Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Borne Sulinowo: jak Rosjanie opuszczali bazę

Sławomir Włodarczyk
Żołnierze rosyjscy w zachodniopomorskich garnizonach czuli się jak gospodarze. Nigdy nie przyszło im do głowy, że nadejdzie taki dzień, gdy zostawią wszystko Polakom i wyruszą do swojej ojczyzny. Na zdjęciu radzieccy żołnierze w Bornem Sulinowie.
Żołnierze rosyjscy w zachodniopomorskich garnizonach czuli się jak gospodarze. Nigdy nie przyszło im do głowy, że nadejdzie taki dzień, gdy zostawią wszystko Polakom i wyruszą do swojej ojczyzny. Na zdjęciu radzieccy żołnierze w Bornem Sulinowie. Fot. Archiwum
Tegoroczne święta Wielkiej Nocy dla mieszkańców Bornego Sulinowa mają szczególną wymowę. Siedemnaście lat temu ta supertajna baza Wojsk Federacji Rosyjskiej pożegnała swoich dotychczasowych gospodarzy.

Siedemnaście lat temu w tej supertajnej bazie Wojsk Federacji Rosyjskiej odbyła się pierwsza i jednocześnie ostatnia konferencja prasowa z udziałem zagranicznych dziennikarzy. Miała ona związek z decyzją Prezydenta Borysa Jelcyna, dotyczącą powrotu krasnoarmiejców do ojczyzny, po wielu latach okupacji krajów tak zwanej radzieckiej strefy wpływów.

W konferencji (11-12 kwietnia 1992r.) udział wzięli, ze strony Federacji Rosyjskiej dowódca Północnej Grupy Wojsk gen. płk Wiktor Dubynin, a z polskiej - pełnomocnik rządu ds. wyprowadzania JAR gen. bryg. Zdzisław Ostrowski.

Pytań było sporo. - Nie potwierdzam, nie zaprzeczam - to odpowiedź generała Dubynina na pytanie naszych dziennikarzy czy stacjonują na terenie Polski jednostki wyposażone w głowice jądrowe. Dziś wiadomo, że jedną z takich baz była Brzeźnica, położona między Bornem a Wałczem.

Pół roku później ostatni eszelon z żołnierzami 6 Gwardyjskiej Witebsko - Nowogrodzkiej Dywizji Zmechanizowanej opuścił Borne Sulinowo. Garnizon do ewakuacji został przygotowany perfekcyjnie, a miasteczko wręcz pokazowo przekazano płk Włodzimierzowi Warchalskiemu, dowódcy 41 pułku zmechanizowanego 12 Szczecińskiej DZ. W odróżnieniu od poprzedników, nie po to by na pobliskim poligonie szykować się do wojny z Zachodem, lecz by zabezpieczyć miasto do czasu przekazania go władzom cywilnym. Nastąpiło to w kwietniu 1993 roku.

Rosjanie "odwrót" z naszego regionu rozpoczęli pod koniec 1989 roku Białogard opuściła brygada desantowo - szturmowa, a Kołobrzeg - pułk lotnictwa myśliwskiego, na wyposażeniu którego znajdowały się maszyny MIG-23, jedne z najnowocześniejszych ówcześnie w swojej klasie samoloty na świecie. Nieco później "towarzysze" ewakuowali się ze Świnoujścia, Szczecina, Kluczewa i Chojny.

Do historii przejdzie dzień 9 kwietnia 1991 roku. Został on, bowiem uznany za początek oficjalnego wycofywania wojsk radzieckich z Polski. Tego dnia z garnizonu Borne Sulinowo wyjechał dywizjon rakiet taktycznych R-300. Wyrzutnie były przystosowane do przenoszenia głowic jądrowych. Gdy z rampy kolejowej ruszył eszelon, słychać było okrzyki sowieckich żołnierzy: "Nu Polsza, ty nas jeszczio pozawiosz".

Słynna "szósta gwardyjska" została przeniesiona do Tweru koło Moskwy. Do dziś ten związek taktyczny ma problemy logistyczne związane z wybudowaniem koszar, a także mieszkań dla oficerów.

Północna Grupa Wojsk Armii Radzieckiej w Polsce została utworzona w 1945 roku z wojsk 2 Frontu Białoruskiego. W Polsce przebywało po 1956 roku około 65 tys. czerwonoarmistów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński