Restrukturyzacja, wspólny interes dłużnika i wierzyciela

Materiał informacyjny KANCELARIA LUKRIAM
fot. Anna Porowska Studio Kamienica
fot. Anna Porowska Studio Kamienica
Jak wyjaśnia Katarzyna Rogoźnicka z Centrum Restrukturyzacji w Szczecinie - dłużnik ma obowiązek terminowej spłaty długu zgodnie z warunkami umowy, a wierzyciel ma prawo domagać się tego, co jest mu winny dłużnik. I mimo, że czasem strony zawodzą się w dotrzymywaniu swoich obietnic, to we wspólnym interesie leży znalezienie złotego środka. Jak to zrobić? Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z zewnętrznego wsparcia.

Kim jest dłużnik, a kim wierzyciel - jaka jest między nimi relacja?

- Dłużnik to np. przedsiębiorca lub osoba fizyczna, która ma do spłacenia zobowiązania. Z kolei wierzyciel to osoba lub instytucja, której dłużnik jest winny pieniądze lub inne świadczenia. Relacja między dłużnikiem a wierzycielem opiera się na umowie, zgodnie z którą dłużnik jest zobowiązany do spłaty długu lub spełnienia określonych świadczeń na rzecz wierzyciela.

Jakie prawa i obowiązki leżą w zakresie dłużnika?

- Dłużnik ma obowiązek terminowej spłaty długu zgodnie z warunkami umowy, a wierzyciel ma prawo domagać się tego, co jest mu winny dłużnik. Warto zaznaczyć, że dłużnik ma prawo do otrzymania jasnych informacji dotyczących warunków spłaty długu, ma prawo do ochrony przed nieuczciwymi praktykami windykacyjnymi, ma prawo do uzyskania pisemnego potwierdzenia spłaty długu, a także prawo do negocjacji warunków spłaty z wierzycielem. Często dłużnicy boją się wystąpić do wierzycieli z prośbą o udzielenie podstawowych informacji, a wiedza o naszych zobowiązanych jest kluczowa w procesie planowania działań oddłużeniowych.

A co z prawami i obowiązkami wierzycieli?

- Ważne jest, aby zarówno dłużnik, jak i wierzyciel działali zgodnie z obowiązującymi prawami i przepisami oraz starali się rozwiązać ewentualne spory w sposób konstruktywny i zgodny z zasadami uczciwości. Jeśli dłużnik napotyka na trudności finansowe, chciałby zrestrukturyzować długi, to warto, aby wierzyciel pamiętał, że ma obowiązek dostarczenia dłużnikowi jasnych informacji dotyczących warunków umowy czy skutków niespłacenia zobowiązania. Czasem w tych kontaktach pomaga osoba z zewnątrz np. kancelaria restrukturyzacyjna.

Czy wierzyciel ma obowiązek uczestniczyć w postępowaniu restrukturyzacyjnym?

- Wierzyciel nie ma obowiązku uczestniczyć w postępowaniu restrukturyzacyjnym, ale uczestniczenie w takim postępowaniu może być dla niego korzystne. Na etapie ustalania planu spłaty wierzyciel ma możliwość ustalenia korzystnych warunków, a ostatecznie odzyskania długu. Dlatego zawsze zachęcam wierzycieli do czynnego uczestniczenia w postępowaniu restrukturyzacyjnym, tak by optymalnie zabezpieczyć swoje interesy.

Wspomnieliśmy o wsparciu zewnętrznym, dlaczego warto z niego skorzystać?

- Korzystanie z usług takich kancelarii pozwala skutecznie zarządzać procesem restrukturyzacji i osiągnąć pożądane rezultaty, jak np. ustalenie nowego planu spłaty uwzględniającego aktualną sytuację dłużnika, możliwość swobodnego prowadzenia firmy czy brak zagrożenia egzekucyjnego.

ul. Grodzka 10/2, Szczecin
tel.: 693 110 250
www.centrumrestrukturyzacji.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński