Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A może pompa?

mag, 9 lutego 2006 r.
W domach jednorodzinnych coraz częściej stosowane są pompy sprężarkowe. Dwa główne elementy urządzenia to parownik i skraplacz, pomiędzy którymi znajdują się jeszcze dwa urządzenia: sprężarka i zawór.

Źródło o niskiej temperaturze (grunt, woda, powietrze) ogrzewa wodę lub solankę krążącą w układzie grzewczym, która przepływając przez parownik, doprowadzana jest do wrzenia, na skutek czego paruje.

Para sprężana jest w sprężarce i jej temperatura gwałtownie rośnie. Gorąca trafia do skraplacza. Odbierane tam od niej ciepło oddawane jest do górnego źródła np. ogrzewa wodę krążącą w instalacji grzewczej. Skroplona para przez zawór i parownik powraca do dolnego źródła i proces rozpoczyna się od początku.
Mimo niskich kosztów eksploatacji pomp ciepła ich cena jest dość wysoka i niekiedy zakup może zwrócić się dopiero po wielu latach. Koszt całości instalacji pompy ciepła (dolne i górne źródło oraz samo urządzenie) jest blisko 30% wyższy od kosztu dobrej jakości instalacji kotłowej z kotłem gazowym lub olejowym, a około 70% od instalacji ogrzewania elektrycznego.

Koszt ogrzewania domu pompą ciepła to 1/4 - 1/3 kosztów ogrzewania elektrycznego, 1/2 kosztów ogrzewania olejem opałowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński