Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZWiK: Filtr do wody to bomba bakteriologiczna. Brudny filtr niech nikogo nie zmyli. Woda jest doskonała

Anna Folkman
- To jest ta czysta woda dla Szczecina? - pyta retorycznie pan Piotr z Warszewa, przesyłając nam zdjęcia brunatnego od osadów wkładu filtra do wody w swoim domu. Poprosiliśmy o wyjaśnienia Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Okazuje się, że to filtr jest szkodliwy, nie woda.

- To wygląda strasznie. Filtr jest niemalże oblepiony gliną, brązowy - pisze w liście do redakcji mieszkaniec Warszewa. - Zastanawiam się, co my mamy w kranach?! To wkład z pianki polipropylenowej, który usuwa zanieczyszczenia mechaniczne takie jak: muł, piasek, rdzę, pył węglowy i inne osady. W zaleceniach jest wymiana co około 7 miesięcy. Tak też zrobiłem.

O jakość wody i możliwe przyczyny odkrycia naszego czytelnika zapytaliśmy Tomasza Makowskiego ze ZWiK- u.

CZYTAJ TEŻ:

- Ja w piwnicy też mam filtr, ale czyszczę go co dwa tygodnie, a nie co siedem miesięcy - zaczyna Tomasz Makowski. - Filtry, szczególnie te z wkładami węglowymi, zatrzymują wiele zanieczyszczeń, również część potrzebnych soli mineralnych i należałoby je płukać dużo wcześniej niż mówi o tym instrukcja. ZWiK nie sprzedaje i nie rekomenduje filtrów do wody, więc trudno mi się wypowiadać za producenta. Mogę tylko powiedzieć, że woda w Szczecinie jest badana, bezpieczna i można ją pić bez wcześniejszego przegotowania.

W Szczecinie mamy wodę średnio twardą - w 90 proc. z Jeziora Miedwie.

- Ta zawiera średnią ilość węglanów i soli mineralnych, natomiast żelazo jako rdzawy osad widoczny na zdjęciu pochodzi ze starych i nieremontowanych sieci wodociągowych - dodaje Makowski. - Część zanieczyszczeń może pochodzić z awarii sieci. Bardziej szkodliwe może być stosowanie takiego filtra i wymienianie go raz na kilka miesięcy, niż jego brak. Przez ten czas nie tylko osadzają się zanieczyszczenia, ale także rozwijają drobnoustroje.

ZOBACZ TEŻ:

Filarem systemu dostarczania wody jest jedna z najnowocześniejszych w Europie oczyszczalnia „Pomorzany”. Jej uruchomienie pozwoliło wykreślić Szczecin z niechlubnej listy największych trucicieli Bałtyku. Co więcej - każdy dzień jej funkcjonowania sprawia, że woda w Odrze, Jeziorze Dąbie i Zalewie Szczecińskim staje się coraz czystsza. Potwierdzają to prowadzone przez ekologów obserwacje. Rejon niegdyś mocno zdegradowanego ekologicznie dorzecza Odry i Zalewu Szczecińskiego ulega widocznemu odrodzeniu - powracają tu m.in. nie widziane od dawna gatunki ryb i roślin. Nic dziwnego – ścieki po oczyszczeniu w oczyszczalni „Pomorzany” mają lepsze parametry, niż płynąca w tym samym miejscu woda w rzece.Całkowite zużycie wody w Szczecinie kształtuje się na poziomie ok. 20 mln m3 rocznie, co daje średnio ok. 60 tys m3 na dobę.Czytaj więcej >>>

Skąd pochodzi "kranówka" w Szczecinie? Sprawdziliśmy [ZDJĘCIA]

Naszą wodą możemy się chwalić

Woda do picia w Szczecinie spełnia wszystkie wymagania. Bada się ją w Laboratorium Centralnym Zakładu Wodociągów i Kanalizacji posiadającym specjalny certyfikat. Badania wykonywane są codziennie w kilkunastu różnych punktach miasta.

- W 2018 roku przebadano wodę w 2818 punktach, w tym 317 razy badano wodę z ujęć, 1291 razy z przepompowni i zbiorników oraz 1210 razy z punktów sieci wodociągowej - wymienia Tomasz Makowski ze ZWiK-u. - Uzyskane wyniki potwierdzają, że woda spełnia wszelkie wymagania.

Z parametrami wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, a produkowanej przez szczecińskie wodociągi, można w każdej chwili zapoznać się na stronie internetowej ZWiK.

- Znajdujemy się w technologicznej czołówce miast europejskich, produkujących wodę do picia w oparciu o filtrację na złożach węgla aktywnego. Niewiele miast w Polsce może pochwalić się takim sposobem produkcji wody do picia jak w Szczecinie - podkreśla Tomasz Makowski. - Woda w szczecińskich kranach jest doskonałej jakości: czysta i zdrowa, można ją pić bez dodatkowego filtrowania. Jest bezpieczna - nie zawiera jakichkolwiek bakterii chorobotwórczych, posiada natomiast szereg niezbędnych minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w korku? Poinformuj o tym innych! Prześlij nam zdjęcia i wideo na


ZOBACZ TAKŻE: Kulisy zdrowia: Lodowate kąpiele. Dlaczego warto morsować?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński