MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aplikacja na Android kradnie hasła i dostęp do Facebooka – natychmiast usuń ją telefonu! Zagrożonych 100 tys. osób

Anita Persona
Anita Persona
Tę aplikację pobrały tysiące użytkowników Android, a kradnie dane, hasła i dostęp do FB.
Tę aplikację pobrały tysiące użytkowników Android, a kradnie dane, hasła i dostęp do FB. Thomas Ulrich/Pixabay
Groźną aplikację mobilną na Androida pobrano z Google Play około 100 tys. razy. Choć niepozorna, może kosztować nas utratę haseł, a nawet dać przestępcom dostęp do naszego konta na Facebooku. Jak temu zapobiec? Sprawdź, co to za aplikacja i usuń ją natychmiast, jeśli nie jest jeszcze za późno.

Spis treści

Uwaga na groźne aplikacje na Android w Google Play

W dobie powszechności smartfonów, a tym samym aplikacji mobilnych na nie przeznaczonych, rośnie wykorzystanie tych programów przez przestępców. Największą grupę potencjalnych ofiar stanowią dla nich posiadacze urządzeń z systemem Android, bowiem jest on zaimplementowany w ponad 70% urządzeń na świecie. Tym samym grupa docelowa cyberprzestępców jest ogromna.

W przypadku użytkowników urządzeń mobilnych z Androidem najlepszą opcją jest więc sklep Google Play. O ile ma on pewne zabezpieczenia i stara się na bieżąco reagować na zagrożenia bezpieczeństwa użytkowników, to niestety nie zawsze jest to wystarczające. Dlatego też systematycznie otrzymujemy informacje o poszczególnych, groźnych aplikacjach w Google Play na Android.

Jak nie dać się oszukać przez aplikacje?

Co więc pozostaje osobom chcącym korzystać z aplikacji mobilnych? Cóż, głównie odpowiedzialne podejście do ich instalowania. Należy przede wszystkim pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie pobierać aplikacji mobilnych z nieznanych źródeł, np. przez linki polecane na różnego rodzaju forach.  

Choć większość z nas tego nie robi, przydatne jest także czytanie regulaminów dołączonych do użytkowania poszczególnych sytuacji. Często w trakcie pierwszego uruchomienia aplikacja prosi też o pewne zgody oraz dostępy i zanim to „przeklikamy” warto sprawdzić, czy nie ma tam niepokojących zapisów, jak np. nagrywanie dźwięku przy programach, które nie powinny tego wymagać, czy też prośby o dostęp do poczty e-mail.

Poza tym niestety pozostaje nam jedynie śledzenie doniesień na temat kolejnych niebezpiecznych aplikacji mobilnych tak, aby szybko reagować w przypadku wykrycia kolejnego niebezpieczeństwa. Tak też jest w tym przypadku.

Aplikacja kradnie hasła – jaka i co należy zrobić?

O najnowszym problemie poinformowała firma Pradeo, specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie związanym z urządzeniami i programami mobilnymi. Specjaliści wykryli, że w aplikacji mobilnej Craftsart Cartoon Photo Tools na Androida, pobranej z Google Play około 100 tys. razy, znajduje się nowy groźny wirus o nazwie Facestealer. To tzw. trojan, czyli malware działający właśnie „pod przykrywką” zwykłego programu mobilnego. Jak on działa?

Otóż aplikacja go zawierająca prosi o zalogowanie się na nasze konto Facebook, aby uzyskać „pełną funkcjonalność”, a gdy to zrobimy, kopiuje i przesyła nasze dane logowania oraz informacje powiązane z naszym profilem do domeny przestępców zarejestrowanej w Rosji.

W efekcie tego zabiegu nie tylko możemy utracić dostęp do naszego konta FB, ale cyberprzestępcy mogą także skraść naszą tożsamość, np. zaciągając pożyczki na nasze konto. Musimy więc koniecznie sprawdzić, czy aplikacja ta nie jest zainstalowana na naszym smartfonie. Jeśli tak, to należy natychmiast ją odinstalować i zmienić dane logowania do Facebooka i inne hasła na naszym urządzeniu na wszelki wypadek.

Dlaczego jednak aż tyle osób pobrało tę aplikację? Ponieważ Craftsart Cartoon Photo Tools to teoretycznie niegroźna aplikacja do obróbki graficznej zdjęć, więc potencjalnie wydaje się niewinna. Należy przy tym zaznaczyć, że właśnie dlatego aplikacje do obróbki zdjęć należą do ulubionych i najczęściej wykorzystywanych przez przestępców.

od 7 lat
Wideo

Oszuści 2 - oferty wyjazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aplikacja na Android kradnie hasła i dostęp do Facebooka – natychmiast usuń ją telefonu! Zagrożonych 100 tys. osób - GRA.PL

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński