Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas zaplanować urlop

opr. jsz
Zanim zabierzemy się za planowanie urlopowego wyjazdu, sprawdźmy, co w tej kwestii mówi Kodeks Pracy.

Płatny urlop wypoczynkowy należy się każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Nie ma tu znaczenia czy umowa została zawarta na czas określony czy nieokreślony ani też czy jest to umowa o pracę tymczasową. Prawo do urlopu nie przysługuje natomiast osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych (umów o dzieło lub zlecenie).

Jak prawidłowo obliczyć przysługujący nam urlop?

W przypadku pracy na czas określony i nieokreślony podstawę obliczeń stanowi staż pracy. Kiedy jest mniejszy niż 10 lat, przysługuje nam 20 dni urlopu w roku, a jeśli pracujemy więcej niż 10 lat, wtedy należy nam się 26 dni. Wyjątkiem są tutaj m.in. nauczyciele, sędziowie, policjanci, strażacy a także inwalidzi i niepełnosprawni. Urlop nabywany jest proporcjonalnie z każdym przepracowanym miesiącem - tzn. z każdym kolejnym miesiącem zdobywamy 1/12 rocznego wymiaru urlopu. Np. jeśli pracujemy od pół roku a nasz staż pracy jest mniejszy niż 10 lat, to należy nam 6/12 wymiaru rocznego urlopu czyli 10 dni.

A co z czasem nauki?

Według ustawodawcy ukończenie szkoły zasadniczej lub równorzędnej zawodowej liczy nam się jako 3 lata, liceum ogólnokształcącego jako 4, średniej szkoły zawodowej 5 lat, szkoły policealnej 6 lat a studiów jako 8 lat.
Jak jednak obliczyć urlop, kiedy pracujemy na niepełny etat lub na dwa etaty?
Obowiązuje tu zasada proporcjonalności. Jeśli pracujemy na pół etatu, należy nam się połowa rocznego czasu urlopu itp. Podobnie w przypadku dwóch etatów. Każdy z dwóch pracodawców zobowiązany jest do udzielenia nam urlopu - zgodnie ze stażem pracy i wymiarem zatrudnienia.

Ile dni wolnych nam się należy, oraz odpowiedzi na inne pytania - w papierowym wydaniu Głosu.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński