Bodnar: Prokuratura przygotowuje wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Tomaszowi Szmydtowi

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Bodnar poinformował, że "jest obecnie przygotowywany wniosek o uchylenie immunitetu dla sędziego Szmydta".
Bodnar poinformował, że "jest obecnie przygotowywany wniosek o uchylenie immunitetu dla sędziego Szmydta". fot. Adam Jankowski
Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar poinformował w środę, że prokuratura przygotowuje wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Tomaszowi Szmydtowi. Decyzję w tej sprawie podejmie Sąd Dyscyplinarny, który działa przy Naczelnym Sądzie Administracyjnym - dodał minister.

Premier Donald Tusk poinformował w środę, że zwrócił się do szefa MS, prokuratora generalnego Adama Bodnara, by podjął wspólnie z sądem dyscyplinarnym, a jeśli będzie trzeba to też z Sądem Najwyższym, natychmiastowe działania, by odebrać immunitet sędziemu Tomaszowi Szmydtowi, który wyjechał na Białoruś, gdzie poprosił władze o "opiekę i ochronę". "Szmydt jest formalnie ciągle sędzią, żeby podjąć kolejne czynności, trzeba mu zdjąć mu immunitet" - mówił Tusk.

Bodnar pytany o sprawę sedziego Szmydta przez dziennikarzy poinformował, że "jest obecnie przygotowywany wniosek o uchylenie immunitetu".

"Decyzję w tym względzie podejmuje sąd dyscyplinarny, który działa przy Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Taki wniosek jest przygotowywany przez prokuratora, który prowadzi sprawę. On od wczoraj intensywnie współpracuje z ABW, jeśli chodzi o gromadzenie wszystkich możliwych informacji na temat pana Szmydta" - podkreślił prokurator generalny.

"Powinno się to stać tak szybko, jak to jest możliwe, byle byłoby zgodne z procedurami" - dodał Bodnar.

Prokuratura Krajowa poinformowała w środę, że zostało wszczęte śledztwo w sprawie brania przez Tomasza Szmydta, pełniącego funkcję sędziego WSA w Warszawie, udziału w działalności obcego wywiadu na terenie Polski i Białorusi, poprzez udzielanie temu wywiadowi informacji, co mogło wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, tj. o czyn z art. 130 par. 2 Kodeksu karnego (za co grozi od 8 lat więzienia do dożywocia).

Podstawowym celem śledztwa, które jest prowadzone w Mazowieckim Wydziale Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie, jest ustalenie wszelkich okoliczności związanych z ewentualną współpracą sędziego z obcym wywiadem, w tym przede wszystkim zakresu udzielanych wiadomości. Czynności do wykonania są powierzane Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W toku postępowania analizowana będzie między innymi sytuacja majątkowa, osobista i zawodowa sędziego.

Minister sprawiedliwości dopytywany, czy Tomasz Szmydt ma nadal dostęp do informacji niejawnych, związanych ze sprawami, którymi zajmował się w WSA, odpowiedział, że sędzia został od nich odcięty. "Ponieważ Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego także współpracuje z sądami administracyjnymi, które są pracodawcą dla pana Szmydta" - wyjaśnił.

Bodnar podkreślił też, że sprawa niekontrolowanego dostępu przez sędziów do informacji niejawnych jest w obecnej sytuacji jednym z ważniejszych zagadnień, nad którym trzeba się zastanowić. "Faktycznie sędziowie i prokuratorzy nie mają ograniczeń, jeżeli chodzi o dostęp do informacji niejawnych, a jednocześnie nie podlegają postępowaniu sprawdzającemu. To znaczy uzyskują mandat z mocy ustawy sędziego lub prokuratora i od tego momentu mogą mieć dostęp bądź orzekać w sprawach, które tego dotyczą" - mówił.

Dodał też, że w tej sprawie na świecie są różne rozwiązania. "Są państwa, które mają taki sam model jak polski, który w pewnym sensie w pełni szanuje zasadę niezależności sądownictwa, ale są też modele takie, które wymagają sprawdzenia sędziów, chociażby w tym momencie, kiedy dostają się do tego zawodu. I myślę, że ta sytuacja nam pokazuje, że musimy taką debatę porządną przeprowadzić i się zastanowić nad zmianami. Jeszcze nie chciałbym przesądzać, w jakim kierunku te zmiany pójdą" - mówił.

"To, co jest najważniejsze, to to, że się zmieniły czasy. To znaczy my nie możemy nie dostrzegać tego, w jakim jesteśmy otoczeniu międzynarodowym, jakie zagrożenia się pojawiły i na jakie naciski, na jakie ryzyka mogą być narażeni sędziowie oraz prokuratorzy, a także my możemy być narażeni pośrednio, jako te osoby, które oczekują, że różne informacje nie będą wypływały" - podsumował.

Tomasz Szmydt, sędzia WSA w Warszawie, poprosił w poniedziałek w Mińsku władze Białorusi o "opiekę i ochronę". Jak podał, musiał opuścić Polskę, ponieważ nie zgadza się z działaniami władz w Warszawie. Mówił o prześladowaniach i pogróżkach, których ofiarą jakoby padł z powodu swojej "niezależnej postawy politycznej".

Szmydt powiadomił, że zrzeka się dotychczasowego stanowiska w WSA "ze skutkiem natychmiastowym". "Zrzeczenie się funkcji sędziego jest wyrazem protestu przeciwko niesprawiedliwej i krzywdzącej polityce prowadzonej przez władze Rzeczypospolitej Polskiej wobec Republiki Białorusi i Federacji Rosyjskiej" - czytamy w piśmie, które Szmydt opublikował na platformie X.

Wśród spraw, którymi w WSA w Warszawie zajmował się Szmydt, były dotyczące np. odmowy wydania poświadczeń bezpieczeństwa w zakresie dostępu do informacji niejawnych.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
WiNiepodległość
Lektura dla eurokołchoźników:

"Czy czekają nas wywłaszczenia?? Dyrektywa budynkowa. Anna Bryłka, Studio Wolna Europa odc.4"

https://www.youtube.com/watch?v=ncVsa4T4JKY
N
Nienawidze
8 maja, 20:11, Okrasc oligarchę:

Pamiętajcie, okrasc pisiroowego oligarchę to nie grzech x oni mają setki mln zł majtku który ukradli z publicznych pieniędzy x mają konta bankowe w szwajcari , sztabki złotka w swoich nieruchomościach, to są swinie nie ludzie , więc prawa ludzkie ich nie obowiązują x można ich okrasc

Europoseł poreba kulił nieruchomości w Chrowacji kilka , jednej nie podał w oświadczeniu majtkowym , a niedawno ogłosił że rezygnuje z polityki i będzie żył na Chorwacji gdzie rok temu wprowadzili euro , tam będzie sobie żył z żoną

W
WiNiepodległość
"Czy czekają nas wywłaszczenia?? Dyrektywa budynkowa. Anna Bryłka, Studio Wolna Europa odc.4"

https://www.youtube.com/watch?v=ncVsa4T4JKY
C
Chcmy swinskiej krwi
W zeszym tygodniu arab powiązany z ekstrmistani przelewa 1.6 mld zł 25 lateniemu chiniczykowi zaliczkę na ropę która nie dotarła, dziś sędzia odpowiedzialny za aferę hejterska i deforme wymiaru sprawiedliwości jest szpiegiem. Czy mamy normalna sytuacja, nie , czy powinniśmy wprowadzi lc środki niestandardowe choćby np lapnke tych radzieckich polskojęzycznych, tak , czy mamy iich zabijać i ich rodziny czy obsadzać w obozach pracy , do uzgodnienia, czy barbazynstwo w tej sytuacji będzie nam odpuszona, Tak
P
Pol
To jeszcze nie zrobione??? A list gończy? Tak działa nowe państwo KO. Po prostu drogo i do d...
D
Donek
Bodnar 🤣🤣🤣
Wróć na i.pl Portal i.pl