Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dbają o tradycję, pomagają innym i rozwijają pasje

Aleksandra Szatarów [email protected]
Koło liczy około 25 członków. Dołączyć może się każdy kto chce działać
Koło liczy około 25 członków. Dołączyć może się każdy kto chce działać
Koło Gospodyń Wiejskich w Charzynie powstało 60 lat temu. Aktywnie w życie lokalnej społeczności włączyło się ponownie 11 lat temu.

Koło Gospodyń Wiejskich w Charzynie powstało w 1955r przy Kółku Rolniczym. Organizacji tej przewodniczyły panie: Grabowska, Dyś, Maciejewska, Wasilewska, Szmaglińska, Hawrylak, Dusza, Walasiewicz, Wilczyńska.
W 2004 roku koło reaktywowało się i przyjęło nazwę "Charzynianki’’ . Przewodniczącą została Janina Borowska, która pełni tę funkcję do dziś.
Koło liczy 25 pań, które wykazują bardzo dużą aktywność nie tylko w gminie, powiecie i województwie. - Zajmujemy się kultywowaniem tradycji poprzez pisanie pisanek, wyplatanie palm, wieńcow dożynkowych, stroików bożonarodzeniowych oraz wypiekaniem ciast - zdradzają panie. - Od 2004 roku w Charzynie organizujemy spotkanie "Wielkanoc z Tradycją", które ma na celu przybliżyć nam i wprowadzić w nastrój Wielkiej Nocy. To impreza cykliczna, zawsze w jednym czasie, czyli w sobotę przed Niedzielą Palmową.

Na spotkanie to corocznie panie przygotowują ponad 800 pisanek. Zapraszają władze gminy, powiatu i województwa.
W trakcie imprezy finałem są konkursy na najładniejszą pisankę, najładniejszą palmę oraz ciasto wielkanocne.

- Cieszy nas fakt, że do konkursu przystępuje dużo osób i można powiedzieć że corocznie przybywa. Chlubą naszą są dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły, które od lat przygotowują piękną, dużą palmę, którą dostaje proboszcz naszej parafii, by w Niedzielę Palmowa poświęcić w kościele - opowiadają. - Prezentujemy, nasze pisanki, palmy, wieńce, ciasta i stroiki na spotkaniach dożynkowych, Wigilii Wsi Polskiej w Kołobrzegu, w Wojewódzkim konkursie Wielkanocnym podczas Jarmarku Wielkanocnego w Koszalinie, Pikniku nad Odrą w Szczecinie i zawsze jesteśmy w nagradzanej czołówce. W 2013 r. w Kołobrzegu wygrałyśmy Certyfikat i I miejsce w kulinarnych wariacjach "Z Rybą na Ty", a w 2014 II miejsce. Wieniec Dożynkowy z 2014 r znalazł swoje miejsce w Muzeum Narodowym w Szczecinie ul.Staromłyńska 27 wpisanym do rejestru kultury województwa zachodniopomorskiego-RIK 2/99/WZ gdzie godnie będzie służył kolejnym pokoleniom.

Chętnie biorą udział w różnych kursach i szkoleniach: kulinarnych, dekoracje ciast, filcowania, decupage, pierwszej pomocy, komputerowe. Współpracują z Radą Rodziców miejscowej szkoły, biblioteką, Ochotniczą Strażą Pożarną, Radą Parafialną, a wszystko robią we współpracy z sołectwem, bo jak zdradzają wiele z nich należy równocześnie do kilku organizacji więc tak jest łatwiej.

- Często wyjeżdżamy do teatru, organizujemy spotkania okolicznościowe: Tłusty Czwartek, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Wielkanoc z tradycją, Wigilia. Cieszą nas też, zwykłe nasze spotkania, na których opowiadamy dowcipy, śpiewamy, wymieniamy się przepisami na ciasta czy potrawy. W jesienne i zimowe wieczory ćwiczymy i tańczymy - opowiadają.
Uczestniczą czynnie w przygotowaniach wiejskich czy gminnych imprez, festynów, dożynek, odpustów. W Sali Wiejskiej wypiekamy ciasta, kleimy pierogi, gotujemy bigos i grochówkę, pieczemy gofry oraz pączki, wszystko według potrzeb.
Corocznie przygotowują 600 pierogów na WOŚP.

Ważna jest dla nich sztuka i rzemiosło. W 2011 roku został zorganizowany Wernisaż Twórców Nieprofesjonalnych gminy Siemyśl, w którym uczestniczyło 28 wystawców ze 128 pracami, a w roku bieżącym odbyła się wystawa prac malarskich ich koleżanki.
Ważna jest dla nich wymiana doświadczeń - Gościłyśmy Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu wałeckiego, wymieniałyśmy się doświadczeniami a w ramach rewizyty byłyśmy w Ostrowcu koło Wałcza na warsztatach "Dziedzictwa Kulinarnego"- wymieniają. - Reprezentujemy gminę podczas Święta Plonów w partnerskiej gminie Lippe w Niemczech gdzie ze stoiskiem pokazujemy rąbek kultury Polskiej.
Do sukcesów zaliczamy to, że w 2014 roku Charzynianki były nominowane do "Pegazy Kultury Kołobrzegu" w kategorii Animator Kultury.
- W chwili obecnej jesteśmy w trakcie tworzenia zespołu i chciałybyśmy na dożynkach gminnych zadebiutować - zdradzają członkinie koła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński