MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bakteria New Delhi w szpitalu wojewódzkim w Piotrkowie. Oddział wewnętrzny zamknięty

Aleksandra Tyczyńska
Aleksandra Tyczyńska
Zdjęcie ilustracyjne
U pacjentki przyjętej na oddział wewnętrzny Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim stwierdzono nosicielstwo superbakterii New Delhi. W związku z tym oddział został zamknięty do odwołania.

Oddział wewnętrzny Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie został zamknięty do odwołania w związku ze stwierdzeniem u jednej z pacjentek nosicielstwa superbakterii New Delhi. Na oddziale wstrzymane są odwiedziny oraz przyjęcia nowych pacjentów.

Około 25 pacjentów będących w oddziale wewnętrznym w chwili przyjęcia pacjentki, zostało poddanych badaniom. Na razie nie stwierdzono, by którykolwiek z nich zaraził się superbakterią.

- Pacjentka cierpi na wiele schorzeń, miała wielokrotny kontakt ze służbą zdrowia. Od razu po jej przyjęciu wykonaliśmy badania przesiewowe i kiedy tylko w naszym laboratorium wykryto bakterię antybiotykoodporną, pacjentka została odizolowana, a materiał przesłaliśmy do Krajowego Ośrodka Referencyjnego Lekowrażliwości Drobnoustrojów, który potwierdził, że to superbakteria New Delhi - powiedziała nam Aneta Baranowska, zastępca dyrektora SSW w Piotrkowie.

Superbakteria New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae NDM - pałeczki zapalenia płuc, która należy do grupy bakterii jelitowych. Bakteria New Delhi jest odpowiedzialna za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Bardzo często doprowadza do sepsy, która kończy się śmiercią co drugiego pacjenta. W Polsce choroba pojawiła się w 2011 roku w Warszawie.
**

Superbakteria New Delhi w łódzkich szpitalach? W Białymstoku zakaz odwiedzin pacjentów

**

O zagrożeniu epidemiologicznym został poinformowany Państwowy Inspektor Sanitarny i organ prowadzący dla szpitala - Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Dyrektor Baranowska podkreśla, że decyzja o tym, kiedy oddział wewnętrzny będzie mógł być otwarty, podjęta zostanie w przyszłym tygodniu. - Na razie kontynuujemy badania pacjentów, a zanim będziemy mogli bezpiecznie zacząć przyjmować nowych, oddział musi przejść dezynfekcję - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Bakteria New Delhi w szpitalu wojewódzkim w Piotrkowie. Oddział wewnętrzny zamknięty - Dziennik Łódzki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński