Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło plus praktyka. Umowa ZUT z SEC zapewni studentom pracę

mdr
Podpisywanie umowy w rektoracie ZUT z SEC na temat współpracy.
Podpisywanie umowy w rektoracie ZUT z SEC na temat współpracy. Fot. Marek Rudnicki
Porozumienie między biznesem, a nauką. Dostosowanie programu kształcenia uczelni tak, aby można było skonfrontować teorię z praktyką. Kilkudziesięciu studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego będzie mogło odbywać praktyki w siedmiu zakładach należących do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

Umowę między SEC a ZUT podpisano dziś w rektoracie uczelni.

-To bardzo dla nas istotne, bo mamy problemy z uzyskiwaniem partnerów do praktyk - mówi prof. ZUT, Maria Kaszyńska, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury. - Ta umowa jest też ważna z innego względu, a mianowicie pozyskiwania funduszy na granty. Dziś jest to możliwe tylko przy ścisłej współpracy nauki i przemysłu.

Łącznie SEC będzie w stanie przyjąć na praktyki kilkudziesięciu studentów, głównie Wydziału Budownictwa i Architektury oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki.

- Wiedza praktyczna, zwłaszcza oparta o studium konkretnego przypadku, jest jednym z kluczowych elementów w przygotowywaniu studentów do pracy zawodowej - uważa Mariusz Majkut, prezes SEC. - Nasi dotychczasowi praktykanci często podkreślają, jak zetknięcie z żywym organizmem przedsiębiorstwa wpłynęło na zmianę ich wyobrażenia o przyszłej karierze zawodowej. To każdorazowo jest dla nas impuls, by rozszerzać współpracę między SEC-em a uczelniami.

Dodaje też, że byłoby marnotrawstwem, gdy wiedza starszych pracowników nie została przekazana tym, którzy dopiero wkraczają na drogę zawodową.
Porozumieniu patronuje prezydent Szczecina.

- Współpraca SEC i ZUT daje studentom możliwość zdobycia ukierunkowanego na określoną specjalizację wykształcenia, a to jest niezwykle cenny atut na rynku pracy - mówi wiceprezydent Piotr Mync. - Miasto Szczecin w swojej strategii stawia na rozwój szkolnictwa zawodowego przy współpracy z przedsiębiorcami, bowiem wychodzimy z założenia, że dobrze wykształceni absolwenci różnych kierunków i branż są motorem rozwoju miasta.

- Jesteśmy zadowoleni z otwartości SEC-u i gotowości do przyjmowania studentów na praktyki i staże - to już opinia Włodzimierza Kiernożyckiego, rektora Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. - Liczymy również na to, że SEC będzie zgłaszać zapotrzebowanie na opracowanie konkretnych, nowych rozwiązań technicznych. Mogę zapewnić, że studenci oraz doktoranci podejmą się zleconych tematów i zrealizują je poprzez prace dyplomowe czy doktorskie. Uczelnia powiększa w ten sposób dorobek naukowy, studenci będą lepiej przygotowywani merytorycznie, a firma otrzyma naukowe opracowanie planowanych do wdrożenia nowoczesnych technologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński