MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie mamy najnowocześniejszy symulator dla armii

Marek Jaszczyński
Wirtualne strzelania pozwolą dowódcom na bieżące śledzenie  umiejętności ogniowych jak i taktycznych swoich żołnierzy oraz ocenę kierowania  walką przez dowódcę drużyny.
Wirtualne strzelania pozwolą dowódcom na bieżące śledzenie umiejętności ogniowych jak i taktycznych swoich żołnierzy oraz ocenę kierowania walką przez dowódcę drużyny. kpt. Janusz Błaszczak
12 Brygada Zmechanizowana wzbogaciła się o najnowszą wersję systemu szkolno-treningowego do broni strzeleckiej typu "Śnieżnik", który przypomina grę komputerową.

Oficjalne oddanie do użytku odbyło się dziś. Uroczystego otwarcia nowego obiektu szkoleniowego przeznaczonego dla żołnierzy Błękitnej Brygady dokonał generał brygady Marek Mecherzyński,dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej i generał brygady Andrzej Tuz, dowódca 12 BZ.

- Trenażer ten, jest obecnie najnowszą wersją systemu, który zapewni nam lepsze przygotowanie żołnierzy Błękitnej Brygady do wykonywania swoich zadań, chociaż nie zastąpi prawdziwych strzelań - mówi generał brygady Andrzej Tuz. - Może on służyć nie tylko dla żołnierzy brygady , ale i również dla żołnierzy z innych jednostek dywizji jak i również pozostałych służb mundurowych Szczecina.

System Śnieżnik jest nowoczesnym urządzeniem pozwalającym na szkolenie żołnierzy przy zastosowaniu różnego typu broni strzeleckiej bez użycia amunicji. Zakres wykorzystywania jego możliwości w szkoleniu jest właściwie nieograniczony.

- Ogólnie rzecz biorąc, zasada działania systemu Śnieżnik jest podobna do gry komputerowej tyle że zamiast telewizora jest ogromny ekran kinowy - wyjaśnia kpt. Janusz Błaszczak z 12 BZ. - Na specjalnie przygotowanych i wyposażonych stanowiskach ogniowych żołnierze mogą strzelać indywidualnie, ale system daje też możliwość szkolenia dla całej drużyny. Oprogramowanie systemu pozwala na stworzenie dla szkolących się żołnierzy nieograniczoną ilość wirtualnych scenariuszy- od strzelań programowych do strzelań sytuacyjnych, w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych.

- Od prowadzącego szkolenie z żołnierzami dowódcy oczekujemy tylko wcześniejszego ustalenia scenariusza strzelań z operatorami systemu - informuje major Paweł Bednarz, szef sekcji szkolenia Błękitnej Brygady.

Wirtualne strzelania pozwolą dowódcom na bieżące śledzenie umiejętności ogniowych jak i taktycznych swoich żołnierzy oraz ocenę kierowania walką przez dowódcę drużyny. System ten także weryfikuje niewłaściwe zachowania żołnierzy, zarówno te ogniowe jak i taktyczne poprzez panel eliminacji strzelających, którzy postępują niezgodnie z podstawowymi zasadami maskowania, jak i strzelania z ukrycia. Oznacza to, że z walki eliminowani są- poprzez blokowanie broni- żołnierze, którzy wychylają się nadmiernie poza ukrycie stanowiska ogniowego.

System szkolno-treningowy Śnieżnik zapewni również jednostce obniżenie kosztów szkolenia. Zmniejszenie ilości strzelań amunicją bojową jest również wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców pobliskich osiedli mieszkaniowych.

Zestaw trafił do 12 Brygady Zmechanizowanej 31 października 2013 roku. Po zainstalowaniu go przez szczecińska firmę i przetestowaniu w obecnej chwili jest najnowocześniejszą wersją tego rodzaju symulatora w Wojskach Lądowych.
Na dwa zestawy, które znajdują się w specjalnie wybudowanym budynku na strzelnicy Krzekowo składają się komputery z oprogramowaniem oraz specjalnie przygotowane egzemplarze broni. W budynku poza dwoma pomieszczeniami z trenażerem "Śnieżnik" znajduje się również sala wykładowa na 32 miejsca oraz pomieszczenia techniczne do obsługi broni. W niedługim czasie zainstalowany zostanie ćwiczebny moduł wieży KTO Rosomak , który umożliwi szkolenie pełnego składu drużyny piechoty zmotoryzowanej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński