MKTG SR - pasek na kartach artykułów

500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – zmiany od 1 marca 2023 roku. Kto może skorzystać z pomocy?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Przy obliczaniu wysokości świadczenia uzupełniającego obowiązuje zasada złotówka za złotówkę
Przy obliczaniu wysokości świadczenia uzupełniającego obowiązuje zasada złotówka za złotówkę Mariusz Kapala / Polska Press
Od 1 marca 2023 roku obowiązuje nowy limit przy pobieraniu 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Dodatek będzie przysługiwał osobom, które pobierają świadczenia w wysokości do 2157,80 zł brutto. Kto może skorzystać z tej pomocy i jakich warunkach?

Spis treści

500 plus dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Nowy próg 2023

Od marca próg warunkujący przyznanie 500 plus dla osób niesamodzielnych wzrósł do 2157,80 zł brutto. To wzrost o 14,8 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy próg dla dodatkowego świadczenia wynosił 1896,13 złotych.

500 plus dla osób niesamodzielnych zostało wprowadzone w 2019 roku. Od tamtej pory osoby przyznano ponad 850 tys. świadczeń uzupełniających.

Od momentu wprowadzenia świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, tj. od 1 października 2019 r. próg ten wzrósł o kwotę 557,80 zł – przekazał resort rodziny.

Świadczenie dla osób niesamodzielnych – warunki

Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom, które:

  • ukończyły 18 lat,
  • mają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • otrzymują rentę, emeryturę lub inne świadczenia w wysokości nie wyższej niż 2157,80 zł brutto,
  • mieszkają w Polsce i mają polskie obywatelstwo lub prawo stałego pobytu w kraju.

Przy ustalaniu kwoty 2157,80 zł nie bierzemy pod uwagę kwoty renty rodzinnej przyznanej dziecku, które stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25 roku życia – podkreśla ZUS.

Świadczenia nie mogą pobierać osoby odbywający karę więzienia lub przebywające tymczasowo w areszcie. Wyjątkiem jest kara ograniczenia wolności poprzez dozór elektroniczny.

500 plus dla osób niesamodzielnych – kiedy pełna kwota?

Warto pamiętać, że świadczenie uzupełniające czasem może być mniejsze niż 500 złotych. Pełna kwota dodatku przysługuje tylko wtedy, gdy suma pozostałych świadczeń nie przekroczy 1657,80 złotych. Powyżej tego progu obowiązuje zasada złotówka za złotówkę.

Przykładowo, jeśli suma świadczeń wynosi 1800 złotych, dana osoba otrzyma świadczenie uzupełniające w wysokości 357,80 złotych. Dodatek może zatem wynieść nawet kilka złotych.

500+ dla osób niesamodzielnych przekazywane jest wraz z rentą lub emeryturą, jeśli dana osoba ma prawo do pobierania tych świadczeń. Środki zostają przekazane w tym samym miesiącu, w którym został złożony wniosek, a wnioskujący spełnił wszystkie wymagania.

Jest to dodatek dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli takich, które potrzebują pomocy innych osób przy podstawowych czynnościach życiowych takich jak przygotowywanie sobie posiłków, jak mycie się itd. O tym, czy ktoś jest niezdolny do samodzielnej egzystencji, decyduje lekarz orzecznik ZUS i to on wydaje stosowne orzeczenie. Co ważne, świadczenie uzupełniające jest wolne od potrąceń i egzekucji – wyjaśnia ZUS.

Jak uzyskać świadczenie uzupełniające?

W celu otrzymania świadczenia uzupełniającego należy złożyć odpowiedni wniosek. Może to zrobić opiekun faktyczny lub pełnomocnik. Wymagane dokumenty można dostarczyć do ZUS elektronicznie, pocztą lub osobiście.

Wniosek należy dostarczyć wraz z orzeczeniem o niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji. ZUS uwzględnia także wydane orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów, wydane przez 1997 rokiem.

Osoby, które nie mają wyżej wymienionych orzeczeń, mogą dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia, wystawione przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przez dostarczeniem wniosku. Do wniosku warto też dodać inne dokumenty, które mają znaczenie przy decyzji ws. przyznania świadczenia, czyli np. dokumentację rehabilitacji lub kartę badania profilaktycznego.

Osoby, które nie zgadzają się z decyzją ZUS, mogą odwołać się do sądu okręgowego. Każdy wnioskujący ma na to miesiąc od momentu otrzymania decyzji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – zmiany od 1 marca 2023 roku. Kto może skorzystać z pomocy? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński