Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyberprzemoc równie groźna jak pałka i pięść

Mariusz Parkitny
Platforma Obywatelska apeluje o stworzenie programu zapobiegającego agresji w internecie. Podobny program ma już Gdynia. Apel trafił m.in. do rządu i prezydenta

- Konieczne jest, aby w Szczecinie powstał program przeciwdziałania cyberprzemocy analogiczny do stworzonego w Gdyni. W tym celu należy przeprowadzić odpowiednie badania w szczecińskich szkołach, a następnie wraz z zespołem metodyków i praktyków przygotować odpowiednie rekomendacje, po czym wdrożyć ich stosowanie. Gdyński program może stać się przy tym pomocną inspiracją. Wierzę, że podjęcie przez odpowiednie jednostki Gminy Miasto Szczecin działań w kierunku zapobiegania przemocy wobec dzieci i młodzieży w internecie w efekcie doprowadzi do znacznego zmniejszenia skali tego negatywnego, niepożądanego zjawiska. Dlatego wnoszę i apeluję do Pana o przygotowanie „Gminnego Programu Przeciwdziałania Cyberprzemocy” oraz przedstawienie go w formie projektu uchwały Radzie Miasta Szczecin - mówił dziś poseł Arkadiusz Marchewka.

Zwraca uwagę, że przemoc przy użyciu internetu jest obecnie równie groźna jak przemoc fizyczna. Potwierdza to raport NIK.
- Uczniowie nie wierzą, że mogą liczyć na pomoc osób dorosłych w razie stania się ofiarą cyberprzemocy, o czym świadczy fakt, że z badań NIK wynika, że aż 49 procent uczniów nie zwróciłoby się do nikogo o pomoc w razie zetknięcia się z cyberprzemocą. Nie jest to przy tym zjawisko marginalne – z cyberprzemocą spotkało się aż 40 procent zapytanych przez NIK uczniów. Osobnym, ale równie groźnym zjawiskiem jest podżeganie młodzieży przez Internet do zachowań niebezpiecznych. Równie konieczna jest zatem profilaktyka zachowań niebezpiecznych inspirowanych w sieci. W tym roku w sieci odnotowano zagrożenie związane z grą internetową „Niebieski wieloryb”. Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie, po otrzymaniu pierwszego zgłoszenia o samookaleczeniach, wydała komendantom miejskim i powiatowym stosowne polecenia reagowania. Brak jest jednak znajomości dokładnej skali problemu oraz systemowego podejścia do walki z nim - uważa Marchewka.

W Gdyni przygotowano program na podstawie którego ma być przygotowana lista kilkudziesięciu działań, jakie powinni podejmować i wdrażać rodzice oraz szkoły, aby uniknąć negatywnych następstw agresji w internecie, a także całkowicie ją wyeliminować.

- Dzięki tej liście szkoły, ośrodki pomocy społecznej, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, policja i straż miejska wiedzą jak zachowywać się w poszczególnych przypadkach wystąpienia przemocy internetowej - dodaje poseł. mp

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński