Bezpłatne leki dla seniorów, którzy ukończyli 75 rok życia

Anna Folkman
Anna Folkman
Fot. Adrian Tomczyk / Polska Press
Program bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75 rok życia obowiązuje już trzeci rok - od 1 września 2016 roku. W tym czasie (do końca lipca 2018) do seniorów w naszym województwie trafiło prawie 3 mln 800 tys. opakowań leków, a Zachodniopomorski Oddział NFZ zapłacił za nie 41 milionów złotych.

- Na pierwszej liście leków dla seniorów było 1129 różnych medykamentów. Teraz jest ich ponad 2 tysiące - informuej Małgorzata Koszur z NFZ w Szczecinie. - Bezpłatne są leki na najczęstsze u starszych osób choroby: w leczeniu nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, choroby zakrzepowo-zatorowej, astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, cukrzycy, depresji i chorób otępiennych.

W województwie recepty można realizować w 647 aptekach posiadających umowę z Zachodniopomorskim Oddziałem NFZ, z czego 164 mieści się w samym Szczecinie.

Bezpłatne leki dla seniorów 75+ przysługują wszystkim osobom, które ukończyły 75 rok życia i są uprawnione do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jedynym kryterium jest wiek weryfikowany na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia (w przypadku osób bez numeru PESEL). Bezpłatne leki przysługują od dnia 75 urodzin pacjenta. Receptę może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a także uprawniona pielęgniarka POZ oraz lekarz, który zaprzestał wykonywania zawodu, jeśli wypisuje receptę dla siebie lub dla rodziny.

- Jeżeli lekarz specjalista uważa, że pacjent powinien być leczony lekami, które mogą być przepisane pacjentowi bezpłatnie przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, to przekazuje lekarzowi POZ pisemną informację na temat zdiagnozowanej choroby i zalecanego leczenia - zauważa Koszur. - W 2018 roku (do końca lipca) zachodniopomorskim seniorom wydano już 1,4 mln opakowań leków, na kwotę refundacji wynoszącą 15,5 mln zł. W całym 2017 r. do seniorów trafiło prawie 2 mln opakowań, a kwota refundacji wyniosła 21,3 mln złotych. W pierwszym roku funkcjonowania programu, od września do grudnia, wydano 401,8 tys. opakowań na kwotę 4 mln złotych.

Na pierwszej liście leków dla seniorów znajdowało się 1129 różnych medykamentów. W ciągu pierwszego roku lista była aktualizowana i powiększyła się o ponad 400 pozycji. W 2017 roku wykaz został wzbogacony o nowe leki:

· Od 1 stycznia 2017 r. pacjenci 75+ otrzymali dostęp do bezpłatnych wszystkich preparatów insulin ludzkich i analogów insulinowych znajdujących się w wykazie leków refundowanych. Ponadto do wykazu dodano nowoczesne leki do stosowania w leczeniu pacjentów z objawami idiopatycznej choroby Parkinsona oraz pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

· Od 1 marca 2017 r. pacjenci 75+ mają dostęp do bezpłatnych wszystkich leków refundowanych stosowanych w jaskrze, podstawowego leku stosowanego u chorych z chorobą Parkinsona oraz nowoczesnego leku stosowanego w hipercholesterolemii, która utrzymuje się pomimo leczenia podstawowego.

· 1 maja 2017 r. do wykazu bezpłatnych leków dla seniorów wpisano leki stosowane w chorobie niedokrwiennej serca i nadciśnieniu tętniczym. Dzięki temu pacjenci 75+ mają rozszerzony dostęp do bezpłatnych leków ze wszystkich pięciu grup leków z wykazu leków refundowanych stosowanych w chorobie niedokrwiennej serca i nadciśnieniu tętniczym.

Na liście, która obowiązuje od 1 września 2018 r., dla seniorów korzystających z programu 75+ jest 2015 leków.

Zobacz:
Plany ministerstwa zdrowia: Darmowe leki dla seniorów i finansowanie ubezpieczenia z budżetu (2015)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie