Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dializa w Szczecinia. Jakie są zasady? Pacjenci zaniepokojeni. Szpital wojewódzki odpowiada

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Dializowani pacjenci szpitala przy ul. Akrońskiej niepokoją się swoją sytuacją. Niektórzy zabiegi muszą przechodzić daleko od Szczecina.

"Z powodu panującej epidemii Covid-19 zostaliśmy pozbawieni możliwości dalszego dializowania w naszej stacji dializ na Oddziale Nefrologii, Transplantacji Nerek i Stacji Dializ ww. szpitala, której w większości jesteśmy długoletnimi pacjentami. Ponad sto osób zostało rozlokowanych w ościennych ośrodkach oddalonych od Szczecina nawet o ponad 100 km (np. Świnoujście)"

- czytamy w apelu podpisanym przez piętnastu pacjentów stacji dializ szpitala wojewódzkiego.

Pacjenci zwracają uwagę m.in. na to, że dializy to długotrwałe zabiegi i łącznie z dojazdem nawet na terenie Szczecina procedura ta zajmuje wiele godzin.

"Ponadto obawiamy się zarażenia koronawirusem, którego do tej pory udało się nam — ponad stu osobom — uniknąć, ponieważ stosujemy się rygorystycznie do zaleceń lekarzy prowadzących. Jednak do naszego ośrodka przywożeni są zarażeni pacjenci z innych stacji dializ" - czytamy w apelu.

- Każde ryzyko potencjalnej transmisji wirusa traktujemy bardzo poważnie. Choć generalnie pacjenci nie odbywają kwarantanny w szpitalu, z Sanepidem podjęlismy decyzję o odizolowaniu w Stacji Dializ 19 pacjentów, którzy mieli kontakt z osobą potencjalnie zakażoną. Inni dializowani pacjenci zostali przekazani do innych stacji w województwie. Kwarantanna kończy się w piątek, w związku z czym nasza Stacja Dializ ponownie zacznie przyjmować pacjentów - wyjaśnia Sylwia Andruczyk, rzecznik szpitala wojewódzkiego.

NOWE WIADOMOŚCI: Szpitale w Szczecinie i w woj. zachodniopomorskim stopniowo wracają do normalności

W środę wojewoda zachodniopomorski poinformował o "odmrażaniu" pracy w szpitalach.

- Będzie wiązało się z kolejną reorganizacją, w tym uwolnieniem Centrum Zabiegowego i przeniesieniem oddziałów zakaźnych do innego budynku, np. nowobudowanego budynku przy Centrum Zabiegowym. Budynek ten zostałby wówczas przeznaczony m.in. dla pacjentów dializowanych z potwierdzonym COVID-19, zgodnie z założeniami projektu RPO. Pacjenci niezakażeni, wymagający dializ będą systematycznie powracali do swojej Stacji Dializ w budynku G - dodaje Sylwia Andruczyk.

zobacz też:

- Pomimo powolnego przywracania szpitala do działalności musimy pamiętać, że naszym priorytetem jako szpitala zakaźnego jest odpowiednie przygotowanie na konieczność hospitalizowania pacjentów z COVID-19. Choć od kilku tygodni ich liczba kształtuje się na podobnym poziomie, to musimy brać pod uwagę możliwość szybkiego ponownego uwolnienia kilkuset łóżek szpitala w przypadku kolejnych fal zakażeń, które mogą nastąpić np. za kilka miesięcy. Wszystkie nasze działania są póki co uzależnione od pandemii, na którą niestety nie mamy wpływu - tłumaczy.

WIDEO: Koronawirus: prywatne testy możliwe, ale drogie

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński