Były nieprawidłowości przy 1998 Liście Przebojów "Trójki"? Wewnętrzny audyt je potwierdza - donosi Gazeta.pl. Byli dzienikarze zaprzeczają

AIP
fot. adam jankowski / polska press
Udostępnij:
Według portalu Gazeta.pl, audyt przeprowadzony przez Polskie Radio potwierdził nieprawidłowości przy słynnym notowaniu 1998 Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia. Pierwsze miejsce zajął wówczas utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Byli dziennikarze twierdzą natomiast, że musieli weryfikować podejrzane głosy.

Portal "Gazeta.pl dotarł do wniosków z audytu wewnętrznego Polskiego Radia w sprawie notowania 1998 Listy Przebojów "Trójki". Jak informuje portal, z pisma prezes PR Agnieszki Kamińskiej wynika, że "zakomunikowane opinii publicznej nieprawidłowości są faktami". Chodziło wtedy o zarzut wobec dziennikarzy odpowiedzialnych za Listę Przebojów, że głosy były liczone nieuczciwie i że utwór Kazika nie powinien się znaleźć na pierwszym miejscu Listy.

Dziennikarze Trójki - Marek Niedźwiecki i Bartosz Gil - twierdzili natomiast, że głosy były liczone uczciwie i że to oni próbowali zapobiec manipulacji. Część z nich odeszła sama w ramach protestu, część została później zwolniona.

Portal Gazeta.pl dotarł do szczegółów pisma Kamińskiej skierowanego do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Z dokumentu ma wynikać, że audyt przeprowadzono na podstawie "zgromadzonych danych informatycznych oraz korespondencji prowadzonej za pośrednictwem poczty elektronicznej". Kamińska ma stwierdzać w piśmie, że "wszelkie poczynione dotychczas ustalenia jednoznacznie wskazują na fakt, iż decyzja dyrekcji Programu Trzeciego Polskiego Radia dotycząca unieważnienia 1998. notowania Listy Przebojów Trójki, była decyzją zasadną".

- "W następstwie przeprowadzonej kontroli ponad wszelką wątpliwość stwierdzono, że zakomunikowane opinii publicznej nieprawidłowości nie były wyłącznie przypuszczeniami, ale faktami mającymi swoje oparcie w ustaleniach" - miała podkreślić prezes PR.

Jej zdaniem "w odniesieniu do niektórych utworów dokonano merytorycznie nieuzasadnionych zmian w wynikach notowania względem pozycji tychże utworów wynikających z głosów oddanych przez słuchaczy, co nastąpiło w oparciu o arbitralne dyspozycje redaktora prowadzącego przedmiotową audycję w dniu 15 maja 2020 r.". To musiało, jej zdaniem, skutkować unieważnieniem notowania Listy, ze względu na konieczność dochowania rzetelności w instytucji zaufania publicznego, jaką jest Polskie Radio.

Dziennikarze, którzy pracowali przy liście mówili, od początku twierdzili, że manipulacji nie było. Dodawali, że przychodziło wówczas wiele podejrzanych głosów, np. oddawanych w dużej liczbie przez jedną osobę, co jest niedopuszczalne. To dlatego dbali, by wszystkie podejrzane głosy nie były uwzględniane.

W mejlu przesłanym do redakcji Gazeta.pl Marek Niedźwiecki wyjaśniał, że z uwagi na nieszczelność systemu do głosowania na Listę były wprowadzane korekty wyników na podstawie analiz ilości błędnych głosów, w porozumieniu z odpowiednimi jednostkami Polskiego Radia.

Sprawa notowania 1998 Listy Przebojów "Trójki" wywołała wielkie emocji. Utwór Kazika "Twój ból jest większy niż mój", nawiązywał do wizyty Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu 10 kwietnia 2020 roku, kiedy obowiązywał zakaz wchodzenia na cmentarze. Kiedy ten utwór zajął pierwsze miejsce na liście, kierownictwo radia unieważniło całe notowanie 1998.

Po anulowaniu wyników Listy z pracy w "Trójce" zrezygnowało wielu dziennikarzy, w tym prowadzący Listę Przebojów przez większość czasu jej istnienia Marek Niedźwiecki. Pod siedzibą radia odbywały się głośne protesty w obronie dziennikarzy, którzy odeszli lub zostali zwolnieni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Materiał oryginalny: Były nieprawidłowości przy 1998 Liście Przebojów "Trójki"? Wewnętrzny audyt je potwierdza - donosi Gazeta.pl. Byli dzienikarze zaprzeczają - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A czy ten wrażliwy społecznie piosenkarz zaśpiewał już piosenkę "Twoje życie jest ważniejsze niż moje", po tym jak najbardziej demokratyczna z demokratycznych telewizja TVN zaszczepiła się poza kolejnością ?

G
Gość

Cha cha noi właśnie macie dowót na to że chodź by i sam Barak Obama albo Klinton czy Duda głosowali to nie łuć się i tak zmaniplują wyniki bo jast nagunka na władzę poguć się stym i do puki nie zamką totalnej opozyci to będzie źle Nam!

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie