MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Czyste Powietrze” coraz skuteczniej zachęca do termomodernizacji. Ekspert: to najlepszy moment na dalsze działania

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zasady programu „Czyste Powietrze” zmieniły się na bardziej korzystne dla beneficjentów – m.in. zwiększono kwoty dotacji.
Zasady programu „Czyste Powietrze” zmieniły się na bardziej korzystne dla beneficjentów – m.in. zwiększono kwoty dotacji. 123RF.com
Tegoroczne zmiany w „Czystym Powietrzu” to krok w dobrym kierunku – uważa prezes zarządu firmy Atlas. W 2023 r. program stał się bardziej dostępny, a kwoty dotacji wzrosły. Zdaniem eksperta branży ociepleniowej mamy obecnie idealny moment na stworzenie długofalowej strategii dalszego zachęcania Polaków do termomodernizacji.

Spis treści

„Czyste Powietrze” coraz bardziej atrakcyjne. Kwoty dofinansowania wzrosły dwukrotnie

3 stycznia 2023 r. wystartowała nowa edycja „Czystego Powietrza”. Osoby, które nie interesowały się programem w latach poprzednich, zdecydowanie powinny zrobić to teraz – zmieniło się bowiem dużo. Program stał się bardziej dostępny, a prace termomodernizacyjne można sfinansować łatwiej niż przedtem. Najważniejsze zmiany w „Czystym Powietrzu” od 2023 r. to:

  • wyższe kwoty dotacji na wszystkich trzech poziomach dofinansowania – teraz można uzyskać nawet 135 tys. zł,
  • podwyższenie progów dochodowych umożliwiających udział w programie – obecnie więcej osób spełnia warunki uczestnictwa,
  • możliwość poszerzenia już złożonego wniosku – jeśli ktoś uzyskał już kiedyś środki na wymianę pieca, teraz może złożyć wniosek ponownie i dodatkowo otrzymać pieniądze na ocieplenie budynku,
  • opcja prefinansowania inwestycji – nawet 50 proc. dotacji można otrzymać przed rozpoczęciem prac, a resztę po ich zakończeniu (zwrot kosztów).

– Podwyższenie w programie wartości dotacji, a także urealnienie progów dochodowych, to z pewnością krok w bardzo dobrą stronę. Pozwoli to większej grupie beneficjentów, zwłaszcza spośród tych mniej zamożnych obywateli naszego kraju, na dostęp do programu i na podjęcie inwestycyjnego wysiłku termomodernizacyjnego – ocenia Paweł Kisiel, prezes zarządu firmy Atlas, producenta materiałów chemii budowlanej.

Ekspert: trzeba zachęcać Polaków do kompleksowej termomodernizacji. Potrzeba długofalowej strategii

Zdaniem eksperta z branży szczególnie cenną zmianą w „Czystym Powietrzu” jest możliwość poszerzenia wniosku o dodatkowe prace termomodernizacyjne. To duża szansa dla osób, które już dokonały wymiany pieca, a teraz chciałyby działać dalej. Warto bowiem pamiętać, że prawdziwe oszczędności na ogrzewaniu przynosi dopiero kompleksowa termomodernizacja budynku. Co więcej, w opinii specjalistów ocieplenie ścian i stropów powinno się przeprowadzić przed wymianą pieca – taka kolejność prac daje bowiem najlepsze efekty.

– Tak naprawdę działania zmierzające do oszczędzania energii w domach i tym samym do redukcji smogu, należy rozpoczynać właśnie od głębokiej termomodernizacji, w tym od ocieplenia ścian i wymiany stolarki okiennej – wyjaśnia Kisiel. – Sama wymiana źródła ciepła jest oczywiście istotna, ale źródło energii warto wymienić wtedy, gdy zapewnimy efektywne wykorzystanie energii, gdy zaizolujemy dom tak, by coraz mocniej drożejącą energię oszczędzać, a nie ją marnować. Wtedy ograniczymy też w rzeczywisty sposób emisję szkodliwych substancji do otaczającego nas powietrza.

Zdaniem eksperta nie należy jednak poprzestawać na tym, co już jest, tylko podejmować dalsze działania służące zachęcaniu Polaków do termomodernizacji i ułatwianiu tejże. Jak podkreśla, w Polsce wciąż brakuje długofalowego programu strategicznego dotyczącego termomodernizacji, który jest bardzo potrzebny. Według Kisiela istniejące programy i rozwiązania takie jak „Czyste Powietrze”, „Stop Smog”, „Moje Ciepło” czy ulga termomodernizacyjna obejmują różne wycinki rynku i nie zawsze dobrze się uzupełniają. Tymczasem najlepsze efekty przyniósłby odgórny, całościowy program, który umożliwiłby masową termomodernizację polskich domów.

– Przemyślana, długoterminowa strategia na rzecz termomodernizacji jest nam niezwykle potrzebna tu i teraz. (…) Wielkim wyzwaniem w kraju jest właśnie ogrom budynków wymagających zabiegów termomodernizacyjnych. Mamy zresztą w tym wymiarze ogromne zapóźnienie w stosunku do krajów europejskich tzw. Starej Unii. Na wdrożenie dobrej strategii termomodernizacyjnej jest dziś nie tylko najwyższy czas, ale także czas wyjątkowo sprzyjający. Jeśli tego nie wykorzystamy, to w niedalekiej przyszłości może się okazać, że zmarnowaliśmy naprawdę znakomitą okazję – uważa prezes zarządu firmy Atlas.

Warto termomodernizować teraz, gdy materiały budowlane i ekipy są dostępne

Dlaczego zdaniem eksperta teraz jest najlepszy czas na ocieplanie budynków i stworzenie w Polsce wszechstronnej, długofalowej strategii termomodernizacji? Argumentów jest kilka. Przede wszystkim po raz pierwszy od kilku lat na rynku szeroko dostępne są zarówno materiały budowlane, jak i ekipy. Tego drugiego faktu jeszcze w pełni nie odczuwamy, ale niewątpliwie odczujemy w 2023 r. i później – obserwowane spowolnienie w budownictwie mieszkaniowym sprawi, że firmy zajmujące się wykonawstwem będą mieć mniej zleceń. Łatwiej będzie więc zatrudnić fachowca. Trzeba jednak „chwytać moment”.

– Jeśli dziś nie będziemy mieli w kraju planu na zagospodarowanie ekip budowlanych do prac termomodernizacyjnych, to kadry po prostu odpłyną z branży, może częściowo wyjadą za zachodnią granicę, gdzie popyt na usługi w dziedzinie termomodernizacji jest ogromny. W końcu także rynek mieszkaniowy w Polsce wyjdzie z zapaści – podkreśla Kisiel.

Zdecydowanie za to minęły zeszłoroczne problemy z dostępnością materiałów, choć ich ceny wciąż mogą przyprawić niekiedy o ból głowy. Jak podaje Stowarzyszenie Wykonawców Elewacji, w styczniu 2023 r.:

  • metr sześcienny styropianu kosztował średnio 200–300 zł,
  • wełna mineralna fasadowa to koszt rzędu nawet 500 zł/m3,
  • ceny stali, które w ubiegłym roku sięgały aż 9000 zł za tonę, spadły do 3500 zł za tonę.

Co więcej, część z tych materiałów może dalej drożeć, choć nie powinny to już być podwyżki tak radykalne jak w ubiegłym roku. SWE spodziewa się m.in. wzrostów cen chemii budowlanej o ok. 17 proc., w górę mają pójść także ceny wełny mineralnej.

Unia Europejska będzie naciskać na mniejsze zużycie energii w budynkach. Zwlekający z termomodernizacją mogą stracić

Inny ważny argument za tym, by wspierać termomodernizację w Polsce właśnie teraz, to fakt, iż w Unii Europejskiej będzie się dążyć do coraz większej oszczędności energii w budynkach. A to zdaniem eksperta firmy Atlas oznacza, że w państwach członkowskich najprawdopodobniej będzie kładziony coraz większy nacisk na termomodernizację.

– Trend termomodernizacyjny w krajach UE będzie stale rósł. Nie zdziwiłbym się, gdyby w perspektywie najbliższych lat pojawiły się jakieś rozwiązania typu certyfikaty emisyjne i określone podatki związane z emisyjnością budynków. Kto nie zdąży z ograniczeniem zużycia energii, ten prawdopodobnie będzie się musiał liczyć ze zwiększonym obciążeniem podatkowym. Zatem kompleksowe zajęcie się problemem termomodernizacji w Polsce to zarówno potrzeba środowiskowa i zdrowotna, jak i kwestia ekonomicznego rozsądku – uważa Kisiel.

Zdaniem specjalisty z branży nie wolno też zapominać o sytuacji za naszą wschodnią granicą. Prędzej czy później dojdzie bowiem do zakończenia działań wojennych, a wówczas rozpocznie się wielka odbudowa Ukrainy, która w naturalny sposób „zassie” wiele polskich firm. Wówczas sytuacja popytowa i cenowa na polskim rynku materiałów budowlanych mocno się zmieni i najlepszy moment na masową termomodernizację budynków w Polsce minie.

– To wszystko spowoduje, że jeśli nie zdążymy z pomysłem na termomodernizację teraz, jeśli teraz nie skorzystamy z tego swoistego „gospodarczego okienka”, to potem może być już znacznie trudniej i znacznie drożej – podsumowuje ekspert.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Czyste Powietrze” coraz skuteczniej zachęca do termomodernizacji. Ekspert: to najlepszy moment na dalsze działania - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński