MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało. Dziękując za Eucharystię, idźmy dziś w procesjach

Michał Elmerych
Michał Elmerych
Śpiewajmy „Pange, lingua, gloriosi”: Słowem, więc Wcielone Słowo/chleb zamienia w Ciało Swe/ wino Krwią jest Chrystusową/darmo wzrok to widzieć chce/Tylko wiara Bożą mową/pewność o tym w serca śle. Śpiewajmy tę ułożoną przez Tomasza z Akwinu pieśń.

Teraz jest dla niej czas szczególny. Kościół Katolicki obchodzi bowiem jutro Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało.
W czwartek poprzedzający mękę Chrystusa w wieczerniku odbyła się Ostatnia Wieczerza. To właśnie podczas niej padły słowa zapisane przez ewangelistę Mateusza: „ A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im mówiąc: «Bierzcie, to jest Ciało moje». Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: «To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana»” (Mk 14, 22-24). To wówczas w komunii ze swoimi uczniami Jezus Chrystus ustanowił Eucharystię.
„W Eucharystii następuje właśnie taka przemiana chleba i wina, w której ich istoty zostają zastąpione istotą Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa. Pozostają niezmienione zewnętrzne, drugorzędne cechy - kształt, barwa, smak. Ale nie ma już istoty chleba ani istoty wina - ciągłość ich tożsamości została przerwana. Po ”przeistoczeniu” to, co wygląda i smakuje jak chleb, jest i pozostaje prawdziwym Ciałem Jezusa, a to, co wygląda i smakuje jak wino - Jego krwią” – pisze ksiądz Grzegorz Strzelczyk na portalu wiara.pl.
Jezus Chrystus zawarł w Eucharystii zarówno połączenie człowieka z Bogiem, jak i poprzez jej wspólnotowy charakter połączenie człowieka z drugim człowiekiem. Tymczasem…
„Dzisiaj ruszymy w procesji, manifestując swoją wiarę, zjednoczenie miłości Bożej i ludzkiej. Ojciec Wiesław Dawidowski pisze o „krawężnikowych gapiach” zerkających w czasie procesji Bożego Ciała na Najświętszy Sakrament. Jedzą lody, palą papierosy, wykonują ręką tajemnicze ruchy przypominające bardziej oganianie się od much niż znak krzyża. Niektórzy umykają do najbliższej bramy przed wzrokiem proboszcza. Nie bądźmy tacy. Skoro Bóg daje się spożywać i dla nas łamie się i rozdaje, to z odwagą chciejmy Mu za to podziękować. Chciejmy świadomie i czynnie wziąć udział w Eucharystii i procesji, by pokazać innym, tym co o miłości Bożej zapomnieli, że przez Jego Ciało i Krew zostajemy przemienieni i uczymy się prawdziwej miłości Boga, siebie i bliźniego” – zauważa redemptorysta, ojciec Maciej Ziębiec. Jak będzie jutro w Szczecinie i okolicach?
Warto wiedzieć, że owe procesje to zwyczaj sięgający wieków średnich. Początkowo była to jedynie procesja ze śpiewem, która kończyła się błogosławieństwem. Inną formą obchodów była wędrówka między czterema ołtarzami, które symbolizowały cztery strony świata i odczytywanie przy nich ewangelii. Każdy, kto chociaż raz uczestniczył w procesji w nowożytnych czasach wie, że to, w jaki sposób świętujemy dziś Boże Ciało to wynik połączenia obu tych form.
Uroczystość Bożego Ciała obchodzimy zawsze w pierwszy czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Wybór nie jest przypadkowy. Kiedy w średniowieczu ustanawiano to , miało ono być właśnie szczególnym podziękowaniem za ustanowienie Eucharystii, a jak wiadomo charakter Wielkiego Czwartku, części triduum paschalnego, dnia poprzedzającego mękę pańską nie sprzyjał dziękczynnym obchodom. Warto też wiedzieć, że po uroczystości Bożego Ciała kończą się ośmiodniowe obchody ku czci Najświętszego Sakramentu. Po procesji i błogosławieństwie kapłan błogosławi przyniesione przez wiernych wianki splecione z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych. „Przed tak wielkim Sakramentem/upadajmy wszyscy wraz,/niech przed Nowym Testamentem/starych praw ustąpi czas/Co dla zmysłów niepojęte,/niech dopełni wiara w nas” - zalecał Akwinata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński