Diagnoza choroby

Andrzej Kłopotowski, 14 października 2004 r.
Te drzwi na pewno nie chronią przed stratami ciepła.
Te drzwi na pewno nie chronią przed stratami ciepła. Andrzej Kłopotowski
Rozpoczynamy publikację krótkiego poradnika - Jak docieplić dom? Zawierać będzie praktyczne informacje o drogach ucieczki ciepła z budynku i sposobach docieplania.

Dziś o poszukiwaniu rozwiązań, które pomogą ograniczyć wydostawanie się ciepłego powietrza z budynku oraz tworzenie bilansu cieplnego domów.

Dlaczego ucieka

Najczęstszą przyczyną wydostawania się ciepłego powietrza z budynku jest złe zaprojektowanie przegród zewnętrznych. W przypadku budynków nowowznoszonych mamy do dyspozycji niezliczoną ilość materiałów budowlanych o wysokiej jakości.

Termomodernizacja dotyczy jedynie budynków starych - jedno i wielorodzinnych, które często powstawały w czasach, gdy wybór materiałów budowlanych sprowadzał się do jednego rodzaju ceramiki budowlanej czy jednego bloczka betonowego, a w przypadku bloków - wielkiej płyty. W latach socjalizmu każdy budował dom, z czego tylko mógł, nie myśląc nawet o oszczędnościach.

Dopiero w czasach gospodarki wolnorynkowej, gdy ceny energii znacznie wzrosły, właściciele domów, lokatorzy i administracje poczuli, że ich portfele się kurczą. Zaczęli więc się zastanawiać - Czy mogę płacić mniej za ciepło? Może warto docieplić swój dom?

Gdzie tracimy

Przed przystąpieniem do termorenowacji czy termomodernizacji budynku dobrze jest wykonać audyt energetyczny. Pozwoli on zdiagnozować budynek i wyeliminować wszystkie "choroby" naszego domu.

Zazwyczaj ciepłe powietrze wydostaje się z budynku czterema drogami. Pierwszą z nich są przegrody pełne - czyli ściany, dach, podłoga nad nieogrzewaną piwnica, strop nad ostatnią kondygnacją, ściany ogrzewanej piwnicy stykające się z gruntem i stropy nad przejazdami, przejściami i wnękami w budynku.

Druga to stolarka okienna i drzwiowa. Im starsze i mocniej wypaczone okna, tym więcej ciepła będzie się przez nie wydostawać.

Wielkość strat ciepła przez przegrody pełne oraz stolarkę okienną i drzwiową uzależniona jest od powierzchni poszczególnych przegród, tzw. współczynników przenikania ciepła U przez materiały, z których została wykonana przegroda oraz różnicy temperatur, jaka panuje wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Trzecią drogą ucieczki podgrzanego powietrza są przewody wentylacyjne. Wreszcie czwartą, najmniej istotną w bilansie cieplnym domu - tzw. długofalowe wypromieniowanie ciepła z materiałów, z których zbudowano dom.

Nie tylko oddaje

W równaniu bilansu cieplnego znajdują się też zyski ciepła, które dom pozyskuje. Dostaje się ono np. przez okna wytwarzając efekt szklarniowy w pomieszczeniach, którego wielkość zależy od usytuowania okien względem stron świata i wielkości oraz ilości szyb w poszczególnych ścianach.

Znaczną ilość energii cieplnej wytwarzają też sami użytkownicy domu oraz domowe urządzenia elektryczne. Ciepło to nazywane jest ciepłem bytowym. Niewielkie ilości ciepła dostają się do wnętrza też przez ściany i dach.

Powstała różnica ze strat i zysków ciepła określa moc cieplną systemu grzewczego, który powinien być zainstalowany w naszym domu, by ten dobrze służyła użytkownikom.

***

Termorenowacja budynku nie jest działaniem kompleksowym. Najczęściej sprowadza się jedynie do docieplenia skorupy budynku - nałożenia na ściany warstwy izolacji termicznej i pokrycia jej warstwą wykończeniową.

Aby budynek prawidłowo spełniał wszystkie swoje funkcje inwestor powinien zdecydować się na kompleksowość prac.

Oprócz docieplenia należy zastanowić się nad wymianą okien oraz usprawnieniem systemu grzewczego, np. zamontowania zaworów termoregulacyjnych przy grzejnikach, zamontowania pomp obiegowych czy czujki pogodowej, która będzie wyłączała pompy w kotłowni, gdy temperatura na zewnątrz się podwyższy.

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie