Cztery odrzutowce SU-22 przelecą nad Szczecinem

www.wojsko-polskie.plZaktualizowano 
SU-22 w trakcie startu
SU-22 w trakcie startu www.wojsko-polskie.pl
Z okazji obchodów 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Przygotowaliśmy dla mieszkańców Szczecina specjalną niespodziankę - mówi wojewoda Marcin Zydorowicz.

- Jeśli pogoda pozwoli, nad Wałami Chrobrego 11 listopada przelecą cztery samoloty Su-22 z eskadry lotniczej ze Świdwina - zapowiada wojewoda Marcin Zydorowicz.

Obchody zainauguruje msza św. za ojczyznę o godz. 10. w Bazylice Archikatedralnej.

Przelot samolotów Su-22 planowany jest na godz. 12. W tym czasie rozpocznie się również pokaz sprzętu wojskowego oraz defilada przy ul. Jana z Kolna (Wały Chrobrego).

Natomiast inscenizacja historyczna na placu Orła Białego rozpocznie się o godz. 14.

- Uroczystości obchodów 92. rocznicy odzyskania niepodległości zakończy Apel Pamięci pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na plac Szarych Szeregów, godz. 16 - informuje Agnieszka Muchla, rzecznik prasowy wojewody.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gregor ZS ZGL

Proszę nie robić OT.

z
zdziwiony
Za duzo masz czasu w rekach .

???????????? Byłbyś uprzejmy rozwinąć tę myśl? Bardzo enigmatycznie się wyrażasz.
n
nn

"Wytypowani żołnierze Wojska Polskiego uczestniczący w uroczystościach religijnych w charakterze oficjalnych delegacji wojskowych - bez względu na wyznawaną religię i przekonania światopoglądowe - w świątyniach i innych miejscach kultu kierują się poszanowaniem zasad obowiązujących w danym wyznaniu." (Wytypowani - czyli wszyscy. skoro jest dowódca, jego zastępcy, no to chyba wiadomo, że nikt nie ucieknie). Może się czepiam, ale dlaczego tworzy się przekonanie, że patriotyzm jest wyłącznie katolicki? Dlaczego odmawia się prawa do dumy narodowej i patriotyzmu nie-katolikom, ateistom czy komunistom? Nie jestem biegły z historii, ale wydaje mi się, że w 1918 r Szczecin został przy Rzeszy Niemieckiej. Jakież sceny historyczne można inscenizować, by pozostać w zgodzie miejsca i epoki? Bo inne nie mają sensu.

Za duzo masz czasu w rekach .

z
zdziwiony
Nie doceniasz naszych pilotów "efek". Niejednokrotnie widziałem ich w akcji i są naprawdę profesjonalistami. Potwierdza to również udział w przeróżnych zagranicznych ćwiczeniach, potwierdzają to zagraniczni partnerzy. ...
Od wstąpienia Polski do NATO zawsze słyszymy same peany zachwytu nad polską armią, zwł Marynarką Wojenną. Mam czasem wrażenie, że tych generałów i admirałów, którzy wizytują polskich żołnierzy uczą tej specjalnej wersji dyplomacji, bardzo podobnej do obłudnego komplementowania. Wszystko jest zawsze "very,very good", "perfectly, excellently". Ślepi czy co? Raz to im naprawdę zwisły szczęki - kiedy pod Kliniskami na szosie przerobionej na pas startowy pułk lotnictwa (n.b na "sukach" czyli Su-22) pokazywał "wyjście z pod uderzenia". W dwie minuty wszystkie maszyny były w powietrzu, mogły podjąć walkę. To i tak dłużej niż u Rosjan ale kilkanaście razy krócej, niż w NATO - przepisy. Dziś - nie wolno!
z
zdziwiony
Osobiście nie robił bym sobie żartów z Narodowego Swięta Niepodległości. Miejmy szacunek chociaż do tego, ważnego święta. A armia - jaka jest - każdy widzi. Nie zapominajmy, że uzbrojenie kupujemy z budżetu, na który wszyscy świadczymy. Jeśli chcemy nowoczesności, to zdecydujmy się na większe podatki. Dzisiaj o pokoju decydują inne czynniki a wojsku dajmy spokój. Niech politycy wezmą się solidnie do roboty.

Nie jest to święto nastrajające do radości czy zabawy lecz nie ze względu na rangę ale na porę roku - zimną, deszczowa i mglistą. Późna jesień to pora roku, kiedy ludzie raczej chowają się w domach niż bawią się na festynach. Dlatego właśnie ważne jest, aby to święto miało stosowną oprawę, by jego wymowa to była jednocześnie radość i refleksja. Skoro Polska niepodległość ODZYSKAŁA no to znaczy, że miała ale utraciła. Powinniśmy o tym pamiętać, kto i jak doprowadził do utraty niepodległości, i jak to się stało, że w Wersalu Polska odzyskała byt państwowy, dziwaczny, bo z nieustalonymi granicami ale zawsze. Dlatego należy zachować szacunek i powagę, ale - na wszystkich bogów - skoro sama władza robi sobie kpiny i żarty, co może powiedzieć zwykły obywatel? Zaś co do stanu armii - nikt nie stanął przed sądem, nikomu nic sie nie stało - za te zmarnotrawione miliardy. Pieniądze utracone w chybionych projektach, głupich zakupach. Ogromne pieniądze zmarnotrawione na "restrukturyzacji" czyli likwidacji bądź przenoszeniu jednostek czy związków taktycznych. Z kadrą też niepięknie postępowano, później MON musiał płacić odszkodowania za złamanie prawa - żeby było śmieszniej, prawa czasem sprzecznego z Konstytucją a zwykle z własnymi, MONowskimi przepisami.Zakupy to osobny problem - zanim armia nasyci się sprzętem jednej generacji, już jest nowa,ale droższa. Przykro wspominać te przemiany w wojsku, kiedy nie wiele się zmieniło. Kiedyś rządził polityczny, dziś ksiądz kapelan (etat st oficer czyli ok 5k zł na łapę). Abp Leszek Sławoj Głódź bierze emeryturę w wysokości niemal 75 % ostatniego uposażenia choć należy mu się 40%. Kapelani tak samo kombinują a dla chłopaków, którzy wracali z Iraku z potrzaskanymi ciałami, nie wspominając o psychice, wojsko (i politycy) jakoś nie mieli pomysłów ani rozwiązań. Co z tego, że są "Leopardy", kiedy w Polsce jest sporo terenów, gdzie te czołgi, o bardzo wysokim przeliczniku wagi na powierzchnię mogą zwyczajnie ugrzęznąć. W Serbii niemieckie "Leopardy" nie zjechały nawet z platformy, a serbskie T-55 i M-84 (ich wersja T-72) robiły co chciały. Generałom wciąż za mało ukochanych zabawek, a tym czasem np. w Dziwnowie za dziesiątki tysięcy wyremontowano stołówkę - nie wiadomo dla kogo. Remont strzelnicy leży - podobno są zastrzeżenia. Szkolenie - na konspektach, w dodatku - jak z epoki UW (nie rozwijaj stacji, nie rób taktyki, bo się coś sp....li czyli urwie,popsuje i KTO BĘDZIE PŁACIŁ!!!) Brak środków łączności, noktowizorów, trenażerów i symulatorów ale także środków pozoracji pola walki, o bojowej amunicji nie wspominając. Tylko, że w polskim wojsku najwięcej pracy mają kontrole gospodarcze i prokuratura. Powinno być odwrotnie. Ministrem jest facet, który wymigał się od służby w SOR symulując chorobę psychiczną. Nie ma się co dziwić, że ma taki autorytet, jaki ma.
m
mieszko

Mogli by odrazu poleciec Berlin zbombardowac profilaktycznnie

a
andkj

Nie doceniasz naszych pilotów "efek". Niejednokrotnie widziałem ich w akcji i są naprawdę profesjonalistami. Potwierdza to również udział w przeróżnych zagranicznych ćwiczeniach, potwierdzają to zagraniczni partnerzy. A, że u nas wszystko jest niedofinansowane to inna para kaloszy. To oczywiste,że mogliby być jeszcze lepsi.
To czy powinniśmy wciąż kupować sprzęt ze wschodu to bardziej złożony problem. Ja osobiście jestem zdania, że powinniśmy kupować najlepszy produkt, nie ważne czy jest made in USA, Russia czy nawet Israel. Jest teraz przetarg na LIFT, i o ile dobrze pamiętam do przetargu nie stanęła żadna rosyjska produkcja, więc nie da się brać produkty tylko ze wschodu. Co do zaplecza - z czasem wszystko się zmieni, przestawi.

a
ad rem
Osobiście nie robił bym sobie żartów z Narodowego Swięta Niepodległości. Miejmy szacunek chociaż do tego, ważnego święta. A armia - jaka jest - każdy widzi. Nie zapominajmy, że uzbrojenie kupujemy z budżetu, na który wszyscy świadczymy. Jeśli chcemy nowoczesności, to zdecydujmy się na większe podatki. Dzisiaj o pokoju decydują inne czynniki a wojsku dajmy spokój. Niech politycy wezmą się solidnie do roboty.

To nie czytelnicy robią sobie żarty z tego dnia. Przed II-gą wojną święto państwowe było tylko dwa ostatnie lata II RP, tj w 1937 i 1938 roku. Wcześniej ten dzień nie był świętem państwowym. A co do podatków, to w porównaniu do innych krajów Unii, to Polska ma jeden z największych wskaźników podatków i innych opłat około wynagrodzeniowych. Proszę porównać z innymi krajami podatek VAT, akcyzę, podatki od wynagrodzeń, składki na ZUS itp. Wynika z tego że to nie wielkość podatków, ale rozdawnictwo, nieudolność i populizm rządu, sejmu, senatu i innych wybranych w wolnych demokratycznych wyborach tworów ma takie a nie inne wpływy na stan armii, infrastruktury itp. Komuna padła 21 lat temu - tj akurat tyle ile miała lat II RP jak skończyła żywot w 1939 roku. To my wszyscy poprzez pójście i takie głosowanie, albo nie pójście na wybory pozwalamy aby był taki stan prawny i finansowy tego kraju. Widocznie większości obywatelom tego kraju to się podoba i to aprobują poprzez swoje zachowania. Smutne, ale w obecnej sytuacji nie widzę żadnych powodów aby hucznie świętować ten dzień, szczególnie na tych terenach, bo przecież II RP o te tereny nie walczyła, a przypadły nam one w efekcie "widzi mi się" Stalina, bo żaden z krajów Alianckich tak naprawdę nie był zainteresowany Polską w Szczecinie. Wschód przegrano w 1939 roku i nikt z Aliantów nie chciał umierać ani za Gdańsk, ani za Lwów czy Wilno.
m
maxikasek
I co w związku z tym,chodzi CI o to że to konstrukcja modernizowana? Racja ale zakup nieudany.Przecież można było kupić od znienawidzonych Rosjan Su27 albo Migi 29, również są produkowane nadal i modernizowane a o ile taniej wyszkolić pilota o kwestiach serwisowych i zapleczu technicznym nie wspomnę. Niestety ktoś chciał włazić amerykanom w dupę bez mydła. Za złotówkę zakupiliśmy już leopardy od Niemców za których serwisowanie pewnie im płacimy,a za darmo dostaliśmy jakieś pływające trumny od Norwegów z lat 60-tych.

Niezupełnie. Po pierwsze jakość- Rosjanie ostatnio mają z tym spore problemy. Po drugie pewnośc serwisu. Nie wiem czy wiesz ale częsci do naszych Su czu Mig-ów przemycalismy z Białorusi, bo Rosjanie nie chcieli nam sprzedać. Obecnie w miarę normalnie- przyjeżdża serwis z Rosji. Obecnie chyba nikt (poza Izraelem i Arabią Saudyjską) nie serwisuje sam swoich maszyn- robi to producent. Bo nikogo nie stać aby odkpupić tzw. kody źródłowe (pozwalają na modernizację). A mało kogo aby zakupić linię serwisową- obecnie jak w samochodach. Każdy model musi mieć swoją. W czasach przed komputerem było to proste- młotek , przecinak i zdolny pan KAzio. Obecnie każda wymiana musi być zapisana w systemie maszyny. Obecnie nawet samochody w armii są serwisowane przez producenta- inaczej tracą gwarancję (inna sprawa bzdura wyadawać kilkaset tysięcy aby móc serwisować kilka szt. maszyn- bo każdy zakup z innej firmy i inny model). Oczywiście nie jset też tak że nie da się- w pewnym ograniczonym zakresie i trochę metodą prób i błędów ;-)
To że nasi mechanicy mogli obsługiwać wczesne Migi-29 9.12 nie oznacza że potrafią 9.17 bo to podobnie jak z wspomnianym BMW (chociaż w Migach kształt został).
Nie zmienia to faktu że umowa na F-16 był polityczna i niedopracowana. Chciano się pochwalić przed wyborami i jak zwykle zapomniano o "szczegółach". Z drugiej strony nie było alternatywy.
Leo oczywiście że płacimy za serwis. na świecie nic za darmo nie ma. Al eto dobry wybór, szkoda że nie zwiększono ich liczby i nie pomyślano o modernizacji.
Kobbeny nie są złe, brano je aby umożliwić przetrwanie do zakupu nowych jednostek (stare foxtroty już się nie zanurzały- po kilku problemach z wynurzeniem). Tylko jak zwykle prowizorkę uznano za wystarczającą.
Nie stać nas na zakup samych nowych typów uzbrojenia. zwłaszcza kiedy trzeba wymienić cały sprzęt. A nawet używane "złomy" to skok jakościowy w porównaniu do tego co było. No i lepiej szkolić się na nich niż na nówelasach ;-).
M
Maciek83
MiGi-29 też mamy, co prawda stare, ale dobre. Co do naszych F-16 to mówienie, że to 40-letnia konstrukcja to duże nadużycie. Owszem, 40-letnia konstrukcja, ale wersja jaką posiadają nasze siły powietrzne jest najnowocześniejszą w Europie (wkrótce się to zmieni, ale póki co wszyscy nam zazdroszczą). Su-22 to stara, ale dobra konstrukcja. Nie możemy ich na razie wycofać, bo nie ma ich co zastąpić, więc czy chcemy czy nie chcemy musza być w naszych siłach zbrojnych. To samoloty szturmowo-bombowe, takie zadania będą mogły wykonywać szkolno-bojowe samoloty LIFT jak już je kupimy (daję sobie rękę uciąć, że nie ważne jaki samolot zostanie wyłoniony w przetargu, internetowi napinacze i tak będą wiedzieć, że inny był lepszy, nie mając na ten temat żadnej wiedzy, jak w przypadku F-16). Sam chętnie wpadnę zobaczyć "Suczki", bo je lubię.

Nie chodzi o to że F 16 jest przestarzały technologicznie,bo nie jest a konkurentów typu grippen nie ma nawet co porównywać do niego. Chodzi o to ile nas to będzie kosztowało, ile kosztuje wyszkolenie jednego pilota ile musi w powietrzu spędzić godzin a ile tak na prawdę spędza,jakie są koszty serwisowania i naprawy tych maszyn, czy my możemy to robić czy robią to amerykanie? Skoro prze dziesiątki lat szkoliliśmy naszych pilotów i mechaników do obsługi sprzętu ze wschodu i mamy do tego zaplecze to dlaczego nie podjęto rozmów z Rosjanami na zakup zmodernizowanych SU lub migów? Może amerykańska konstrukcja jest bardziej zaawansowana technologicznie ale nasz pilot i tak tego nie wykorzysta bo po pierwsze nie będzie miał okazji a po drugie jego wyszkolenie zajmuje lata a oni są tak opłacani że zanim sie wyszkolą to i tak większość z nich ucieka do cywila
a
andkj

MiGi-29 też mamy, co prawda stare, ale dobre. Co do naszych F-16 to mówienie, że to 40-letnia konstrukcja to duże nadużycie. Owszem, 40-letnia konstrukcja, ale wersja jaką posiadają nasze siły powietrzne jest najnowocześniejszą w Europie (wkrótce się to zmieni, ale póki co wszyscy nam zazdroszczą). Su-22 to stara, ale dobra konstrukcja. Nie możemy ich na razie wycofać, bo nie ma ich co zastąpić, więc czy chcemy czy nie chcemy musza być w naszych siłach zbrojnych. To samoloty szturmowo-bombowe, takie zadania będą mogły wykonywać szkolno-bojowe samoloty LIFT jak już je kupimy (daję sobie rękę uciąć, że nie ważne jaki samolot zostanie wyłoniony w przetargu, internetowi napinacze i tak będą wiedzieć, że inny był lepszy, nie mając na ten temat żadnej wiedzy, jak w przypadku F-16). Sam chętnie wpadnę zobaczyć "Suczki", bo je lubię.

M
Maciek83
No popatrz a tekie BMW 328 to już prawie 80-letnia konstrukcja. A dalej produkują

I co w związku z tym,chodzi CI o to że to konstrukcja modernizowana? Racja ale zakup nieudany.Przecież można było kupić od znienawidzonych Rosjan Su27 albo Migi 29, również są produkowane nadal i modernizowane a o ile taniej wyszkolić pilota o kwestiach serwisowych i zapleczu technicznym nie wspomnę. Niestety ktoś chciał włazić amerykanom w dupę bez mydła. Za złotówkę zakupiliśmy już leopardy od Niemców za których serwisowanie pewnie im płacimy,a za darmo dostaliśmy jakieś pływające trumny od Norwegów z lat 60-tych.
m
maxikasek
A oprócz Su 22 mamy jeszcze między innymi 27 sztuk blisko 40-letniej konstrukcji jaką jest F-16.

No popatrz a tekie BMW 328 to już prawie 80-letnia konstrukcja. A dalej produkują
J
Jan
Radzieckie (Rosyjskie) myśliwce nad Szczecinem w rocznicę dnia niepodległości. Mrożek tego lepiej by nie wymyślił. A tak przy okazji pytanie do fachowców. Jaka jest potęga armii Najjaśniejszej Rzeczypospolitej jak ponad 30-to letnie radzieckie samoloty są podstawą jej uzbrojenia?

Z szanownego pana taki podporucznik, jak ze mnie Chińczyk. Skrót tego stopnia wojskowego to ppor. a nie "p.por". Chyba, że szanownemu panu chodzi o rozporek.
M
Maciek83
Radzieckie (Rosyjskie) myśliwce nad Szczecinem w rocznicę dnia niepodległości. Mrożek tego lepiej by nie wymyślił. A tak przy okazji pytanie do fachowców. Jaka jest potęga armii Najjaśniejszej Rzeczypospolitej jak ponad 30-to letnie radzieckie samoloty są podstawą jej uzbrojenia?

TO pan porucznik nie wie? Armia Najjaśniejszej Rzeczypospolitej nie jest żadną potęgą. A oprócz Su 22 mamy jeszcze między innymi 27 sztuk blisko 40-letniej konstrukcji jaką jest F-16. Z tych 27 sztuk też nie wszystkie są zdolne do lotu,ale ten zakup w ogóle był nietrafiony.Mam tylko nadzieje że ci z partii Paranoi i Spisku nie powołają jakiejś komisji aby ustalać co radzieckie samoloty robiły nad polską ziemią i czy to przypadkiem nie spisek
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3