Żyjemy dłużej, ale czy zdrowiej?

Oprac. ( kpn)
Starość powinna być aktywnym i dającym satysfakcję okresem ludzkiego życia, upływającym we względnym zdrowiu.

Za osoby starsze uznaje się ludzi w wieku powyżej 60 lub 65 lat. Liczebność tej grupy w Polsce rośnie; w 1950 r. wyniosła ona niewiele ponad 2 mln, w roku 1997 zaś - 6,3 mln.

Wynika to z poprawy warunków bytowych, wzrostu kultury zdrowotnej oraz poprawy stylu życia, czyli zachowań i nawyków chroniących zdrowie. Coraz więcej ludzi osiąga próg starości i coraz dłużej żyje po jego przekroczeniu.

Starość jest dzielona na dwie fazy: wiek trzeci i wiek czwarty czyli wiek starszy i wiek sędziwy. Dolny próg starości znajduje na poziomie 60 lub 65 lat, początek zaś wieku czwartego to 75. lub 80. rok życia.

Jak dobrze na emeryturze...

Sytuacja ekonomiczna obecnego pokolenia osób starszych jest stosunkowo korzystna, choćby w porównaniu z sytuacją ludzi młodszych pokoleń. Ludzie starsi stanowią tylko około 5 proc. ogółu osób żyjących w ubóstwie. Ponieważ mają uprawnienia do stałego dochodu (emerytury, renty), są w lepszej sytuacji ekonomicznej niż niektóre grupy osób w wieku średnim, a zwłaszcza bezrobotni.

Uroki "trzeciego wieku" wiążą się także z czasem wolnym, jakim dysponują osoby w wieku poprodukcyjnym. Z badań nad budżetem czasu wynika, że najmniej osób odczuwających stałe przeciążenia pracą stwierdzono w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów. Wiek starszy, "uwolniony" od pracy i pozwalający cieszyć się czasem wolnym, należy więc uznać za stosunkowo atrakcyjny!

Dbaj o siebie!

Chociaż życie ludzkie się wydłuża, niekoniecznie jednak wydłuża się życie w zdrowiu. Jakie są możliwości wydłużania życia sprawnego, nieobciążonego starczą niesprawnością? Rezerwy zdrowia tkwią nie tyle w uwarunkowaniach genetycznych (dziedziczność), na które w zasadzie nie mamy wpływu, co w uwarunkowaniach zewnętrznych, zwłaszcza zaś w sposobie życia, na które z kolei człowiek ma wpływ decydujący.

Przyjmuje się, że sposób życia aż w 50 proc. determinuje stan zdrowia i długość ludzkiego istnienia. Pozostałe 50 proc. czynników to środowisko (fizyczno-przyrodnicze i społeczno-ekonomiczne), cechy dziedziczne oraz odpowiednia opieka medyczna.

Badania nad starzeniem się i starością koncentrują się wokół możliwości wydłużania życia w miarę zdrowego i sprawnego, nie zaś zdominowanego przez niepełnosprawność, a tym samym - zależnego od innych osób i instytucji. Chodzi więc o to, aby wydłużyć wiek trzeci - fazę względnej sprawności i okres aktywnego, satysfakcjonującego uczestnictwa w życiu rodzinnym i społecznym.

Kobiety żyją dłużej

W Polsce kobiety żyją o ponad 8 lat dłużej w porównaniu z mężczyznami. Przyczyn krótszego trwania życia mężczyzn należy szukać - choć nie wyłącznie - w znacznym rozpowszechnieniu w zbiorowości dorosłych mężczyzn postaw i nawyków źle służących zdrowiu, takich jak nadużywanie alkoholu i palenie papierosów oraz ogólny brak dbałości o zdrowie, w tym - przeciążenie pracą zarobkową.

* Tekst powstał na podst. artykułu "Żyjemy dłużej" prof. dr. hab. Haliny Worach-Kardas z Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie