MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co z pieniędzmi z Krajowego Planu Odbudowy? Europoseł PiS wyjaśnia, czy i kiedy je dostaniemy

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
KE zaznaczyła m.in., że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”
KE zaznaczyła m.in., że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy” gov.pl
Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez Unię Europejską 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. Do dziś jednak żadnych pieniędzy nie dostaliśmy, a rząd nie złożył jeszcze wniosku o wypłatę pierwszej transzy. Europosła PiS Ryszarda Czarneckiego zapytaliśmy, czy Polska otrzyma pieniądze z KPO, a jeśli tak, to kiedy.

KE zaznaczyła m.in., że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”.

2 czerwca szefowa Komisji Europejskiej przebywała w Polsce w związku z zaakceptowaniem przez KE polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Ursula von der Leyen spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

15 lipca weszła w życie zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Prezydent podkreślał, że jego celem jest naprawienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju oraz „danie rządowi narzędzia” do zakończenia sporu z KE i odblokowania KPO.

W rozmowie z i.pl europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki pytany o to, gdzie są pieniądze z KPO i dlaczego jeszcze ich nie dostaliśmy, odpowiedział, ze środki są w Brukseli.

– Będziemy je mieć, ale będziemy je mieć w większości zapewne po wyborach, obojętnie od tego, kto je wwygra. Być może KE zdecyduje się część tych pieniędzy dać nam wcześniej, żeby nikt nie zarzucił jej złej woli – powiedział.

Dopytywany, dlaczego dopiero po wyborach środki z KPO spłyną do Polski i od czego to zależy, odpowiedział, że „obojętnie, kto wygra, te pieniądze muszą być”.

– Nie ma żadnych podstaw, aby nam ich nie wypłacić. Można wypłatę przyciągać w czasie, ale nie można tego robić w nieskończoność. Przypomnę, że gdyby nie podpis Polski, to by Unia Europejska nie dostała tych pieniędzy. Niestety, KE chciałaby wpłynąć na wynik wyborów w Polsce i dlatego właśnie gra w taki sposób. W swoim czasie Unia Europejska – razem z Francją i Niemcami – wymusiła zmianę rządu Grecji oraz zmianę rządu we Włoszech. Ne udało się wymusić zmiany rządu w Polsce, przed wyborami przecież próbowali, w związku z tym chcą wymusić zmianę teraz – dodał.

Europoseł PiS pytany, czy podziela opinie swoich kolegów – eurodeputowanych PiS – z których niektórzy sądzą, że należy wyjść z mechanizmu KPO, odpowiedział, że „niczego nie należy wykluczać, natomiast trzeba zrobić wszystko, żeby te pieniądze przyszły”.

– Co prawda to tylko niewielka część polskiego budżetu, ale te pieniądze by się przydały. Skoro weszliśmy na tę drogę, to trzeba z niej zejść dopiero wtedy, kiedy dostaniemy pieniądze, a nie wcześniej – powiedział.

Dopytywany, czy ma wiedzę, dlaczego rząd nie złożył jeszcze wniosku o wypłatę pierwszej transzy pieniędzy, odpowiedział, że to pytanie należy kierować do rządu.

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co z pieniędzmi z Krajowego Planu Odbudowy? Europoseł PiS wyjaśnia, czy i kiedy je dostaniemy - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński