Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum w oparach pyłu

Monika Stefanek, 23 lutego 2006 r.
Po raz pierwszy w centrum Szczecina stężenie pyłu przekroczyło normy. Wyższe niż dopuszczalne jest też stężenie dwutlenku azotu. Najgorzej jest na pl. Rodła, Bramie Portowej oraz w rejonie ul. Jagiellońskiej i al. Piastów.

Normy zostały przekroczone tam, gdzie panuje największy ruch kołowy. Zanieczyszczenie powietrza w tych miejscach ma bowiem główny związek ze spalinami samochodowymi.

Trujące spaliny

Po raz pierwszy zanotowano przekroczenie stężenia tzw. pyłu PM10 w rejonie placu Rodła. Tu, od ubiegłego roku działa automatyczna stacja do pomiaru zanieczyszczeń.

- Poziomy stężeń w tym miejscu nie zmieniły się znacznie, jednak w 2005 roku zaostrzone zostały normy dla pyłu zawieszonego PM10 - poinformowała Małgorzata Kołodziej-Nowakowska, Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Dodatkowo badania WIOŚ wykazały, że w kilku punktach Szczecina występują przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń dwutlenku azotu. Najgorzej jest na Bramie Portowej oraz w rejonie "starego śródmieścia", a zwłaszcza ul. Jagiellońskiej i al. Piastów.

Plan dla Szczecina

Nie wiadomo, jak duża jest skala tego zagrożenia, ponieważ pomiary nie były przeprowadzane tzw. metodą automatyczną, dającą najlepsze wyniki. Dlatego badania zostaną powtórzone.

Oprócz pyłu PM 10 i dwutlenku azotu, stężenia pozostałych zanieczyszczeń, nie przekroczyły w ubiegłym roku dopuszczalnych poziomów. Stężenia dwutlenku siarki, tlenku węgla, benzenu i ołowiu były niskie i nie przekraczały 50 proc. wartości dopuszczalnych. Nie przekroczono też poziomu alarmowego stężenia ozonu.

W związku ze stwierdzonymi przekroczeniami, do końca maja wojewodzie przekazana zostanie ocena jakości powietrza za ubiegły rok. Wojewoda w ciągu 15 miesięcy, po zasięgnięciu opinii prezydenta Szczecina, określi program ochrony powietrza dla Szczecina. W rozporządzeniu tym podane mają być sposoby działań zmierzających do obniżenia stężeń pyłu PM10 oraz innych zanieczyszczeń w powietrzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński