MKTG SR - pasek na kartach artykułów

18 marca obchodzmy Europejski Dzień Mózgu. Jak o niego dbać?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Choroby mózgu mogą dotknąć każdego, bez względu na wiek
Choroby mózgu mogą dotknąć każdego, bez względu na wiek archiwum gs24.pl
Jak dbać o mózg? Pamiętaj o jego nieustannej stymulacji. Mózg wymaga jednak od nas nie tylko treningu umysłowego, ale też fizycznego - niezależnie od wieku.

Jak dbać o mózg, aby działał prawidłowo? Warto pamiętać o kilku zasadach. Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia przypominają je w ramach "Środy z Profilaktyką" - cyklicznej akcji edukacyjnej NFZ. Swoją "lekcję" zaczynają od podkreślenia, że aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych i zarazem najprostszych działań profilaktycznych jakie człowiek może podjąć w trosce o swoje zdrowie.

- Zmiany, jakie zachodzą pod wpływem systematycznych ćwiczeń, są wszechstronne i dotyczą wszystkich układów w organizmie człowieka - podkreśla Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego oddziału NFZ.

Zdaniem specjalistów, wysiłek fizyczny rozładowuje napięcie i stres, wpływa też na wyższą samoocenę jednostki. Działa także korzystnie na ogólne samopoczucie człowieka m.in.: poprawia jakość snu, przeciwdziała depresji, zapobiega obniżeniu nastroju i zwiększa zaradność i pewność siebie.

Najbardziej polecane są ćwiczenia o charakterze tlenowym, czyli tzw. ćwiczenia aerobowe (pływanie, bieganie, jazda na rowerze, długie spacery, taniec, aerobik, nordic walking). Mają one istotny wpływ na prawidłową pracę mózgu.

W jaki jeszcze sposób możemy wzmocnić kondycję umysłu?

- Dzięki odpowiedniej diecie w prosty sposób można poprawić pamięć i pobudzić mózg do wytężonej pracy - zapewnia rzeczniczka NFZ.

Warto więc zadbać o posiłki z dużą ilością warzyw bogatych w witaminę C i A, m.in.: jarmuż, brokuły, sałaty, szpinak i kalarepę. Należy też włączyć do codziennej diety ryby oraz migdały i orzechy, jako źródło zdrowych tłuszczów i przeciwutleniaczy.

- Choroby mózgu mogą dotknąć każdego, bez względu na wiek - tłumaczy Małgorzata Koszur. - U dzieci często diagnozuje się padaczkę. Młodzież i dorośli zmagają się z zaburzeniami odżywiania czy depresją. U starszych może się rozwinąć np. choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.

Ryzyko zachorowania na Alzheimera wzrasta wraz z wiekiem i jest wyższe w przypadku kobiet i osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, chorobę niedokrwienną serca czy cukrzycę typu 2.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński