Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarny bocian znaleziony w lesie. Kajtek wraca do sił [wideo]

Paulina Targaszewska [email protected]
Młody bocian czarny został znaleziony pod lasem w Pilchowie. - Jest jeszcze trochę wystraszony i potrafi zaatakować, ale z dnia na dzień czuje się lepiej - mówi Zofia Brzozowska z fundacji Ratujmy Ptaki. - Jestem pewna, że w przyszłym roku poleci w niebo.
Młody bocian czarny został znaleziony pod lasem w Pilchowie. - Jest jeszcze trochę wystraszony i potrafi zaatakować, ale z dnia na dzień czuje się lepiej - mówi Zofia Brzozowska z fundacji Ratujmy Ptaki. - Jestem pewna, że w przyszłym roku poleci w niebo. Sebastian Wołosz
Do szczecińskiej fundacji Ratujmy Ptaki trafił osłabiony młody bocian czarny. Ptak nabiera sił w boksie na balkonie. Wkrótce pojedzie do ośrodka w Mikołowie.

- Kajtek leżał bezsilny, osłabiony i odwodniony pod lasem w Pilchowie - opowiada Zofia Brzozowska, prezes Fundacji Ratujmy Ptaki, która opiekuje się bocianem. - Nie podnosił się, nie wiadomo było, co mu jest.

Okazało się, że ptak nie ma żadnych ran ani złamań, z niewiadomych przyczyn jest jednak bardzo osłabiony i odwodniony.

- Przez dwa dni nawet nie wstawał, nie podnosił się - mówi pani Zofia. - Karmiłam go jednak kawałkami świeżego karpia, mielonym mięsem rybim, a dodatkowo dostawał zestaw witamin i minerałów na wzmocnienie organizmu. Teraz czuje się już lepiej, zjada średnio kilogram ryb dziennie, klekocze dziobem, samodzielnie wstaje. To młody bocian, nie ma nawet roku. Jestem pewna, że w przyszłym roku bez problemu samodzielnie poleci w niebo.

Siedziba fundacji Ratujmy Ptaki mieści się w mieszkaniu pani Zofii. Tu Kajtek nie ma odpowiednich warunków do rozwoju, wzrostu i wzniesienia się w przestworza, przebywa bowiem w ogrodzonym boksie na balkonie wieżowca. W poniedziałek trafi więc do ośrodka dzikich zwierząt w Mikołowie.
- To miejsce, w którym są idealne warunki dla takich ptaków jak Kajtek - mówi pani Zofia. - Tam będzie miał dużo miejsca, świeże ryby i towarzystwo. Na miejscu czeka na niego pięć innych czarnych bocianów.

Bociany czarne są w Polsce objęte ścisłą ochroną gatunkową.

- To wyjątkowe i rzadko spotykane ptaki, bo zakładają gniazda w miejscach niedostępnych dla ludzi, zwykle są to lasy, trzęsawiska i rozlewiska - mówi pani Zofia. - Tam jest im łatwiej polować na ryby, które są ich głównym pożywieniem. Bocian czarny nie je bowiem tak dużo płazów jak jego biały krewniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński