Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwycięzca konkursu na projekt cmentarza dla zwierząt w Szczecinie [zdjęcia, wideo]

Paulina Targaszewska [email protected]
Zwycięska koncepcja jest najmniej szczegółowa - według komisji konkursowej ma to być jej zaletą. Wszystkie prace można bezpłatnie oglądać do 14 października w gmachu Muzeum Narodowego .
Zwycięska koncepcja jest najmniej szczegółowa - według komisji konkursowej ma to być jej zaletą. Wszystkie prace można bezpłatnie oglądać do 14 października w gmachu Muzeum Narodowego . Andrzej Szkocki
32 architektów, w ramach miejskiego konkursu, zaprezentowało swoje pomysły na zagospodarowanie terenu przyszłego cmentarza dla zwierząt w Szczecinie. Najlepsza byłą najskromniejsza i najprostsza wizja architekta z Bydgoszczy.

- Ani w Szczecinie, ani w województwie zachodniopomorskim nie ma jeszcze takiej inwestycji - mówi Ewa Nosek, architekt miasta. - Przy rozmowach o grzebowisku dla zwierząt nie było więc punktu odniesienia. Dzięki konkursowi wreszcie można sobie wyobrazić jak ten teren mógłby wyglądać.

Pomysł utworzenia w Szczecinie cmentarza dla psów i kotów pojawił się po wielu wnioskach obrońców zwierząt, mieszkańców i radnej Grażyny Zielińskiej.

- Dla wielu osób, pies czy kot to domownik, członek rodziny, z którym przeżyło się wspólnie czasami kilkanaście lat - mówi Zielińska. - Ludzie nie potrafią tak po prostu pozostawić go w lecznicy, skąd zostanie wywieziony i poddany spaleniu wraz z innymi odpadami. Dla tych ludzi godne pochowanie swojego pupila jest sprawą ważną, kierują się względami osobistymi, chcą zachować pamięć o przyjacielu i okazać mu należny szacunek.

Rok temu jako teren pod budowę cmentarza dla zwierząt zaproponowano obszar o powierzchni ponad 2 ha przy ul. Bielańskiej. W czerwcu ogłoszono konkurs na przygotowanie koncepcji zagospodarowania grzebowiska. Do udziału zgłosiło się 32 architektów z Polski i zagranicy. Wczoraj w gmachu Muzeum Narodowego zaprezentowano je po raz pierwszy. Wyłoniono też zwycięzcę, który za swoją pracę otrzyma 15 tysięcy złotych. Według komisji, w której zasiedli architekci, miejski ogrodnik i radna Grażyna Zielińska, najlepsza jest skromna i prosta w formule praca Pawła Skóry z Bydgoszczy. Plansza prezentująca koncepcję, wyróżniała się na tle pozostałych brakiem kolorów. Jedyna czarno-biała, nie przedstawiała detali ani udziwnionych form architektonicznych.

- Zaletami tej koncepcji są powściągliwość i niejednoznaczność - tłumaczy prof. Jan Tarczyński, architekt, który był przewodniczącym komisji konkursowej. - Chodziło o pokazanie pomysłu, a nie przygotowanie projektu realizacyjnego. Ta praca świetnie wyraża ideę tej inwestycji.

Zdobywca głównej nagrody nie pojawił się na ogłoszeniu wyników. Nieobecni byli też pozostali wyróżnieni. Na drugim miejscu znalazła się praca Joanny Wiśniewskiej z Gliwic i Przemysława Wacha z Pyskowic (otrzymają w nagrodę 10 tys. zł), a na trzecim koncepcja Łukasza Podczaszy z Krakowa (nagrodzona kwotą 8 tys zł).

Grzebowisko dla zwierząt może powstać już za rok.

- Kolejnym etapem do realizacji tej inwestycji będzie przygotowanie terenów pod dzierżawę - mówi Ewa Nosek. - Później ogłosimy przetarg na wyłonienie dzierżawcy tego terenu. Ta procedura może potrwać od 6 do 12 miesięcy.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński