Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 1 września do 20 września 2020. Komu przysługuje dodatkowy zasiłek? Jak złożyć wniosek? Jaki druk?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
06.03.2019 rzeszow zaklad ubezpieczen spolecznych zus siedziba rzeszow fot krzysztof kapica
06.03.2019 rzeszow zaklad ubezpieczen spolecznych zus siedziba rzeszow fot krzysztof kapica Krzysztof Kapica
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy obowiązuje od 1 września do 20 września 2020 r. Sprawdź, kto może otrzymać dodatkowy zasiek opiekuńczy i jak to zrobić.

Nie wszyscy rodzice mogą wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 1 do 20 września 2020 r. Można go dostać tylko wtedy, gdy żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, szkoła lub inna placówka, do której uczęszcza dziecko będzie zamknięta. Nie dostaną go rodzice, którzy nie będą chcieli wysłać dziecka do placówki opiekuńczej pomimo tego, że jest otwarta.

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzicie, którzy osobiście opiekują się dzieckiem do 8 lat. Przysługuje on tylko wtedy, gdy z powodu koronawirusa placówka opiekuńcza będzie zamknięta - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Kto może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego i w jakich sytuacjach

  • Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzicie, którzy osobiście opiekują się dzieckiem do 8 lat. Przysługuje on tylko wtedy, gdy z powodu koronawirusa placówka opiekuńcza będzie zamknięta;
  • Zasiłek przysługuje również w sytuacji, gdy brak jest możliwości zapewnienia przez szkołę lub przedszkole opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania, bo np. lekcje odbywają się w trybie hybrydowym - część dzieci uczy się w szkole, a część w domu;
  • O dodatkowy zasiłek opiekuńczy można się także starać w przypadku braku możliwości opieki przez nianię.

Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Kiedy nie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

  • Zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego;
  • Zasiłku nie dostaną również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.

Trzeba pamiętać, że zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Zasiłku nie dostaną również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu – wyjaśnia Kowalska-Matis.

UWAGA: Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

W jaki sposób starać się o zasiłek?

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem należy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Mogą one to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Na portalu PUE ZUS Oświadczenie możesz złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZAS-58 Skarga/Wniosek świadczeniobiorcy/ płatnika składek w sprawie świadczeń z tytułu choroby, macierzyństwa lub zasiłku pogrzebowego.

Czarnek zapowiada HIT!

Wideo

Materiał oryginalny: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 1 września do 20 września 2020. Komu przysługuje dodatkowy zasiłek? Jak złożyć wniosek? Jaki druk? - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Celi

Ja byłem strasznie na NIE jak chodzi o wynajem niania. Mąż przekonał mnie, że warto spróbować ale kupiliśmy taki produkt w sklepie:

https://www.spyshop.pl/mikro-kamera-wifi-z-czujnikiem-ruchu-ukryta-w-ramce-na-zdjecia-dcr-236-1893.html

wolę wiedzieć co się dzieje jak mnie nie ma w domu...

Dodaj ogłoszenie