Dobrze płatna praca dla seniorów. W tych zawodach emeryci i renciści zarobią najwięcej. Od grudnia nowe limity dorabiania

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Przeciętna wartość emerytury wypłacanej w Polsce to 2945,36 zł miesięcznie.
Przeciętna wartość emerytury wypłacanej w Polsce to 2945,36 zł miesięcznie. Paweł Dubiel/ Polska Press
Jak wynika z danych GUS, w Polsce emerytury pobiera ponad 6 mln osób. Często jednak wysokość wypracowanego świadczenia nie pozwala na życie na satysfakcjonującym poziomie. Jak się okazuje, pracy dla emerytów i rencistów nie brakuje. Z drugiej strony, dla 85 proc. seniorów świadczenia emerytalne są jedynym źródłem przychodu. Przeczytaj, w jakich zawodach można znaleźć zatrudnienie oraz na jakie stawki liczyć mogą seniorzy.

Spis treści

Ilu emerytów w Polsce dorabia? Co mówią dane GUS?

Z danych ZUS za sierpień 2022 roku wynika, że emerytury w Polsce pobiera 6,058 mln osób. Przeciętna wartość takiego świadczenia to 2945,36 zł miesięcznie. Najwyższe emerytury są wypłacane w województwach mazowieckim i śląskim. Średnia kwota emerytury na Mazowszu to 2710,64, a na Śląsku to 3078,05 zł.
Z dodatkową pracą u każdego jest przecież taka, że chętnie reagujemy pozytywnie, zwłaszcza jeśli jest to wyjątkowo dobra okazja.

Z najnowszego raportu PolSenior, opublikowanego przez Gdański Uniwersytet Medyczny wynika, że blisko 19 proc. ankietowanych zadeklarowało dochody w przedziale 1251-1500 zł, blisko 13 proc. w przedziale 1501-1750 zł, a blisko 15 proc. pomiędzy 1751 a 2 tys. zł. Tylko 14 proc. ankietowanych twierdziło, że ich dochód plasuje się w przedziale 2001-2,5 tys. zł. Co ciekawe seniorów, którzy mają dochód w kwocie 3,5 tys. zł (lub więcej) jest tylko 3,9 proc.

– Trzeba pamiętać, że rzeczywiste potrzeby osób starszych mogą być różne od deklarowanych. Emeryci często z konieczności redukują swoje potrzeby do minimum, koncentrując się tylko na tych najważniejszych, priorytetowych. Co dziesiąty emeryt biorący udział w najnowszym badaniu PolSenior twierdzi, że obecne dochody nie pozwalają mu na jakiekolwiek większe lub nieplanowane wydatki. Sądzę że w rzeczywistości ten wskaźnik może być znacznie większy – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Wśród osób będących w wieku emerytalnym zatrudnienie ma 758 tys. osób – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że mniej więcej co dziesiąty (12,5 proc.) emeryt dorabia do emerytury. Wśród pracujących emerytów na koniec ubiegłego roku przeważały kobiety i stanowiły 57,5 proc. spośród zatrudnionych seniorów. Ponad 94 proc. to osoby w wieku 60/65 lat i więcej. Średni wiek pracujących emerytów wyniósł 66,9 roku. Dla mężczyzn było to 68,3 roku, dla kobiet – 65,8 roku.

W gronie zatrudnionych emerytów największą grupą są osoby pracujące na umowę o pracę, stanowią one 38,8 proc. ogółu tej zbiorowości. Osoby prowadzące działalność to 30,4 proc., a osoby pracujące na umowę zlecenie – 26,0 proc

Dla części z nich podjęcie pracy to sposób na spędzanie czasu, zabicie nudy, bądź regularne znajdowanie się wśród ludzi. Część nie ma jednak wyjścia, bo emerytury są niskie, a w przypadku nawet 350 tys. osób można mówić o emeryturach groszowych – alarmują eksperci Personnel Service.

– Aktualna sytuacja gospodarcza jest wyzwaniem dla emerytów. Drożeje wszystko, czyli żywność, energia, gaz, co może być motywacją do szukania dodatkowego zajęcia, ale to nie jedyny argument. Pamiętajmy, że trendy demograficzne są nieubłagane – mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service SA. – Z prognoz GUS wynika, że liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w naszym kraju w 2050 roku wyniesie 13,7 mln. Osoby te będą stanowiły ok. 40 proc. ogółu ludności Polski – dodaje.

Inglot przyznaje, że "jako pracownicy mamy świadomość tych wyzwań". – Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, że połowa z nas zdaje sobie sprawę, że będzie pracować dłużej, niż zakładają to obecne przepisy emerytalne. Podstawowym argumentem za wydłużeniem swojej obecności na rynku pracy jest znacznie wyższa emerytura, ale też dostosowanie charakteru zajęcia do kondycji fizycznej potencjalnego emeryta – wyjaśnia.

Rynek pracy otwarty na seniorów. Liczba pracujących wzrasta

W drugim kwartale 2022 roku liczba pracujących powyżej 60 r. ż. w przypadku kobiet i 65 r. ż. w przypadku mężczyzn wynosiła 758 tys. Rok wcześniej w tym samym okresie pracowało 721 tys. osób w wieku emerytalnym.

Co ważne, właśnie w drugim kwartale 2021 roku została przekroczona granica 700 tys. emerytów pozostających na rynku pracy. W pierwszym kwartale 2021 roku ta liczba wynosiła mniej, bo 687 tys.

Z danych ZUS wynika, że najwięcej pracujących emerytów zatrudnianych jest u płatników świadczących usługi związane z opieką zdrowotną i pomocą społeczną. Stanowią oni ok. 15 proc. pracujących emerytów. Kolejny najczęściej zatrudniający seniorów sektor naszej gospodarki, to działalność związana z obsługą rynku nieruchomości.

Liczba pracujących emerytów w przeliczeniu na 1 tys. osób pracujących w gospodarce narodowej w kraju wynosi 61. Najwięcej z nich zamieszkuje województwa: zachodniopomorskie (79), śląskie (73), lubuskie (72) oraz łódzkie i dolnośląskie (po 68), najmniej natomiast województwo podkarpackie (43).

Gdzie najczęściej dorabiają emeryci?

W związku z tym, że kontynuacja pracy na stanowiskach, które zajmowali przed emeryturą, nie zawsze jest możliwa, szukają pracy m.in. w usługach czy logistyce. Gdy mają taką możliwość, starają się też wykorzystać swoje bogate doświadczenie zawodowe oraz umiejętności nabyte w trakcie życia – wskazują eksperci.

Osoby będące w wieku emerytalnym często podejmują się takich zawodów, jak m.in. bycie złotą rączką, ochroniarzem, opiekunką dla dzieci, kierowcą w przewozie osób, sprzedawcą, dozorcą, szatniarzem czy korepetytorem. Do tego praca zdalna otworzyła przed emerytami możliwości, które nie wymagają wychodzenia z domu to m.in. korepetycje online, tłumaczenie tekstów czy ich redakcja.

Na jakie zarobki mogą liczyć emeryci?

Jeżeli chodzi o zarobki to z zestawienia Personnel Service wynika, że na najlepszą stawkę godzinową może liczyć tzw. złota rączka oraz korepetytor. Osoba, która podejmuje się drobnych napraw czy remontów (co wiąże się z koniecznością założenia działalności gospodarczej) może zarobić od 25 do 50 zł netto za godzinę pracy, natomiast korepetytor zarobi od 20 do nawet 50 zł.

Dobrze płatna praca dla seniorów. W tych zawodach emeryci i renciści zarobią najwięcej. Od grudnia nowe limity dorabiania
Personnel Service

Nieco mniejsze pieniądze otrzyma opiekun lub opiekunka do dzieci (od 20 do nawet 35 zł/h netto, o ile posługujemy się językiem obcym). Ogrodnik zarobi od 21 do 30 zł/h netto, natomiast kierowca w przewozie osób od 18 do nawet 29 zł/h netto. Starsze osoby mogą też spróbować swoich sił jako kasjerzy. Tutaj zarobki wahają się od 15,5 do 19,5 zł netto za godzinę.

Tłumacząc i redagując teksty wyciągniemy od 15,5 do 17,5 zł/h netto. Praca w magazynie gwarantuje zarobki od 15 do 19 zł „na rękę”, dozorca i sprzątaczka mogą zarobić od 14,5 do 16 zł netto za godzinę. A szatniarz i ochroniarz od 14,5 do 15,5 zł/h netto.

Oferty pracy dla emerytów

Na popularnym serwisie ogłoszeniowym, na hasło "praca dla seniora" wyskoczyło ponad pół tysiąca ofert. Co ciekawe, jednak z firm na stanowisku "doradcy klienta" oferuje wynagrodzenie do 6,8 tys. zł brutto za miesiąc. Z kolei w ochronie senior może zarobić od 20 do 22 zł za godzinę pracy.

Pojawiają się oferty dla kierowców, sprzedawców w sklepie z pasmanterią czy dla pokojówek. Dużo ofert zawiera dopisek - "dorobienie". Wśród nich: praca na portierni, dla kierowców czy przy uzupełnianiu automatów.

Jednak stawki zawierają bardzo często tak zwane widełki, czyli zarobki od do. We wspomnianej wcześniej ofercie dla doradcy klienta, widełki te wynosiły od 380 zł do 6,8 tys. zł. Dlatego warto przed rozmową sprawdzić kilka ofert, żeby mieć rozeznanie ile tak naprawdę można zarobić na danym stanowisku.

Dla 85 proc. seniorów świadczenia emerytalne są jedynym źródłem przychodu

Ze wspomnianego raportu PolSenior, wynika, że jedynym źródłem przychodów polskich seniorów wciąż pozostają świadczenia emerytalne – tak odpowiedziało 85 proc. ankietowanych.

W tym obszarze przeważają emerytury pracownicze, które otrzymuje 91,6 proc. wszystkich osób pobierających świadczenia emerytalne. Niespełna 11 proc. respondentów wskazało pracę zarobkową jako źródło dochodów, które zasilają ich domowy budżet. Jednocześnie okazuje się, że mężczyźni pracują ponad dwukrotnie częściej (15 proc.) niż kobiety (7,1 proc.). Po drugie – praca zarobkowa ma częściej wymiar pracy fizycznej (56,3 proc.) aniżeli umysłowej.

Kwota maksymalnego zmniejszenia jest różna dla poszczególnych świadczeń. Od marca 2022 r. do końca lutego 2023 r. wynosi:

  • 691,94 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 518,99 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy
  • 588,19 zł - dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International

Materiał oryginalny: Dobrze płatna praca dla seniorów. W tych zawodach emeryci i renciści zarobią najwięcej. Od grudnia nowe limity dorabiania - Strefa Biznesu

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A po co wchodzili do Unii żeby pozbyć się młodzieży. Taki Miler to szalał ze szczęścia bo znowu można budować "międzynarodówkę".
g
gość
spoko że dla emerytów jest praca ;) ale dla młodych słabo albo jakaś mało płatna. nie mogłem nic dobrego znaleźć, więc wyniosłem się do niemiec a otto załątwiło mi pracę i mieszkanie. spoko sprawa taka agencja
d
doświadczony ;-/
Jeżeli dorabiać w wieku emerytalnym, to kasę powinno się brać tylko pod tzw. stołem. Uzasadnienie jest proste. Nie warto takich dochodów zgłaszać bo może to mieć wpływ na to że kedyś w przyszłości jakiś pis-gnięty aparatczyk wprowadzi ''mechanizm-kryterium'' dochodowe go różnych świadczeń. Takim przykładem jest chociażby tzw czternasta emerytura, należy się ona tylko tym którzy nie przekraczają 2900 brutto.

Konkluzja: jeżeli szanowny emerycie masz zdrowie i w miarę godziwą emeryturę i chcesz sobie dorobić to zgarniaj wypłatę pod tzw stołem :) wtedy unikniesz potrąceń i nie przyłożysz ręki do pisowskiego rozdawnictwa na prawo i lewo przeróżnej patologii którą pis podkupuje z z myślą o głosach podczas wyborów/

ZDRÓWKA EMERYCI !! :)
8 *
0Orva redaktorki kiedy nauczycie się używać określeń brutto lub netto ???

Wasze teksty są zayebiście nieprecyzyjne......am oże o to wam chodzi aby czytelnik był niedoinformowany ??
Z
Zbyszek
Nie rozumie dlaczego ktoś proponuje mi pracę skoro jeszcze nie wypłaca się mi emerytury w tej wysokości jaka sobie wypracowałem bo ustawa z 1999r z grudnia mnie okrada oko 600 zł na emeryturze miesięcznie.
K
Kazik
Ja na emeryturze zaszyje się w domu, skorzystam z the network, odpalę film i będę się relaksować
I
Irena Sokołowska
Emerytura jest po to, żeby nie musieć iść do pracy.?
g
gapcio
6 mln?

a o jakich chodzi!

tych z MSW, MON czy M . SPRAWIEDLIWOŚCI też!!
G
Gość
Mi moja emerytura wystarcza
R
Renata Nowakowska
70 procent do najniższej krajowej?

Ale to chyba dotyczy emerytów na wcześniejszych emeryturach?Czy coś się zmieniło?
o
ola
ja raczej sprawdzam jak można dodatkowo odłożyć na emeryturze na przykład dzięki pracowniczym planom kapitałowym, bo nie mam zamiaru pracować do śmierci
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie