Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyć się dobrym dźwiękiem

Małgorzata Annusewicz, 2 stycznia 2003 r.
Głośniki i głowa słuchacza powinny tworzyć trójkąt równoboczny lub równoramienny.
Głośniki i głowa słuchacza powinny tworzyć trójkąt równoboczny lub równoramienny. Andrzej Szkocki
Aby cieszyć się dobrym dźwiękiem czy obrazem nie wystarczy dobrej klasy sprzęt. Niezbędne jest stworzenie we wnętrzu odpowiednich warunków do słuchania i oglądania.

Telewizor obecny jest w każdym domu. Brzydki czy piękny, mały czy duży jest ważnym elementem skupiającym domowników.

Wszystko ma pilota

Często w niejednym domu odbywają się sprzeczki na temat dostępu do pilota. Podobnie rzecz się ma z "wieżą". Dziś prawie wszystkie odtwarzacze sterowane są za pomocą pilota.
Pokój, w którym będziemy słuchać muzyki czy oglądać filmy nie musi być pomieszczeniem specjalistycznym. Często pełni jednocześnie funkcję salonu lub pokoju dziennego.

Kino domowe

Urządzając sobie domowe kino należy przestrzegać zasad akustyki. Cztery głośniki z przodu, naprzeciw miejsca, z którego patrzy się na ekran, głośnik centralny, dwa przednie oraz głośnik niskotonowy. Z boku lub z tyłu po bokach kanapy dwa boczne głośniki.
Telewizor umieszczamy horyzontalnie na niskiej ławie. Czasy, gdy wciskaliśmy odbiorniki w meblościankę wymarły zupełnie. Czarne skrzynki zmieniły się radykalnie w przedmioty o efektownych formach, często same w sobie są elementem dekoracyjnym.

Co radzą ortopedzi

Ortopedzi radzą by oglądając telewizję ułożyć się w pozycji możliwie odciążającej, najlepiej leżącej lub półleżącej. Zdecydowanie należy unikać siedzenia w miękkim, zapadającym się fotelu, z łukowato wygiętym kręgosłupem. Radzą by oglądanie łączyć z wykonywaniem przy okazji innych czynności wymagających aktywności fizycznej, np. prasowanie, lekkie prace porządkowe.
Jak ustawić sprzęt muzyczny by zamknąwszy oczy "zobaczyć" gdzie stoją muzycy? Trzeba zapomnieć o półkach, komodach albo regałach. Warto kupić specjalny, stabilny, kilkupoziomowy stolik na wzmacniacz, odtwarzacz kompaktowy. Bo nie powinny one stać jedne na drugich, bo mogą wzajemnie zakłócać swoją pracę.

A kolumny głośnikowe?

Jak ustawić kolumny głośnikowe? Przy dużych kolumnach podłogowych sprawa jest łatwa - stawiamy je na podłodze. Małe kolumny trzeba koniecznie ustawić na specjalnych stojakach. Inaczej nie pokażą na co je stać.
Głośnik wysokotonowy (ten najmniejszy) musi się znaleźć na wysokości uszu słuchacza. Niedopuszczalne jest by jedna kolumna umieszczona była od nas dalej niż druga lub na innej wysokości. To oznaczałoby, że rezygnujemy ze stereofonii.

Nie pod ścianą

Kolumn nie można stawiać tuż pod ścianą lub, co gorsza, w kącie pokoju. Trzeba odsunąć je od ściany minimum metr. Dobrze by kolumny stały na stabilnych kolcach. Te jednak mogą uszkodzić drewniana podłogę, dlatego dobrze dokupić metalowe podkładki. Małe kolumienki ustawiamy na specjalnych podstawkach. Większość producentów oferuje podstawki o różnej wysokości, po to by móc dopasować je do ulubionego fotela czy kanapy.
Dywan rozłożony przed i pod głośnikami, zapobiega odbijaniu oddźwięków, a więc ich zniekształceniu. Świetnie sprawdzają się też grube zasłony, kilimy i miękkie poduchy.

Niekorzystne fale?

Ściany można pomalować w nieregularne faktury, bo między równoległymi ścianami, podobnie jak między podłogą a sufitem powstają niekorzystne fale. Niektóre proporcje pomieszczenia są szczególnie niekorzystne. Czasami zastawienie jednej ze ścian regałem z książkami może wiele zmienić. O jednym należy jednak pamiętać, nie może być drzwiczek szklanych.
W pokoju, w którym ustawimy telewizor lub wieżę pomocne będą rośliny. Ochronią nas przed echem. Rośliny to znakomita alternatywa dla specjalnych gąbek do wyciszania ścian i sufitów, a zdecydowanie tańsze i efektowniejsze.

Najważniejszy jest fotel

Najważniejszym jednak w takim pokoju jest fotel na którym będziemy się wylegiwać słuchając muzyki lub oglądając film. Kupmy sobie taki bez zagłówka, z niskim oparciem. Odbite za naszymi uszami dźwięki zaburzyłyby odbiór. Z tego samego powodu nie należy fotela wsuwać w kąt czy pod ścianę. Nie stawiajmy też niczego pomiędzy fotelem z głośnikami. Stolik na filiżankę kawy postawmy obok. A kanapę? Tę wybierzmy według naszych gustów i finansów. Ale pamiętajmy, że dobrze byłoby byśmy się na niej wygodnie wyciągnęli, bo to podobno najlepsza pozycja relaksacyjna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński