Od dwóch lat w ramach akcji Bezpieczne Lato realizowanej przez Biuro Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu Marszałkowskiego promowane jest umieszczanie w telefonach komórkowych numeru ratunkowego ICE. W tym roku uczestniczącym w akcji przekazane zostaną karty ICE.
- Gdy zdarzy się wypadek o uratowaniu życia lub zdrowia ofiary decydują minuty - mówi Gabriela Wiatr, rzecznik urzędu. - Ratownicy często nie posiadają wtedy kluczowych informacji umożliwiających skuteczne udzielenie pomocy
Inicjatywa karty ICE rozwijana jest w innych krajach Unii Europejskiej. Skrót ICE pochodzi od angielskich słów "In Case of Emergency" znaczących dosłownie: "w nagłym wypadku". Noszenie przy sobie wypełnionej karty ICE znacznie ułatwi ratownikom, lekarzom i innym osobom zaangażowanym w akcję ratunkową kontakt z bliskimi poszkodowanego.
- Umożliwi to również identyfikację poszkodowanej osoby oraz zdobycie kluczowych informacji dotyczących jej stanu zdrowia, przyjmowanych leków, odbywanej terapii - wyjaśnia Gabriela Wiatr. - Karta ICE jest niezastąpiona także w innych sytuacjach, jak zagubienia dziecka, zaniku pamięci czy utraty przytomności.
Plastikowa karta ICE rozmiarów dowodu osobistego zawiera miejsce na wpisanie naszego imienia i nazwiska oraz dwóch numerów telefonicznych do osób, które należy powiadomić w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Należy wybrać osoby, które będą mogły podać ratownikowi informację o naszym stanie zdrowia. Ma też ogólnoeuropejski numer alarmowy - 112. Na odwrocie karty ICE można umieścić informacje o alergiach, przewlekłych chorobach i zażywanych stale lekarstwach oraz grupie krwi. Pola karty są opisane w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?