MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienia w elektrowni Dolna Odra nieuniknione. Nawet 30-miesięczne odprawy?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Elektrownia Dolna Odra
Elektrownia Dolna Odra zedolnaodra.pgegiek.pl
Nawet 30-miesięczne odprawy mogą otrzymać pracownicy elektrowni Dolna Odra, którzy zostaną zwolnieni z pracy lub odejdą za porozumieniem stron. Rozpoczynają się rozmowy na temat restrukturyzacji energetyki. Związkowcy grożą protestem.

Pracę straci ponad pół tys. osób?

Według pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra pracę może stracić nawet 600 osób. To efekt planów podziału ZEDO na starą część węglową i nową gazową.

Plan przewiduje budowę dwóch bloków gazowych obok obecnych bloków węglowych elektrowni w Nowym Czarnowie. Dodatkowo z ZEDO mają zostać wyłączone szczecińskie elektrociepłownie „Pomorzany” i „Szczecin".

Według nieoficjalnych informacji nowa "gazówka" będzie produkowała sześć razy więcej energii niż dotychczas, prawie bez zanieczyszczeń, a do jej obsługi wystarczy najwyżej sto osób. Miałaby powstać do 2023 r. za 3,7 mld zł. Dodatkowy miliard miałby sfinansować 12-letnią umowę serwisową.

Cześć węglowa nie zostanie włączona do nowej struktury. Dwa bloki wytwarzają jedynie po 120 megawatów i co najwyżej mogą zabezpieczyć w ciepło średniej wielkości miasto.

CZYTAJ TAKŻE:

W najbliższych dniach ma dojść już do konkretnych rozmów

Powstał program Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, który przewiduję ewolucyjne zmiany w energetyce. Miał być ogłoszony już przed tygodniem, po zaprezentowaniu planu dla górnictwa.

- Ale z górnikami nie poszło i mamy przesunięcie. Nikt nie ma wątpliwości, że energetykę węglową czekają zmiany, bo nie da się tego utrzymać na obecnym poziomie. Nasz węgiel jest jednym z najdroższych w Europie. Gdyby nie państwo, to nie byłoby szans na przetrwanie. Nikt nie chce tego kredytować, i ubezpieczać - mówi nam osoba znająca szczegóły sprawy.

ZOBACZ TEŻ:

Nawet 30-miesięczne odprawy?

Według naszych ustaleń, jeden z wariantów przewiduje, że odchodzący pracownicy mogliby liczyć na odprawy w wysokości 30 pensji. Program NABE przewiduje, że wszystkie kopalnie i elektrownie węglowe, tzw. węglówka mają trafić do jednego koszyka.

Dzięki temu jeszcze przez jakiś czas można byłoby je kredytować i ubezpieczać i włączyć do tzw. zielonego ładu.

- To będzie ewolucyjna transformacja energetyki węglowej: ewolucyjne wygaszanie kopalń i elektrowni, przechodzenie na energię gazową, fotowoltaiczną - mówi nasz rozmówca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Megainwestycje w Dolnej Odrze. Elektrownia na prostej [ZDJĘCIA]

Związkowcy: Złamana umowa

Związkowcy twierdzą, że złamano zawartą z nimi umowę, że elektrownia w Starym Czarnowie nie zostanie podzielona, a zostanie połączona z nową częścią gazową. Dlatego nie wykluczają protestów.

Władze Polskiej Grupy Energetycznej (właściciel ZEDO) nie ujawniają szczegółów. Na odpowiedź o plany zwolnień czekaliśmy kilka dni. Jest bardzo lakoniczna.

- Europejski, w tym polski, sektor energetyczny przechodzi proces gruntownej i nieuchronnej transformacji. Obecne uwarunkowania branży energetycznej stawiają przed całą Grupą Kapitałową PGE szereg wyzwań, którym musi sprostać. Budowanie silnej i stabilnej organizacji, dynamicznie reagującej na zmieniające się otoczenie rynkowe, jest kwestią kluczową. Niezbędna reorganizacja w kierunku zwiększającym potencjał biznesowy Grupy PGE w czasach transformacji energetycznej przeprowadzana jest we współpracy ze związkami zawodowymi. Dialog Społeczny prowadzony jest na bieżąco, a obowiązki wobec Strony Społecznej są realizowane zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi. O znaczeniu dialogu społecznego dla zarządu PGE świadczy udział przedstawicieli zarządów spółek z Grupy Kapitałowej PGE w bezpośrednich spotkaniach ze stroną społeczną, w trakcie których omawiane są m. in. kierunki i wyzwania stojące przed Grupą, w tym możliwość przeprowadzenia zmian organizacyjnych w PGE GiEK Oddział ZEDO - odpisało biuro prasowe PGE.

Do tematu wrócimy.

Obecnie można wskazać ponad 30 zawodów deficytowych, gdzie popyt na pracowników jest wyższy niż liczba osób chętnych podjąć pracę na danym stanowisku. (Zawody te są typowane na podstawie danych urzędów pracy w całej Polsce.) Przedstawiamy listę zawodów, w których jest praca.Zobacz kolejne zdjęcia z wykazem zawodów. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

30 zawodów z gwarancją zatrudnienia. Na tych stanowiskach na...

WIDEO: Sytuacja na rynku pracy normuje się. "Co się wydarzy kiedy zakończy się ochrona wprowadzona przez tarcze antykryzysowe?"

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński