MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Adwokaci i radcowie prawni chcą zmian. Chodzi o wprowadzenie czterodniowego tygodnia czasu pracy. To możliwe? Ekspertka: trudno się dziwić

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
W obliczu braku wynagrodzeń za nadgodziny, prawnicy w Polsce domagają się wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy oraz dodatkowych dni urlopu. Według najnowszego "Raportu rynku prawniczego 2023/2024" przygotowanego przez Supesu Recruitment, większość adwokatów i radców prawnych pracuje znacznie więcej niż ustawowe 40 godzin tygodniowo, co stawia ich "wellbeing" na niepokojąco niskim poziomie.

Spis treści

Praca bez końca, czyli nadgodziny bez wynagrodzenia

Ponad 80 proc. prawników w Polsce nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach. Ten alarmujący fakt został ujawniony w najnowszym raporcie Supesu Recruitment, co rzuca światło na trudną sytuację zawodową adwokatów i radców prawnych. Badanie, którego wyniki przytacza „Rzeczpospolita", ujawnia, że tylko niewielka część prawników pracuje zgodnie z ustawowym wymiarem czasu pracy, wynoszącym 40 godzin tygodniowo.

Prawnicy chcą czterodniowego tygodnia pracy i eksptraurl;opu.
Większość prawników nie otrzymuje wynagrodzenia za nadgodziny. Na szczycie listy pożądanych pozapłacowych benefitów jest czterodniowy tydzień pracy i ekstraurlop. 123RF/ everythingpossible

Z danych udostępnionych przez „Rz" wynika, że prawie połowa prawników spędza w pracy od 40 do 50 godzin tygodniowo, a 14 proc. z nich pracuje nawet od 50 do 60 godzin. Sytuacja staje się jeszcze bardziej ekstremalna, gdy weźmiemy pod uwagę, że 3,3 proc. ankietowanych przyznaje się do pracy ponad 60 godzin tygodniowo, co świadczy o ogromnym poświęceniu i zaangażowaniu w wykonywaną pracę, lecz jednocześnie o braku równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Niski poziom wellbeing wśród prawników

Anna Dąbrowska, partnerka w kancelarii Wolf Theiss, podkreśla, że wyniki raportu świadczą o niepokojąco niskim poziomie wellbeing wśród prawników. Wellbeing ma się wyjątkowo źle i jest na poziomie niższym niż globalna średnia wskazana przez Światową Organizację Zdrowia. – Trudno się zresztą dziwić, zawód prawnika kojarzy się raczej ze stresem i siedzeniem po nocy i w weekendy, a nie z troską o siebie – wskazała.

Te słowa rzucają światło na trudne warunki pracy, z jakimi borykają się prawnicy, akcentując, że długotrwała praca w takich warunkach może mieć negatywny wpływ na zdrowie oraz prowadzić do wypalenia zawodowego. Ponadto, nadmierne godziny pracy mogą odbić się na jakości świadczonych usług prawnych, co stanowi zagrożenie nie tylko dla samych prawników, ale również dla ich klientów.

Czterodniowy tydzień pracy na horyzoncie?

W obliczu tych wyzwań, prawnicy w Polsce coraz częściej domagają się wprowadzenia rozwiązań, które mogłyby poprawić ich sytuację zawodową i osobistą. Na szczycie listy pożądanych zmian znajduje się wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy oraz dodatkowych dni urlopu, co mogłoby przyczynić się do poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Takie zmiany mogłyby nie tylko zwiększyć wellbeing prawników, ale również przyczynić się do wzrostu efektywności ich pracy, poprzez lepsze zarządzanie czasem i zasobami. Choć droga do wprowadzenia takich zmian może być długa i wymagać szerokiego konsensusu wśród pracodawców oraz organizacji branżowych, rosnące zainteresowanie tym tematem może być sygnałem, że jesteśmy na dobrej drodze do pracy nad lepszą przyszłością dla zawodu prawnika w Polsce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński