Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co warto wiedzieć o fosforze

pj, 28 listopada 2005 r.
radzi Wiesław Jakubowski specjalista z Z.Ch. "POLICE” SA.
radzi Wiesław Jakubowski specjalista z Z.Ch. "POLICE” SA.
Fosfor jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych, spełnia bardzo ważne funkcje w życiu zarówno roślin jak i zwierząt.

Jak może zadziałać nawóz fosforowy zastosowany np. wiosną, pogłównie na oziminy, bez możliwości wymieszania, kiedy nastąpi przesuszenie jej górnej warstwy?

Jeżeli w warunkach dobrego uwilgotnienia, wczesną wiosną rośliny skierują korzenie blisko powierzchni gleby (chemotropizm) po tak płytko zastosowane składniki pokarmowe, to i tak każde przesuszenie gleby powoduje zanik ich funkcji, bo przecież korzenie, a głównie włośniki bez wody szybko obumierają. Nakłady energii na wytworzenie tych dodatkowych korzeni zostały poniesione, a jak długo z tego źródła składników pokarmowych oraz wody skorzysta roślina?

Fosfor w glebie ulega uwstecznianiu, czyli starzeniu się. Aby utrzymać optymalną zasobność gleby należy stosować ilości pobierane z plonami oraz dodatek na utrzymanie lub zwiększenie zasobności. Pamiętajmy o tym, że chociaż fosfor ulega uwstecznieniu, to jest gromadzony w glebie i wykazuje długotrwałe działanie następcze.

Działanie to widoczne jest bardziej w warunkach, gdy nie stosuje się systematycznego, "świeżego" nawożenia. Im mniej stosujemy fosforu, tym bardziej roślina jest zmuszona do pobierania trudniej dostępnego fosforu, co nie znaczy, że jest wówczas odżywiona prawidłowo i nie reaguje spadkiem plonu.

Na przyswajalność fosforu może wpływać odczyn gleby, szczególnie gdy jest nieodpowiedni dla danej kategorii gleby. Wiele wyników badań wskazuje, że tylko w glebach bardzo kwaśnych zmniejsza się przyswajalność fosforu.

W przedziale pH 5-6,5 w glebie znajduje się najwięcej jednowartościowych jonów H2PO4-, najszybciej pobieranych przez korzenie roślin. W glebach zasadowych lub przewapnowanych przyswajalność fosforu zmniejsza się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński