5 medali Mistrzostw Świata dla zachodniopomorskich karateków [ZDJĘCIA]

Ewelina Żuberek
32 medale zdobyli reprezentanci Polski podczas Mistrzostw Świata Karate Kyokushin KWF, które w miniony weekend odbyły się w Krakowie. 5 z nich wywalczyli zawodnicy z naszego województwa. Największy sukces osiągnęła Aleksandra Karpuk, która została wicemistrzynią świata w kategorii kumite kobiet +65kg.

Za nami pierwsze Mistrzostwa Świata Karate Kyokushin KWF w Europie! Do udziału w zawodach zgłosiło się 684 zawodniczek i zawodników z 32 krajów. I choć ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa sprawiły, że na listach startowych zabrakło zawodników z Japonii i Australii, to poziom rywalizacji na pewno zaspokoił każdego konesera tej sztuki walki.

Zmagania odbywały się w kumite (walki) i kata (formy) w różnych kategoriach wiekowych (młodzicy - 12-13 lat, juniorzy młodsi - 14-15 lat, juniorzy - 16-17 lat, młodzieżowcy - 18-21 lat, seniorzy - powyżej 21 lat, oldboje - powyżej 35 lat) i wagowych. W piątek odbyły się eliminacje, półfinały i finały we wszystkich kategoriach wiekowych i wagowych, z wyjątkiem decydujących walk seniorek oraz seniorów. Te odbyły się w sobotę. Tradycyjnie już polscy karatecy wywalczyli worek medali. Wśród zwycięzców nie zabrakło zawodników z województwa zachodniopomorskiego.

Największy sukces osiągnęła reprezentującą Świnoujską Akademię Karate Kyokushin - Aleksandra Karpuk, która zdobyła tytuł wicemistrzyni świata w kategorii kumite kobiet +65kg. Ola pewnie weszła do finału, w którym niestety dała o sobie znać niewyleczona kontuzja ręki. W rezultacie reprezentantka Polski uległa utytułowanej zawodniczce z Wielkiej Brytanii zdobywając srebrny medal. Jej wolę walki docenili jednak sędziowie przyznając jej tytuł Best Spirit (Najlepszy Duch Walki) zawodów. Ponadto Aleksandra zajęła 4 miejsce w kategorii kata kobiet. W tej kategorii tytuł Mistrzyni Świata trafił do innej Polki – Anny Lisowskiej.

Na podium stanęła też m.in. jej młodsza koleżanka klubowa Natalia Molenda, która zdobyła srebrny medal w kategorii kata dziewcząt 12-13 lat.

Brązowy medal w kata dziewcząt 14-15 lat zdobyła natomiast reprezentantka Koszalińskiego Klubu Karate Kyokushin – Martyna Bogdan.

Także w kata, tym razem w kategorii senior, srebrny medal zdobył Łukasz Cichy z Postomina. Warto wspomnieć, że konkurował z 21 zawodnikami z całego świata, a lepszy od niego okazał się tylko Hiszpan Jon Lamas.

Piąty, brązowy, medal do Zachodniopomorskiego przywiózł Jakub Pawłowicz ze Złocieńca. Pierwszego dnia mistrzostw po trudnym pojedynku z dwoma dogrywkami pokonał on reprezentanta Rosji. W ćwierćfinale pewnie i przed czasem pokonał rywala z Polski i awansował do półfinału. W walce o wejście do finału uległ niestety reprezentantowi Iraku, który finalnie został Mistrzem Świata kategorii -75kg.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyła Ukraina, która wywalczyła 40 medali, na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja Polski zdobywając 32 krążki, a tuż za nią Hiszpania z dorobkiem 14 medali.

Głównym organizatorem MŚ był Małopolski Okręgowy Związek Karate, który w tym zakresie działał w porozumieniu z Polskim Związkiem Karate (PZK) oraz Światową Federacją Karate (KWF). Patronat honorowy nad mistrzostwami objął Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego. Partnerem głównym mistrzostw było Województwo Małopolskie, a sponsorem strategicznym Tauron Polska Energia S.A. W gronie partnerów wspierających organizację MS byli: Firma JONIEC - ogrodzenia elewacje ARKA Kancelaria Księgowo-Podatkowa Janusz Ziecina, Miasto i Gmina Skawina, GSU S.A., KWIATOSFERA.