Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy to grypa, czy przeziębienie

Bogna Skarul
Grypa potrafi dokuczyć.
Grypa potrafi dokuczyć. Fot. Marcin Bielecki
Grypę wywołuje określony typ wirusa (typ A lub typ B z podtypami) prowadzący do rozwoju ostrej choroby zakaźnej, z objawami przypominającymi objawy przeziębienia lecz zdecydowanie wyraźniej nasilonymi.

Grypa jest ostrą, bardzo zaraźliwą chorobą układu oddechowego, wywołaną przez RNA wirusy z rodziny Orthomyxoviridae. Wyróżniamy wirusy A i B tworzące jeden rodzaj i wirus C rodzajowo odmienny. Grypa występuje w postaci ognisk miejscowych epidemii i pandemii, najczęściej jesienią i wczesną zimą.
Objawy choroby to: nagły początek z bólem głowy i wysoką gorączką (do 40 stopni C), suchy kaszel, dreszcze, bóle głowy, mięśni pleców i nóg oraz ogólne osłabienie, które może trwać bardzo długo - nawet tygodniami. Grypą zarażamy się od drugiego człowieka. Zakażenie przenosi się najczęściej drogą kropelkową przez kaszel lub śluz z nosa. Osoba zakażona wydala już wirusa na 1-6 dni przed wystąpieniem objawów chorobowych i aż do tygodnia po ich ustąpieniu. Jeśli przebywamy z chorą osobą to warto wiedzieć, że wirus po wdechu osiada w jamie noso-gardłowej, a nawet w tchawicy i drzewie oskrzelowym.

Natomiast przeziębieniem nazywamy zakażenie górnych dróg oddechowych tzn. wirusowe zapalenie błony śluzowej: nosa, gardła i krtani. Objawy przeziębienia wywołuje aż 200 wirusów. Przeziębienie (zupełnie inaczej niż grypa) rozpoczyna się stopniowo, powoli, dwa trzy dni po zakażeniu wirusem. Objawy przeziębienia to uczucie drapania i ból gardła, bóle mięśni i stawów, później także nieżyt nosa i czasami stan podgorączkowy lub gorączka zwłaszcza u dzieci. Niekiedy później może wystąpić kaszel. Objawy przeziębienie kończą się dość szybko od 2 do 7 dni.

Dość często gdy dopadnie nas przeziębienie do leczenia wykorzystujemy preparaty pochodzenia roślinnego otrzymane np. z czosnku, cebuli, eukaliptusa. Ale nie należy zapominać, że nawet przy przyjmowaniu takich leków należy utrzymać umiar i pamiętać, że jeżeli objawy przeziębienia utrzymują się ponad trzy dni, należy zgłosić się do lekarza. W szczególności kiedy jest gorączka powyżej 38 stopni C, ostry ból ucha, zatok, w klatce piersiowej, są trudności przy przełykaniu lub duszność.

Na rynku są dostępne jednoskładnikowe lekarstwa, które zmniejszają nasilenie przykrych objawów grypy lub przeziębienia. Ich działanie ma na celu łagodzenie objawów i przebiegu choroby. Do takich leków należą preparaty udrażniające przewody nosa w postaci kropli, syropy przeciwkaszlowe jak i syropy rozluźniające wydzielinę drzewa oskrzelowego, jak również preparaty obniżające podwyższoną temperaturę, głównie leki nie przepisywane na receptę zawierające zazwyczaj tylko jeden aktywny składnik o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.np. paracetamol.

Dobrze jest też pamiętać, że coraz częściej w aptekach oferowane są wieloskładnikowe leki (również bez recepty) o kompleksowym działaniu. Takie leki zwalczają kilka objawów jednocześnie a przy tym w pewnym sensie gwarantują ograniczenie prze-dawkowania któregoś ze składników, tak jak ma to często miejsce w przypadku stosowania leków jednoskładnikowych. Coraz częściej stosuje się leki mające na celu poprawę naszej odporności komórkowej i hormonalnej, a w konsekwencji szybsze ograniczenie zakażenia i wyzdrowienie. Dużą rolę w leczeniu przeziębienia i grypy odgrywa pierwiastek śladowy cynk (ponad 80 enzymów wymaga cynku do prawidłowego funkcjonowania). Warto więc pamiętać o włączeniu preparatów zawierających cynk.

Obecnie dostępne są leki dostosowane do potrzeb leczenia w ciągu dnia oraz specjalistyczne leki na noc, które dzięki uzupełniającemu się działaniu pomagają szybko i w optymalny sposób zwalczyć objawy choroby. W skład tego typu leków wchodzą odpowiednio dobrane substancje, które nie wchodzą ze sobą w niepożądane interakcje, a leczenie nimi jest na pewno wygodne.

Dlatego, aby skutecznie zwalczyć przeziębienie i grypę warto sięgnąć po kompleksową kurację, na którą składają się dwa uzupełniające się leki, z których jeden dostosowany jest do potrzeb leczenia w ciągu dnia, a drugi to specjalistyczny lek na noc, które pomogą nam szybko i w optymalny sposób zwalczyć objawy choroby. Leki te łączą w sobie walory środka przeciwgorączkowego, przeciwbólowego i udrażniającego górne drogi oddechowe, ujścia zatok i jamę nosową. Ponadto zawierają substancję działającą przeciwkaszlowo.

Uzupełnieniem kuracji są także obecne na rynku specjalistyczne leki na noc zawierające dodatkowo łagodnie działający składnik nasenny. Gdy będzie nas męczyć wiele objawów choroby naraz, to dla uzyskania istotnej poprawy stanu zdrowia nie wystarczy jednostkowe zwalczanie poszczególnych objawów jednoskładnikowymi lekami. Środki o działaniu wyłącznie przeciwbólowym nie wyeliminują np. związanych z chorobą problemów z zasypianiem, gdyż inne uciążliwe objawy mogą skutecznie uniemożliwić leczniczy sen. Leki przeciwzapalne i przeciwinfekcyjne z kolei nie łagodzą wystarczająco bólu, a środki nasenne nie mają bezpośredniego wpływu na ból i proces zapalny.

Warto zastosować kompleksową kurację złożoną z leków na dzień zawierających obok składników przeciwgorączkowych i przeciwbólowych także substancję udrażniającą górne drogi oddechowe, ujścia zatok i jamę nosową oraz zwalczającą uciążliwy suchy kaszel. Uzupełnieniem kuracji są także obecne na rynku specjalistyczne leki na noc, które dzięki wielokierunkowemu - zwalczającemu objawy i ułatwiającemu zasypianie działaniu, skracają czas leczenia, podnoszą jego skuteczność i przynoszą choremu komfort dobrze przespanej nocy.

Zadaj pytanie lekarzowi za pośrednictwem naszego forum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński