Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anturium nie chce kwitnąć? Jeden „cudowny” sposób nie pomoże. Sprawdź, o co naprawdę trzeba zadbać, żeby miało kwiaty

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Jeśli chcemy, by anturium kwitło, musimy zapewnić roślinie odpowiednie warunki.
Jeśli chcemy, by anturium kwitło, musimy zapewnić roślinie odpowiednie warunki. Katarzyna Laszczak
Anturium to roślina doniczkowa, która pięknie kwitnie, jednak zdarza się, że nasza roślina nie wytwarza kwiatów. Wystarczy jednak zadbać o kilka rzeczy, by cieszyć się jego pięknymi kwiatami. Sprawdź, jak pobudzić anturium do kwitnienia.

Spis treści

Jak pobudzić anturium do kwitnienia?

Anturium to popularna roślina doniczkowa i trudno temu się dziwić, bo wygląda bardzo ładnie. Sercowate, ciemnozielone liście, osadzone na długich ogonkach prezentują się atrakcyjnie, ale największą ozdobą rośliny są duże i efektowne kwiaty. Najczęściej są czerwone, ale bywają także anturium kwitnące na różowo czy biało. Tak właściwie nie jest to kwiat, ale cały kwiatostan.

Najczęściej tę roślinę kupujemy już kwitnącą, jednak zdarza się, że gdy przekwitnie, nie chce tworzyć nowych kwiatów. Ale jest kilka sposobów, by ją do tego zachęcić. Niestety nie wierzmy w „jeden, cudowny” sposób, który załatwi wszystko – a takie rady możemy często napotkać w internecie. Jeśli chcemy, żeby anturium kwitło, musimy kompleksowo zadbać o roślinę i zapewnić jej dobre warunki. Jest kilka rzeczy, na które trzeba szczególnie zwrócić uwagę, jeśli chcemy pobudzić anturium do kwitnienia.

Anturium nie kwitnie, bo ma za mało światła

Jedną z przyczyn, dla których anturium nie kwitnie, jest niedostateczna ilość światła. Jeśli nasze anturium stoi w ciemnym kącie, przestawmy je w jaśniejsze miejsce. Pamiętajmy jednak, że nie może stać w miejscu, gdzie świeci mocne, bezpośrednie słońce (np. na parapecie południowego okna). Ta roślina musi mieć światło rozproszone, np. przez firankę.

Jak podlewać anturium, żeby kwitło? Ważna jest temperatura i jakość wody

Anturium należy do roślin, które cenią umiar w podlewaniu. Powinno mieć ziemię lekko wilgotną, ale nie może ona być mokra. Ale w przypadku podlewania anturium, „diabeł tkwi w szczegółach”. Bo ważne jest też to, jaka jest woda.

  • po pierwsze: musi ona mieć temperaturę pokojową, może nawet być letnia. Zalewanie korzeni zimną wodą powoduje szok i hamuje kwitnienie;
  • po drugie: woda powinna być pozbawiona związków chloru, ale też wapnia i magnezu. Latem, jeśli mamy ogród i zbieramy deszczówkę, do podlewania anturium warto wykorzystać właśnie wodę deszczową. Natomiast jeśli nie mamy takiej możliwości, podlewajmy roślinę przegotowaną wodą. To szczególnie ważne, jeśli mamy tzw. twardą wodę.

Wilgotne powietrze pobudzi anturium do kwitnienia

W uprawie anturium ważna jest wilgotność powietrza. Jeśli jest zbyt niska, nie mamy co liczyć na kwiaty. W przypadku, gdy mamy suche powietrze w domu, można zainwestować w nawilżacz powietrza. Alternatywą jest postawienie w pobliżu rośliny miseczki z wodą. Można też zraszać liście – ale uwaga: również do tego używajmy przegotowanej wody o pokojowej temperaturze.

Anturium nie ma kwiatów? Zwróć uwagę na ziemię

Może się też zdarzyć, że anturium nie kwitnie, bo ma nieodpowiednią ziemię. Jeśli nie przesadzaliśmy rośliny przez dłuższy czas, prawdopodobnie wyczerpała składniki mineralne, które są potrzebne do dobrego funkcjonowania. W takim przypadku pomoże przesadzenie do nowej ziemi. Jeśli korzenie ciasno wypełniają doniczkę, zastąpmy ją nową, ale tylko o jeden rozmiar większą (w zbyt dużej roślina będzie tworzyła korzenie, a nie kwiaty). Pamiętajmy też, że w doniczce musi być odpływ.

Podłoże dla anturium powinno być próchnicze, lekkie i przepuszczalne, a także mieć lekko kwaśny odczyn – taki ma typowa ziemia do kwiatów, którą można kupić w sklepach. Nie kupujmy jednak najtańszej ziemi z supermarketu, tylko zainwestujmy w nieco droższe i lepszej jakości (np. w sklepie ogrodniczym). Warto, by zawierało mieloną korę i perlit. Roślinę najlepiej przesadzać wiosną.

Brak kwiatów? Może być potrzebny nawóz

Po przesadzeniu rośliny nie trzeba jej nawozić, jednak z czasem może być potrzebne dodatkowe zasilanie. Ważne jest to, by do anturium stosować nawóz do roślin kwitnących. Jeśli użyjemy „uniwersalnego” lub dla roślin zielonych, anturium będzie tworzyło ładne liście, ale nie kwiaty. Na opakowaniu znajdziemy informację, do jakiego typu roślin dany nawóz jest przeznaczony. Anturium jednak nie lubi nadmiaru nawozów, więc lepiej stosować zmniejszone dawki. Pamiętajmy, że rośliny zasilamy od wiosny do jesieni, a zimą robimy przerwę.
Jeśli chcemy stosować domowe odżywki, warto sięgnąć po nawóz ze skórek bananów, który zawiera potas i fosfor, potrzebne do kwitnięcia.

Chcesz mieć kwiaty anturium? Pozwól mu odpocząć

W dobrych warunkach anturium tworzy kwiaty przez cały rok, ale jeśli nasze nie może „wystartować”, pamiętajmy, że zima nie jest najlepszym okresem na początek kwitnienia. W tym czasie anturium doceni nieco odpoczynku, z nieznacznie obniżoną temperaturą (16-18 st. C). Wtedy należy też ograniczyć podlewanie (dostarczamy wodę, gdy górna warstwa podłoża lekko przeschnie). Wiosną przesadźmy roślinę, zapewnijmy odpowiednie światło, podlewanie i nawożenie, a także nieco wyższą temperaturę ok. 22-24 st. C., a anturium wypuści pąki.

Polecjaka Google News - RegioDom

Modne doniczki w promocyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Anturium nie chce kwitnąć? Jeden „cudowny” sposób nie pomoże. Sprawdź, o co naprawdę trzeba zadbać, żeby miało kwiaty - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński