Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cegła - doskonały materiał na niekonwencjonalne elewacje

Źródło: Yasna Communications Sp. z o.o.
Dom jednorodzinny – architektura i rzeźba w jednym.
Dom jednorodzinny – architektura i rzeźba w jednym. Fot. RÖBEN
Cegła to doskonały materiał na elewacje nie tylko w tradycyjnym stylu. Na taki pomysł wpadli architekci i inwestorzy... kilka tysięcy lat po jej pierwszym zastosowaniu w budownictwie.

Właściwości cegły jako materiału budowlanego, takie jak wytrzymałość i odporność na trudne warunki atmosferyczne, pozostają niezmienne od lat. Współczesna cegła, przeobrażona dzięki nowym barwom i strukturom, zyskała nową cechę: oryginalność.

Wybór materiału, z którego wykonana zostanie elewacja, to jedna z najistotniejszych decyzji architekta, gdyż fasada ma kluczowy wpływ na wygląd budynku i na wiele lat określi wrażenie, jakie będzie wywierał.

Ważny nie tylko kolor

O charakterze i wyglądzie elewacji z cegły decyduje: kolor samej cegły, jej format (DF, WF, WDF, 2DF, NF), struktura powierzchni lica (gładka, ryflowana, piaskowana, łupana, ciosana, drapana), rodzaj wiązania (wozówkowe, gotyckie, krzyżowe, blokowe, wendyjskie, dzikie) oraz kolor spoiny.

Różne kombinacje tych czynników dają architektom niezliczone możliwości tworzenia ciekawych projektów.

Dla najbardziej wymagających klientów przeznaczone są indywidualne rozwiązania, m.in. glazurowane klinkiery ceramiczne lub cegły kształtowe wykonane specjalnie pod dany obiekt.

Szukasz kredytu hipotecznego, zastanawiasz się nad zmianą mieszkania albo kupnem domu? Wejdź do serwisu Nieruchomości

Ponadto, szeroka gama barw i faktur cegieł ułatwia dowolne ich łączenie z innymi materiałami, m.in. szkłem i metalem. Trzy najpopularniejsze rodzaje elewacji to powłoka malarska, tynk lub warstwa cegieł. Pierwszy - powłoka malarska - choć najtańsza i najprostsza w wykonaniu, wymaga renowacji przynajmniej co kilka lat. W rezultacie z biegiem czasu trzeba ponieść wysokie koszty napraw.

Podobnie jest z elewacją tynkową - sumy wydane na jej konserwację znacznie przewyższą początkowe oszczędności wynikające z wyboru tynku. Dlatego najlepszą długoterminową inwestycją będzie elewacja ceglana, która w zasadzie nie wymaga żadnych dodatkowych prac konserwacyjnych. Cegły przez wiele lat nie zmieniają swojej barwy i nie brudzą się, nie zniszczy ich deszcz ani mróz, są też odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Techniczne zalety cegieł nie są w branży budowlanej nowością. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że cegła to doskonały materiał na elewacje nie tylko w tradycyjnym stylu.

Cegła przestała być synonimem zawsze tej samej, przewidywalnej barwy oraz, co za tym idzie, wielu podobnych do siebie elewacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński