Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2 tysiące pielęgniarek pożegna się z dotychczasową formą pracy

Agnieszka Grabarska
Fot. Archiwum
Po zmianach w pakiecie ustaw zdrowotnych, około 2 tysięcy pielęgniarek w naszym regionie może stracić pracę na dotychczasowych warunkach.

Prawdziwą burzę w środowisku medycznym wywołała informacja o próbie likwidacji pielęgniarskich kontraktów. Wprowadzona do projektu ustaw zdrowotnych poprawka zezwala tej grupie jedynie na pracę na etacie. Oznacza to, że w naszym regionie co trzecia czynna zawodowo pielęgniarka pożegna się z dotychczasową formą pracy.

- To jawna dyskryminacja. Na kontraktach są także inne grupy zawodowe a nam podważa się prawo do wolności pracy - uważa Elżbieta Wrona, szefowa Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych w okręgu zachodniopomorskim.

Według niej pielęgniarskie usługi świadczone w ramach indywidualnej praktyki gospodarczej sprawdziły się.
W Klinice Neurochirurgii przy Unii Lubelskiej, gdzie pracuje od 16 lat wszystkie pielęgniarki pracują na kontraktach.

- Dzięki tej formie pracy udaje się godzić życie osobiste z pracą i dokształcaniem się - przyznaje Aneta Bilska, pielęgniarka z dziesięcioletnim stażem pracy na kontrakcie w tym oddziale.

Dlatego pielęgniarki zamierzają protestować. Zapowiadają, że na początek o swojej sytuacji powiadomią lokalnych parlamentarzystów. Twierdzą, że nie przekonuje ich stanowisko Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych popierających planowane zmiany.
To w tym gremium pojawiły się opinie, że kontraktowe pielęgniarki zbyt długo pracują przy łóżku chorego. Motywacją mały być unijne przepisy mówiące o tym, że pielęgniarka może pracować jedynie 40 godzin tygodniowo.

- W naszym szpitalu nikt nikogo nie zmusza do pracy na etacie. Forma kontraktów do tej pory sprawdziła się. Dlatego pracownicy powinni nadal mieć możliwość wyboru - uważa dr n med. Joanna Woźnicka, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie.

Problem likwidacji kontraktów dla pielęgniarek po raz pierwszy pojawił się w 2005 roku. Wówczas to Trybunał Konstytucyjny opowiedział się za tą formą zatrudnienia.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński