MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zyskasz zwrot podatku za ub. rok: nawet jeśli nie miałeś prawa do wspólnego rozliczenia, teraz możesz złożyć PIT z małżonkiem

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W ostatnich latach zmieniły się zasady wspólnego rozliczenia małżonków. Warto podkreślić, że znacząco zwiększyły one potencjalne korzyści dla podatników. Przykładowo, zgodnie z nowymi regulacjami wstąpienie w związek małżeński nawet w sylwestra pozwala na wspólne rozliczenie za cały mijający rok.
W ostatnich latach zmieniły się zasady wspólnego rozliczenia małżonków. Warto podkreślić, że znacząco zwiększyły one potencjalne korzyści dla podatników. Przykładowo, zgodnie z nowymi regulacjami wstąpienie w związek małżeński nawet w sylwestra pozwala na wspólne rozliczenie za cały mijający rok. Małgorzata Genca/Polska Press
Wspólne rozliczenie podatku przez małżonków to przywilej, który może dać ogromne korzyści, liczone w tysiącach złotych - i to do zwrotu, jeśli w trakcie roku zaliczki na podatek małżonkowie płacili odrębnie. Teraz swoisty mnożnik tych korzyści wynika z faktu podwyższenia kwoty wolnej od podatku aż do 30 tys. zł oraz drugiego progu podatkowego na 120 tys. zł. Co ważne, dzięki możliwości zmiany formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej, za 2022 r. wyjątkowo mogą skorzystać z tego przywileju nawet przedsiębiorcy płacący w ubiegłym roku ryczałt lub podatek liniowy.

Spis treści

W ostatnich latach zmieniły się zasady wspólnego rozliczenia małżonków. Warto podkreślić, że znacząco zwiększyły one potencjalne korzyści dla podatników. Przykładowo, zgodnie z nowymi regulacjami wstąpienie w związek małżeński nawet w sylwestra pozwala na wspólne rozliczenie za cały mijający rok.

W prawie podatkowym regułą jest odrębne opodatkowanie i rozliczanie każdego podatnika. Wspólne rozliczenie małżonków to forma preferencji podatkowej. W wielu przypadkach jest ona korzystniejsza niż osobne rozliczanie.

PIT małżeński: od 2022 roku więcej podatników jest uprawnionych do składania wspólnej deklaracji podatkowej

Aby móc wspólnie się rozliczyć, małżonkowie muszą posiadać wspólność majątkową. Przepisy Polskiego Ładu zniosły wymóg, aby związek małżeński trwał przez cały rok, za który ma być dokonane rozliczenie.

- Obecnie według przepisów wspólność majątkowa musi trwać od dnia zawarcia go do ostatniego dnia danego roku. Oznacza to, że można się pobrać nawet w sylwestra i pozwoli to na skorzystanie z preferencji, gdyż małżeństwo istnieje w ostatni dzień roku - wyjaśnia Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

- Z drugiej strony, jeśli w sylwestra doszłoby do rozwodu, to warunek trwania małżeństwa na ostatni dzień roku kalendarzowego nie zostanie spełniony. Podsumowując: do wspólnego rozliczenia podatkowego ślub w sylwestra – tak, rozwód – nie - dodaje doradca podatkowy. 

PIT małżeński gdy podatnik lub podatnicy prowadzą działalność gospodarczą: można rozliczyć się wspólnie czy nie?

Samo zaistnienie małżeństwa jednak nie wystarczy.

- Przepisy wykluczają wspólne rozliczenie małżonków, gdy choć jedno z nich stosuje podatek liniowy (19 proc.) lub ryczałt (z wyjątkiem przychodu z najmu). Wspólne rozliczenie nie jest możliwe również w przypadku opodatkowania jednego z małżonków na zasadach wynikających z ustawy o podatku tonażowym oraz o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych - tłumaczy Piotr Juszczyk.

TOP6. NAJCHĘTNIEJ CZYTANE DZIŚ. Kliknij i przeczytaj!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, to nie wybór opodatkowania działalności gospodarczej ryczałtem lub podatkiem liniowym wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia. Ważne jest, czy w roku podatkowym zostały osiągnięte przychody lub poniesione koszty z tytułu działalności. W opinii doradcy podatkowego należy więc uznać, że zerowy PIT-36L lub PIT-28 (brak dochodów) pozwala na wspólne opodatkowanie małżonków na PIT-37 lub PIT-36. 

Zobacz ile podatku mniej zapłacą wspólnie rozliczający się małżonkowie niż gdyby składali swoje PITy oddzielnie

Korzyści ze wspólnego rozliczenia mogą być znaczące. Na nowej 12 proc. skali podatkowej obowiązuje 30 tys. zł kwoty wolnej, a w drugi próg wpada się dopiero po osiągnięciu 120 tys. zł dochodów. Wspólne rozliczanie małżonków oznacza zsumowanie ich dochodów, podzielenie sumy przez dwa, wyliczenie z tej kwoty należnego podatku wg skali podatkowej, a na końcu pomnożeniu go razy dwa.

Przykładowo: jeden ze współmałżonków jest zatrudniony na etacie z pensją minimalną, a drugi prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jego dochód w roku podatkowym wyniósł 200 tys. zł. Dla małżonka na umowie o pracę z pensją minimalną dochód do opodatkowania wyniesie 28 168 zł (przy standardowych wypłatach dokonanych w roku podatkowym i kosztach uzyskania przychodu). Łączna kwota do opodatkowania małżonków wyniesie więc 228 168 zł. Połowa dochodu to 114 084 zł. Po odjęciu od niej kwoty wolnej (30 tys. zł), pozostanie 84 084 zł, opodatkowane stawką 12 proc. Podatek roczny wyniesie więc 20 180 zł (10 090 zł x 2), wylicza ekspert inFakt.

Gdyby małżonkowie rozliczyli się oddzielnie, to osoba pracująca na etacie nie zapłaciłaby podatku, ale dla prowadzącej działalność podatek wyniósłby aż 36 400 zł. Po wspólnym rozliczeniu w gospodarstwie domowym zostanie więc 16 220 zł.

Choć rok 2022 się skończył, ciągle możliwa zmiana formy opodatkowania: to szansa dla osób chcących skorzystać ze wspólnego rocznego rozliczenia z małżonkiem

Warto zaznaczyć, że podatnicy rozliczający się metodą podatku liniowego lub ryczałtem ewidencjonowanym mogą zmienić formę opodatkowania za 2022 rok na skalę podatkową. W ten sposób, pomimo że osiągali dochody z działalności gospodarczej rozliczanej w trakcie roku w innej formie, będą mogli wspólnie rozliczyć się z małżonkiem.

Piotr Juszczyk radzi, aby przygotować PIT-y z rozliczeniem rozdzielnym i wspólnym, a następnie złożyć ten korzystniejszy. Trzeba przy tym pamiętać, że złożenie PIT-36L lub PIT-28 wyklucza złożenie PIT-36. Nie warto więc nadmiernie spieszyć się ze złożeniem zeznania rocznego.

- Zmiana formy opodatkowania poprzez złożenie PIT-36 zamiast PIT-36L lub PIT-28 nie zmienia formy opodatkowania na stałe. Należy to zrobić poprzez aktualizację wpisu w CEiDG do 20. dnia miesiąca po osiągnięciu pierwszego przychodu. W większości przypadków będzie to 20 lutego. Jednak, gdyby pierwszy przychód był w grudniu, termin zmiany na podatek liniowy upływa końcem stycznia - podsumowuje Piotr Juszczyk.

Większość podatników w związku z podwójnymi zmianami związanymi z ulgą dla klasy średniej będzie miała do odzyskania spore pieniądze. Zeznania podatkowe PIT-36 albo PIT-37 za 2022 r. będziemy składać w 2023 roku od 15 lutego do 2 maja - kliknij w ten link i dowiedz się więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zyskasz zwrot podatku za ub. rok: nawet jeśli nie miałeś prawa do wspólnego rozliczenia, teraz możesz złożyć PIT z małżonkiem - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński