MKTG SR - pasek na kartach artykułów

42 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Pamiętamy! [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbyło się spotkanie się na placu Grunwaldzkim i pod Stocznią Szczecińską. W ten sposób uczczono pamięć o ofiarach stanu wojennego.

Wiązanki zostały złożone pod tablicą "W hołdzie ofiarom systemu komunistycznego zamordowanym na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1989. Ofiarom stanu wojennego 13 XII 1981", a także przed Stocznią Szczecińską. W uroczystości wzięli udział wicewojewodowie Tomasz Wójcik i Mateusz Wagemann, a także przedstawiciele NSZZ "Solidarność". Kwiaty złożyli również działacze Prawa i Sprawiedliwości. Pod bramą stoczni hołd ofiarom stanu wojennego złożył również marszałek Olgierd Geblewicz.

Uczestnicy obchodów mówili też o tym, że niezwykle ważne jest nie tylko pamiętanie o wydarzeniach z tamtych lat, ale również przekazywanie wiedzy o nich młodszym pokoleniom.

Przypomnijmy, że 13 grudnia 1981 roku na terenie całego kraju decyzją I sekretarza KC PZPR i premiera generała Wojciecha Jaruzelskiego oraz ministrów obrony narodowej i spraw wewnętrznych został wprowadzony stan wojenny w Polsce.

Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRONA) pod przewodnictwem generała Jaruzelskiego. Wprowadzenie stanu wojennego uzasadniano załamaniem gospodarczym kraju, groźbą anarchii, wojny domowej i przejęcia władzy przez „Solidarność”, w rzeczywistości miał na celu obronę istniejącego systemu poprzez rozbicie i zlikwidowanie „Solidarności” jako wielkiej siły społecznej niezależnej od władzy komunistycznej. To dalekosiężne w skutki wydarzenie położyło się cieniem na najnowszej historii Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński