Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brak tablicy na ostrym zakręcie

Marek Jaszczyński, 4 marca 2005 r.
Tragiczny wypadek na skręcie z "trójki” na Kołbacz.
Tragiczny wypadek na skręcie z "trójki” na Kołbacz. Marcin Bielecki
Mieszkańcy Kołbacza w gminie Stare Czarnowo narzekają na złe oznakowanie skrętu do ich miejscowości z drogi krajowej nr 3. To jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na drogach naszego województwa.

Kontrowersje budzi sposób oznakowania skrętu do ich miejscowości. Ich zdaniem, dezinformuje się kierowców, jadących krajową "trójką''. Jest to tym bardziej niebezpieczne, że w okolicy tego skrętu dochodzi do wielu wypadków. Większość kończy się tragicznie.

Powód? Kierowcy jadą tędy bardzo szybko. Ci, którzy chcą skręcić nie zawsze zauważają w porę skręt. Gwałtowne hamowania albo zawracania w miejscach niedozwolonych to częste przyczyny wypadków.

Gdzie trzeba skręcić?

Przy bezpośrednim skręcie z krajówki stoi znak informujący o drodze wojewódzkiej nr 120, wiodącej jednak nie do Kołbacza, ale do Kobylanki, leżącej już w powiecie stargardzkim.

- Każdy, kto jedzie nie powinien mieć trudności z trafieniem do naszej miejscowości - mówi Bartosz Kotylak, radny. - Kierowcy widzą drogowskaz na Kołbacz, ale nie kojarzą go z naszą miejscowością.

Mieszkańcy nie chcą przyjmować tłumaczeń, że na tablicach są umieszczane tylko końcowe miejscowości, będące zakończeniami danych szlaków.

Nikt nie chce nam pomóc

- Jesteśmy poszkodowani i nikt nam nie chce pomóc - tłumaczą mieszkańcy. - Skoro miejscowości nie ma na tablicach, o samym
Kołbaczu wie też mało ludzi.

Przy drodze stoi co prawda tabliczka wskazująca na zabytek, ale jest zbyt mała. Mieszkańcy podkreślają, że warto zwiedzić ich miejscowość. Można tu zobaczyć pozostałości średniowiecznego kompleksu zakonnego, wybudowanego przez cystersów. Obok kościoła można podziwiać również dom konwersów, dom opata i gotycką stodołę. Świątynia jest jedną z pierwszych budowli ceglanych na ziemiach polskich. Tylko kto o tym wie?

Jak się okazało, sytuacja ze skrętem na Kołbacz nie była znana w Rejonie Dróg Wojewódzkich w Chojnie, który administruje drogą. Zmiany w numeracji dróg spowodowane reformą administracyjną spowodowały, że Kołbacz "zniknął'' z tablic informacyjnych. Był wymieniany w ramach szlaku komunikacyjnego nr 143.

- Nie dziwię się mieszkańcom - mówi Krzysztof Ziętek, kierownik RDW w Chojnie. - To dość specyficzna sytuacja, ludzie faktycznie mogą czuć się poszkodowani. Jednak przepisy są jasne. Zgodnie z instrukcją o znakowaniu pionowym na tablicy mogą się znaleźć tylko miejscowości kończące szlak.

Bądźcie miastem, albo złóżcie wniosek

Jedyną szansą, aby Kołbacz znalazł się na tablicy jest to, aby stał się... siedzibą gminy albo miastem. Jest jednak jeszcze inne wyjście.

- Proponowałbym wystąpienie z wnioskiem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wraz z uzasadnieniem całej sytuacji - dodaje kierownik Ziętek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński