Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa kontra słońce

Mariusz Rodziewicz
Wysokie letnie temperatury mogą przeszkadzać w budowie domu.
Wysokie letnie temperatury mogą przeszkadzać w budowie domu. Internet
Wydawać by się mogło, że sezon letni jest wymarzonym czasem na wykonywanie prac budowlanych. Nic bardziej mylnego.

Ekspert radzi

Ekspert radzi

Artur Krawczyk z Przedsiębiorstwa Usług Budowlanych "Aneks" w Koszalinie:

- Przy wysokich temperaturach, które przekraczają 25 stopni Celsjusza na pewno nie powinno się robić elewacji. Przy pracach na otwartym słońcu z tynkami mogą się dziać różne rzeczy: mogą pękać i odpadać. Przy wysokich temeperaturach nie powinno się robić zresztą wielu prac, gdzie w grę wchodzi woda, m.in. wylewek betonowych.

Lejący się żar z nieba to niebezpieczeństwo braku całkowitego wiązania i utwardzania zapraw mineralnych.

Na przyczepność zapraw tynkarskich do podłoża wpływ ma: wilgotność i tekstura podłoża, składniki zaprawy, temperatura otoczenia w jakiej prowadzone są prace murarskie. Dyskusja o dopuszczalnych temperaturach pracy często dzieli fachowców. Większość producentów zaleca wykonywanie prac w zakresie temperaturowym od 5 do 25 stopni Celsjusza.

Niestety ze względu na tempo prac i krótkie cykle inwestycyjne, wiele prac wykonywanych jest bez respektowania tych zaleceń. Karta techniczna produktu, wraz z opisem na worku, to tak jak instrukcja obsługi dla innych produktów.

Czyja wina?

W przypadku produktu najczęściej winą obarcza się producenta, a nie wykonawcę. Wina jednak najczęściej leży po tej drugiej stronie. Materiał opuszczający zakład produkcyjny jest sprawdzany i pewny jakościowo, głównym powodem późniejszych problemów najczęściej jest jego obróbka w nieodpowiednich temperaturach.

- Paradoksalnie mniej problemów wynika z niskiej temperatury. Zimą podczas przymrozków woda zmieniająca stan z ciekłego na stały zwiększa swoja objętość powodując mechaniczne niszczenie materiałów budowlanych, jednak wilgoć jest cały czas obecna - mówi Maciej Iwaniec z firmy Baumit. - Latem przy wysokich temperaturach po prostu jej nie ma i materiał wysycha a nie wiąże - dodaje.

Zagrożenie dla elewacji

Materiały mineralne, które zarabiane są wodą, potrzebują wilgoci podczas całego procesu wiązania i utwardzania. Podczas prac w wysokich temperaturach część wody odparowuje, część zostaje pochłonięta przez rozgrzane podłoże. W przypadku braku wody podczas procesów wiązania i utwardzania, zaprawy nie uzyskają zakładanych przez producenta parametrów, głównie wytrzymałości. Mogą się więc sypać i pękać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński