Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rakietowy geniusz zła ze Szczecina

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Model rakiety V2 w Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce pod Łebą
Model rakiety V2 w Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce pod Łebą domena publiczna
Tropy niemieckiej cudownej broni prowadzą do Szczecina. Jednym z jej twórców był urodzony tutaj Hans Kammler, generał SS, odpowiedzialny za projekty badawcze i użycie rakiet V2. W czasie wojny w Szczecinie uwięziono także Wernhera von Brauna, konstruktora niemieckich rakiet.

Cudowna, zaawansowana technologicznie broń o wielkiej sile rażenia miała przynieść zwycięstwo Niemcom. Prace nad nią trwały w czasie, gdy Trzecia Rzesza ponosiła klęski na wszystkich frontach. Tworzył ją m.in. szczecinianin Hans Kammler.

- Postać generała to czarna legenda miasta. Ciekawe, że podczas kursów na przewodników w Szczecinie nie wspomina się o nim ani słowem - mówi dr Jakub Ciechanowski, pasjonat lotnictwa. - Przyszły nadzorca tajnych projektów III Rzeszy - podziemnych fabryk oraz bomby atomowej - przyszedł na świat w Szczecinie, a nie ma żadnej tablicy. Rozumiem, trudno. Szczecinianin okrutnie wyznaczył kierunek ku gwiazdom...

Od szkół do obozu

Hans Kammler urodził się w rodzinie niemieckiego oficera - płk. Franza Kammlera. W latach 1908-1919 odebrał staranne wykształcenie. W styczniu 1919 r. został absolwentem gimnazjum humanistycznego w Gdańsku. Już w lutym tego samego roku wstąpił do 2 Pułku Huzarów, jednak jednostka ta była już w stanie demobilizacji. W tej sytuacji Kammler przeniósł się w lipcu do jednego z Freikorpsów, który działał nad granicą polsko-niemiecką.

Jesienią rozpoczął na gdańskiej politechnice studia z budownictwa, które ukończył jako inżynier w 1923 r. W latach 1931-1933 pracował w berlińskiej Stiftung zur Förderung von Bauforschungen (Fundacja na rzecz Rozwoju Techniki Budowlanej). W tym czasie otrzymał stopień doktora w dziedzinie budownictwa na politechnice w Hanowerze.

W maju 1933 r. wstąpił do SS i przez lata piął się po szczeblach kariery. Jej uwieńczeniem był awans na specjalnego przedstawiciela dowódcy SS przy programie V2. Spowodowało to konflikt z ministrem uzbrojenia i amunicji Albertem Speerem, który dotychczas samodzielnie kierował projektem.

Kammler był pomysłodawcą przeniesienia linii produkcyjnych do podziemnych sztolni i fabryk, drążonych w górze Kohnstein w Turyngii. W ten sposób rozpoczął się proces eksterminacji bezlitośnie eksploatowanych więźniów w założonym pod Nordhausen przez samego Kammlera obozie Mittelbau-Dora.

Zbrodniarz wojenny

W sierpniu 1944 r. Kammlerowi powierzono odpowiedzialność za użycie rakiet V2. W tym czasie przeprowadził on liczne ostrzały Londynu, Paryża oraz Brukseli i Antwerpii. Z uwagi na szybkie postępy aliantów, generał musiał wkrótce przenieść się za Ren.

Podczas odwrotu Kammler natknął się na spory zator, wywołany przez zagranicznych robotników przymusowych w pobliżu miasteczka Warstein w Nadrenii Północnej-Westfalii. Ponieważ lokalne władze były bezradne, generał wydał rozkaz rozstrzelania części pracowników w Arnsberger Wald. Śmierć poniosło 208 osób.

Tajemnica śmierci

Okoliczności zgonu generała budzą wątpliwości i namiętności. Świadczy o tym pięć aktów zgonów. Ta nieuchwytność generała spowodowała, że niektórzy tropiciele doszukują się tropu... antarktycznego.

- Niemiecka wyprawa dotarła do lodowego kontynentu w 1938 lub 1939 roku - mówi pan Jakub. - W grudniu 1945 r. US Navy zrealizowała operację High Jump. Dowodzący przedsięwzięciem admirał Richard Evelyn Byrd, weteran wypraw w tym rejonie w latach dwudziestych, przerwał zaplanowaną na pół roku operację po trzech miesiącach. Po powrocie wspominał o myśliwcach zdolnych pokonać tysiące kilometrów (osławiona V7, czyli UFO), bijące na głowę odpowiedniki amerykańskie. Mówiono, że dowódca oszalał. Właśnie ten epizod niektórzy łączą z ucieczką Kammlera na siódmy kontynent.

Jest jeszcze jeden wątek cudownej broni związany ze Szczecinem.

- W styczniu 1944 roku w areszcie domowym na terenie Szczecina przebywał Wernher von Braun, który stracił wiarę w zwycięstwo Rzeszy - mówi Jakub Ciechanowski. - Pisze o tym Bogdan Frankiewicz w III tomie „Dziejów Szczecina”.

Braun był jednym z czołowych konstruktorów rakiet i pionierów podboju kosmosu. Podczas II wojny światowej był głównym projektantem rakiety V-2. Po wojnie - uczestnik amerykańskiego programu kosmicznego.

Jak pisze Frankiewicz, „Na początku 1944 r. doszło do osadzenia w areszcie szczecińskiej policji znanych naukowców i samego von Brauna - dyrektora ośrodka, oraz inżyniera Riedla i majstra Gottrupa. Zostali oni oskarżeni o sabotaż w ośrodku doświadczalnym z powodu zbyt powolnego tempa realizacji doświadczeń z bronią odwetową. Wiadomość o aresztowaniu była trzymana w ścisłej tajemnicy. Po krótkim czasie wszyscy zostali do prowadzenia dalszych prac.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński