egzaminu - zwróciła się do otaczających ją dziennikarzy.

- Teraz wreszcie pójdę studiować prawo i wprowadzę tu sprawiedliwość - powiedziała Danuta Hojarska.
(fot. Andrzej Szkocki)

Przez cały czas trwania egzaminu nikt nie chciał potwierdzić, czy rzeczywiście Danuta Hojarska pisze maturę w szczecińskim liceum. Wprowadzono podwyższone środki bezpieczeństwa. Panie pilnujące wejścia do szkoły nie wpuszczały dziennikarzy ani nikogo z rodziny.

- Byłem już na maturze u brata, wiem, jak to się odbywa. Nigdy nie spotkałem się z tak szczelnie zamkniętą szkołą. Musi w tym coś być. - podsumował mężczyzna czekający na żonę, która też zdawała maturę w tej szkole.

Renata Beger, również posłanka Samoobrony, egzamin dojrzałości z polskiego pisała w Centrum Edukacji "Zdroje". Wybrała ten sam temat co koleżanka.

- Jestem z siebie bardzo zadowolona. Popełniłam, moim zdaniem jeden błąd, ale nie ortograficzny, bo takich błędów nigdy nie robiłam - cieszyła się po egzaminie Renata Beger. - Nie miałam ze sobą nic na szczęście, bo nie jestem zabobonna. Szczęście przynosi mi różaniec.

O tym, że posłanka Samoobrony zdaje maturę w Zdrojach nie było wiadomo do ostatniej chwili. Jeszcze na kilka minut przed egzaminem maturalnym dyrektorka szkoły nie chciała potwierdzić tej informacji.

- W naszej szkole jest wielu ciekawych słuchaczy - upierała się Danuta Langowska, dyrektor szkoły.

Na pytanie dziennikarzy, kiedy posłanka weszła do szkoły sama zainteresowana odpowiedziała tajemniczo, że we właściwym czasie. Renata Beger pisała egzamin w niewielkiej klasie, w której siedziało jedynie kilku abiturientów.

- Byłam tak prześwietlana przez komisję, że nie miałabym możliwości ściągać, ani podpytywać innych piszących - relacjonuje Renata Beger. - Poza tym posłance Rzeczpospolitej nie wypada ściągać.

Dziś Renata Beger będzie pisała egzamin z geografii. Dlaczego?
- Bądź, co bądź znam swój kraj, więc mam nadzieję, że taki temat się pojawi - skwitowała krótko posłanka Samoobrony. -Historii nigdy nie lubiłam.

Tematy maturalne, które miały do wyboru posłanki Samoobrony:

1. Czym jest dla Ciebie dzieło sztuki: kroniką swoich czasów, skarbnicą uniwersalnych wartości, czy realizacją artystycznych poszukiwań twórcy? Opracuj temat, przywołując wybrane utwory literackie i filmowe.

2. Szczęście i nieszczęście człowieka bywa jego własnym dziełem. Analizując losy bohaterów literackich różnych epok, rozważ prawdziwość tej tezy.

3. Polska ma być mitem, ... marzeniem , ...ideałem. (S. Wyspiański, Wyzwolenie). Pisarze różnych epok wobec problemu ojczyzny. Omów na wybranych przykładach.

4. Adam Mickiewicz: Pan Tadeusz Fragment Epilogu. Władysław Broniewski: Rysunek
Adam Mickiewicz: Dziady, część III (fragment). Analiza utworów.

Jak należało napisać maturę z polskiego?

Czytaj dziś w papierowym wydaniu "Głosu"

A w czwartek
rozwiązania egzaminów
z geografii, historii
i matematyki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński